"Konstytucja nie wyklucza przeszukania mieszkania zajmowanego przez parlamentarzystę"

Źródło:
TVN24
Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej
Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady AdwokackiejTVN24
wideo 2/3
Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady AdwokackiejTVN24

Nie dopatruję się żadnych uchybień formalnych, jeżeli chodzi o przeprowadzone czynności - ocenił na antenie TVN24 Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Mecenas odniósł się do wtorkowych przeszukiwań, przeprowadzonych przez Prokuraturę Krajową. Jak zaznaczył, działania śledczych pokazują, że "każdy jest równy wobec prawa".

Na polecenie prokuratorów z zespołu śledczego ds. Funduszu Sprawiedliwości przeprowadzane są dziś przeszukania w różnych miejscach na terenie kraju. Ich celem jest zabezpieczanie dowodów, w tym między innymi dokumentacji dotyczącej FS - poinformowała we wtorek Prokuratura Krajowa.

OGLĄDAJ WYDANIE SPECJALNE NA ANTENIE TVN24 I W TVN24 GO

Według Patryka Jakiego służby weszły między innymi do domu byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Cztery osoby zostały zatrzymane. Jak nieoficjalnie dowiedział się Maciej Duda, dziennikarz "Superwizjera" TVN i tvn24.pl, to byli urzędnicy państwowi zajmujący się Funduszem Sprawiedliwości. Według polityków Zjednoczonej Prawicy, działania są "nieprawne".

Przemysław Rosati: były to czynności dopuszczalne

Działanie prokuratury ocenił na antenie TVN24 Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Przyznał, że sprawa jest "bardzo ciekawa i trochę skomplikowana".

- Musimy zwrócić uwagę na jeden fakt. Po pierwsze postępowanie nie toczy się "przeciwko" byłemu ministrowi sprawiedliwości (Zbigniewowi Ziobrze - red.). W informacji przekazanej przez prokuraturę nie pojawia się były minister sprawiedliwości jako osoba potencjalnie podejrzana. W związku z powyższym te czynności, które były przeprowadzone, moim zdaniem, jeżeli literalnie czytamy konstytucję - artykuł 105 i Kodeks postępowania karnego - artykuł 219, to były to czynności dopuszczalne, zwłaszcza, że historycznie prokuratura wykonywała takie czynności także w mieszkaniach zajmowanych przez parlamentarzystów - dodał Rosati. I stwierdził, że literalne brzmienie wspomnianych zapisów "nie wyklucza przeszukania mieszkania zajmowanego przez parlamentarzystę".

W celu wykrycia lub zatrzymania albo przymusowego doprowadzenia osoby podejrzanej, a także w celu znalezienia rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie lub podlegających zajęciu w postępowaniu karnym, można dokonać przeszukania pomieszczeń i innych miejsc, jeżeli istnieją uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że osoba podejrzana lub wymienione rzeczy tam się znajdują.

Artykuł 291 Kpk mówi: W celu wykrycia lub zatrzymania albo przymusowego doprowadzenia osoby podejrzanej, a także w celu znalezienia rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie lub podlegających zajęciu w postępowaniu karnym, można dokonać przeszukania pomieszczeń i innych miejsc, jeżeli istnieją uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że osoba podejrzana lub wymienione rzeczy tam się znajdują.

Zaznaczył, że należy pamiętać o tym, że "każdego parlamentarzystę, który jest aktywnym parlamentarzystą, czyli od dnia wyborów do dnia wygaśnięcia, chroni tak zwany immunitet formalny".

- Natomiast interpretacja przepisów, przede wszystkim artykułu 105 konstytucji, może prowadzić do wniosku, w świetle którego nie można prowadzić czynności przeszukania. Tylko musimy pamiętać o tym, że nie ma procedury, która de facto zwalniałaby z obowiązku ochrony miejsca zajmowanego przez posła, jako objętego immunitetem formalnym. Dlatego że ta procedura odnosi się do uchylenia immunitetu parlamentarzyście, czyli osobie, która jest posłem lub senatorem - powiedział. - W konsekwencji zaś, moim zdaniem, te czynności są prawidłowo przeprowadzone przez prokuraturę. Zakładam też, że Prokuratura Krajowa doskonale zdawała sobie sprawę, w jakich miejscach czynności będzie przeprowadzała - ocenił prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Artykuł 105 konstytucji głosi: "Poseł nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu poselskiego ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu. Za taką działalność poseł odpowiada wyłącznie przed Sejmem, a w przypadku naruszenia praw osób trzecich może być pociągnięty do odpowiedzialności sądowej tylko za zgodą Sejmu".

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej o przeszukaniach

Odniósł się również do pytania, czy podobne przeszukania powinny być "anonsowane". - Nie, z wielu powodów. Jeżeli prokurator zdecyduje, że z uwagi na dobro postępowania, dynamikę czynności, które są podejmowane i planowane czynności, przeszukanie musi odbyć się w danym dniu i o danej godzinie. Osoby, które przeprowadzają takie przeszukanie, pojawiają się na miejscu. Jeżeli jest tam osoba, która zajmuje pomieszczenie, jest wzywana do wydania rzeczy, które są poszukiwane. Jeżeli takiej osoby nie ma, po prostu przystępuje się do przeprowadzenia przeszukania - odpowiedział.

Zwrócił też uwagę, że przeszukanie musi być przeprowadzone w sposób jak najmniej inwazyjny, jak najmniej utrudniający funkcjonowanie danej osoby. - Musi być przeprowadzone w taki sposób, aby powodowało jak najmniej szkód. Ten przykład pokazuje też, że wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - przypomniał. I podsumował: - Ja nie dopatruję się żadnych uchybień formalnych, jeżeli chodzi o przeprowadzone czynności, biorąc pod uwagę informację, które przekazują media.

W celu wykrycia lub zatrzymania albo przymusowego doprowadzenia osoby podejrzanej, a także w celu znalezienia rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie lub podlegających zajęciu w postępowaniu karnym, można dokonać przeszukania pomieszczeń i innych miejsc, jeżeli istnieją uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że osoba podejrzana lub wymienione rzeczy tam się znajdują.

Autorka/Autor:kz/b

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl