Lekarka obala mit medyczny o wodzie. "Żadna zupa nie miałaby sensu"

Czy popijanie posiłków wodą jest niezdrowe? Co na ten temat mówi medycyna, a nawet zdrowy rozsądek? Przecież bez dodatku wody "żadna zupa nie miałaby sensu".

"Czy znasz ten mit medyczny? Wielu z nas słyszało, że nie powinniśmy pić wody podczas posiłku, bo może to szkodzić naszemu zdrowiu. Ale czy to prawda? Spoiler alert: to jedynie mit!"- przekonuje dr Magdalena Cubała-Kucharska, lekarka medycyny rodzinnej, na swoim profilu na Instagramie. I wyjaśnia dlaczego. Warto przyswoić sobie tę wiedzę.

Woda jest niezbędna dla naszego organizmu, a picie jej podczas posiłku nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Wręcz przeciwnie! Pomaga w trawieniu, ułatwia przyswajanie składników odżywczych i utrzymuje odpowiednie nawodnienie organizmu

- mówi lekarka. 

Prozdrowotne zalety picia wody

Zalecenia dotyczące dziennego spożycia wody różnią się w zależności od wieku, płci, a w przypadku kobiet także od tego, czy jest w ciąży lub karmi piersią. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zaleca, abyśmy każdego dnia wypijali średnio następujące ilości wody:

  • w przypadku kobiet - minimum 1,6 litra, czyli około ośmiu szklanek o pojemności 200 ml dziennie,
  • w przypadku mężczyzn - 2 litry, czyli około dziesięciu szklanek o pojemności 200 ml dziennie.

Oczywiście, część tej wody może pochodzić z pożywienia lub innych niż woda płynów. 

Zobacz wideo Czy woda może się zepsuć?

Woda bierze udział praktycznie w niemal wszystkich procesach zachodzących w organizmie, od utrzymywania odpowiedniej temperatury ciała, po usuwanie toksyn i oczyszczanie organizmu. Woda chroni tkanki, rdzeń kręgowy i stawy, wspomaga trawienie. Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia organizmu zapobiega wielu przewlekłym chorobom (kamica nerkowa, zaburzenia układu trawiennego i inne) lub łagodzi objawy (cukrzyca, nadciśnienie i inne). Co więcej, może spowolnić proces starzenia. Pijąc odpowiednie ilości wody pomagamy też sprawniej działać mózgowi, skoncentrować się, a nawet poprawić sobie nastrój, nie mówiąc już o zwiększeniu wydolności organizmu.  

"Nie ma obaw, że woda rozrzedza lub osłabia (rozrzedza) soki trawienne lub zakłóca trawienie. W rzeczywistości picie wody w trakcie lub po posiłku pomaga organizmowi w rozkładaniu i przetwarzaniu pożywienia (trawienie)" - piszą eksperci MayoClinic. 

Zatem zalety picia wody podczas posiłku to poprawa trawienia, ponieważ woda pomaga w rozkładzie pożywienia i we wchłanianiu składników odżywczych do krwiobiegu. Do tego wspiera odchudzanie, gdyż przyspiesza pojawienie się sygnałów sytości i wygaszenie hormonów głodu. W rezultacie nie przejadamy się tak i wchłaniamy mniej kalorii. Picie wody podczas posiłków zapobiega też zaparciom, wzdęciom oraz  niestrawności. Jest niezbędna, aby błonnik zawarty w produktach spożywczych odpowiednio zadziałał. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.