Trwa ładowanie...

Zmiany od 1 września. Pokazali projekt nowelizacji ws. lekcji religii

Avatar placeholder
30.04.2024 14:04
Zmiany dotyczące lekcji religii. Mają wejść od września
Zmiany dotyczące lekcji religii. Mają wejść od września (East News)

30 kwietnia na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Projektowana nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie z dniem 1 września 2024 r.

spis treści

1. Religia i etyka w szkole

Lekcje religii w szkołach wciąż budzą niemałe kontrowersje. Jeszcze na początku roku szkolnego 2023/24 uczniowie i ich rodzice publikowali w sieci plany lekcji, z których wynika, że zajęcia te często pojawiają się w środku planów lekcji. Uczniowie, którzy na nie nie uczęszczają, mają więc tzw. okienka.

Zdarza się, że w niektórych placówkach na lekcje religii uczęszcza tylko mała część klasy. Od 1 września w ich przypadku będzie można "bardziej elastycznie" organizować zajęcia.

Zobacz film: "Dzieci są przeładowane nauką. Co na to Dariusz Piontkowski?"

Chodzi o umożliwienie bardziej elastycznego organizowania nauki religii w szkole lub przedszkolu, w przypadku, gdy liczba zgłoszonych na naukę religii uczniów w poszczególnych oddziałach lub klasach w szkole lub dzieci w przedszkolu jest niewielka.

Obecnie, jeśli na lekcje religii bądź etyki zgłosi się nie mniej niż siedmiu uczniów danego oddziału lub danej klasy, to szkoły i przedszkola muszą organizować lekcje religii w danym oddziale lub danej klasie szkoły. Jeśli jest ich mniej, to przedszkole lub szkoła mają obowiązek zorganizować lekcje religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej.

2. Co się zmieni?

Projektowana nowelizacja rozporządzenia ma umożliwić organizowania lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej obejmującej uczniów oddziałów lub klas, w których na lekcję religii zgłosiło się siedmiu lub więcej uczniów. Tak samo ma być w przedszkolach oraz w przypadku lekcji etyki.

"Jednocześnie wprowadzona ma być zasada, że w klasach IV-VIII szkoły podstawowej i w szkołach ponadpodstawowych w zorganizowanej w ten sposób grupie międzyoddziałowej (uczniowie z różnych oddziałów klasowych) lub międzyklasowej (uczniowie z różnych roczników) maksymalnie może być 30 uczniów, a w przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych maksymalnie może być 25 dzieci. Dodatkowo w szkole podstawowej możliwe będzie tworzenie grup międzyklasowych wyłącznie w ramach danego etapu edukacyjnego, czyli dla klas I-III albo klas IV-VIII" - czytamy w depeszy PAP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze