Ryszard Terlecki o sejmowej komisji śledczej w sprawie Pegasusa: to jest teatrzyk

Źródło:
TVN24, PAP
Terlecki: nie mam nic przeciwko temu, by nasze służby mnie podsłuchiwały
Terlecki: nie mam nic przeciwko temu, by nasze służby mnie podsłuchiwałyTVN24
wideo 2/25
Terlecki: nie mam nic przeciwko temu, by nasze służby mnie podsłuchiwałyTVN24

Przestępców trzeba podsłuchiwać, a służby powinny mieć odpowiedni sprzęt, który by temu służył. Niech się boją ci, którzy łamią prawo. Ja się nie boję - mówił w czwartek wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Pytany, czy będzie głosować za sejmową komisją do spraw Pegasusa, odparł: - To jest teatrzyk, po co nam to?

W ubiegłym tygodniu Paweł Kukiz poinformował, że jego ugrupowanie ma gotowy wniosek w sprawie powołania komisji śledczej w sprawie podsłuchów w latach 2007-2021. Aby wnieść projekt uchwały o powołaniu komisji śledczej, należy zebrać podpisy co najmniej 46 posłów. Lider Kukiz'15 wysłał więc swój wniosek do wszystkich klubów i kół wraz z prośbą o poparcie inicjatywy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

W środę Kukiz przekazał, że rozmawiał w tej sprawie w Sejmie z Włodzimierzem Czarzastym i Borysem Budką. Tego samego dnia poinformował też, że projekt uchwały miałby objąć także lata 2005-2006, co - jak dodał - skłoniło PSL do wsparcia. Wniosek o powołanie komisji śledczej złożyła także Koalicja Obywatelska. Ten projekt dotyczy jednak tylko przypadków inwigilacji systemem Pegasus.

Terlecki: nie mam nic przeciwko temu, by nasze służby mnie podsłuchiwały

Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki pytany w czwartek przez dziennikarzy, czy powstanie komisja śledcza ds. podsłuchów odpowiedział: - Zobaczymy, wszystko zależy od głosowania w Sejmie. My jesteśmy sceptyczni wobec takich przedsięwzięć, no ale zobaczymy. Dopytywany, czy wniosek o powołanie komisji zostanie "zamrożony", czy będzie jednak głosowany, Terlecki powiedział, że "z pewnością będzie głosowanie". Na uwagę, że komisja ds. podsłuchów może powstać wbrew stanowisku PiS, odparł: - No i co nam to szkodzi?

- Jestem przekonany, że przestępców trzeba podsłuchiwać, że służby powinny mieć odpowiedni sprzęt, który by temu służył. Niech się boją ci, którzy łamią prawo. Ja się nie boję - zapewniał. - Nie mam nic przeciwko temu, by nasze służby, naszego państwa, mnie podsłuchiwały - dodał Terlecki.

Na pytanie, czy będzie głosować za komisją w sprawie Pegasusa, odparł: - To jest teatrzyk, po co nam to?

- Kukiz konsekwentnie mówił, że ma taki plan, żeby tę komisję, obejmującą odpowiednio długi okres, powołać. Wiedzieliśmy o tym od dawna, to nie jest jakieś zaskoczenie. Zbiera podpisy, zebrał, to wszystko spełnia warunki - stwierdził wicemarszałek. Dodał, że odbędzie się w tej sprawie głosowanie. Zapytany, czy sądzi, że ostatecznie komisja zostanie powołana, odpowiedział: - Ja sądzę, że raczej nie, ale wszystko się może zdarzyć, zobaczymy.

Terlecki: nie mam nic przeciwko temu, by nasze służby mnie podsłuchiwały
Terlecki: nie mam nic przeciwko temu, by nasze służby mnie podsłuchiwałyTVN24

Motyka: w interesie PiS-u powinno być, aby ta komisja powstała

Rzecznik PSL Miłosz Motyka zapowiedział, że PSL złoży wniosek o powołanie komisji ds. inwigilacji, by "zakończyć tę patologię".

- Patologią jest, jeśli członkowie komisji do spraw służb specjalnych o działalności służb więcej dowiadują się z wywiadów prasowych niż z posiedzenia komisji, patologią jest brak kontroli Sejmu nad rządem i patologią jest to, że państwo polskie podsłuchuje obywateli - mówił Motyka.

Zaznaczył, że PSL zagłosuje za taką komisją, która będzie obejmowała także pierwszy okres rządów PiS-u. - W interesie PiS-u powinno być, aby ta komisja powstała. Jeśli PiS faktycznie nie ma nic do ukrycia, jeśli służby państwa i rząd działały zgodnie z prawem, to czego się boją? - zastanawiał się rzecznik ludowców.

Dodał, że "w żywotnym interesie wielu polityków PiS-u jest to, by dowiedzieli się, czy sami nie byli przez tę władzę podsłuchiwani".

Motyka: w interesie PiS-u powinno być, aby ta komisja powstała
Motyka: w interesie PiS-u powinno być, aby ta komisja powstałaTVN24

Zgorzelski o możliwym zamrożeniu wniosku przez marszałek Sejmu: jest na to sposób

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) powiedział w rozmowie z reporterem TVN24 Radomirem Witem, że "posłowie Prawa i Sprawiedliwości przychodzą i mówią, że to skandal, że obywatele byli podsłuchiwani przez państwo polskie". - U nich też jest refleksja, ta większość kruszeje - przekonywał.

Pytany, czy to znaczy, że w partii Jarosława Kaczyńskiego są osoby gotowe poprzeć wniosek o powołanie komisji śledczej w sprawie Pegasusa, odparł, że "w PiS-ie jest wiele przyzwoitych osób". - Pytanie, na ile będą dociskani, by głosować przeciwko powołaniu tej komisji - dodał.

Odnosząc się do kwestii ewentualnego zamrożenia projektu przez marszałek Sejmu, Zgorzelski zaznaczył, że "jest na to sposób". - Ja na prezydium Sejmu w środę rano zgłoszę wniosek o pilne procedowanie tego tematu. Jeżeli pani marszałek będzie to przetrzymywała w słynnej zamrażalce, to ktoś z naszego klubu wyjdzie i ogłosi wniosek o przerwę, dopóki pani marszałek nie wniesie tego punktu pod obrady. Wtedy sprawdzimy, jaka jest naprawdę wokół tego tematu liczba posłów, większość lub mniejszość - powiedział wicemarszałek.

Zgorzelski o możliwym zamrożeniu wniosku o powołanie komisji śledczej ws. Pegasua: jest na to sposób
Zgorzelski o możliwym zamrożeniu wniosku o powołanie komisji śledczej ws. Pegasua: jest na to sposób TVN24

Wieczorek: PiS strasznie się boi tej komisji

Poparcie dla wniosku o powołanie sejmowej komisji śledczej zapowiedziała także Lewica.

- Myślę, że po oświadczeniu Pawła Kukiza dzisiaj pani marszałek Witek zrobi wszystko, by projekt tej ustawy nie pojawił się na posiedzeniu Sejmu. A co to znaczy? To znaczy, że PiS strasznie się boi tej komisji, bo rzeczywiście podsłuchiwali polityków - powiedział sekretarz klubu Lewicy Dariusz Wieczorek.

Wieczorek: PiS strasznie się boi tej komisji
Wieczorek: PiS strasznie się boi tej komisjiTVN24

Hołownia: zgoda PiS-u nie jest dziś potrzebna

- Marszałek Terlecki ma dziś bardzo wiele spraw, zwłaszcza tych, na których zależy Prawu i Sprawiedliwości, w których mógłby powiedzieć, że nie sądzi, że znajdzie się dla nich większość, ponieważ większości Prawo i Sprawiedliwość już nie ma - stwierdził lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Jak mówił, "jeżeli tej komisji będzie chciał Kukiz, który dzisiaj jest częścią układu Zjednoczonej Prawicy, to nie wiem, skąd takie koncepcje pana marszałka Terleckiego". Przekonywał, że do powołania sejmowej komisji nie jest już dziś potrzebna zgoda PiS-u.

- Pytanie, czy będzie pełna dyscyplina wszystkich po tej stronie, którzy tej komisji chcą. A jeżeli będzie determinacja, żeby ona powstała, to ona powstanie, bo matematycznie to się zgadza - powiedział Hołownia.

Hołownia: zgoda PiS-u na powołanie komisji śledczej nie jest dziś potrzebna
Hołownia: zgoda PiS-u na powołanie komisji śledczej nie jest dziś potrzebna TVN24

Senacka komisja do spraw inwigilacji

Kilkanaście dni temu została powołana senacka komisja nadzwyczajna ds. przypadków nielegalnej inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus. Przed komisją wypowiadali się przedstawiciele kanadyjskiej firmy Citizen Lab, prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś, były szef NIK, senator Krzysztof Kwiatkowski (niezależny) i doradca w Departamencie Administracji Publicznej NIK Marek Bieńkowski. W środę komisja przesłuchała senatora Krzysztofa Brejzę (KO) oraz troje ekspertów z polskich uczelni.

Senacka komisja nie ma uprawnień śledczych jak komisja śledcza, którą może powołać Sejm. Szef tej komisji Marcin Bosacki zapowiadał, że choć Senat nie ma uprawnień śledczych, to komisja będzie wzywać przedstawicieli organów państwowych zajmujących się służbami specjalnymi. Oprócz przedstawicieli instytucji państwowych, komisja zamierza wzywać ekspertów, prawników i specjalistów od działań służb.

Afera Pegasusa

Wszystkie te działania są pokłosiem ekspertyzy gruby badawczej Citizen Lab, która wykazała, że w Polsce inwigilowani szpiegowskim oprogramowaniem Pegasus byli mecenas Roman Giertych, prokurator Ewa Wrzosek oraz senator KO Krzysztof Brejza. Fakt, że Brejza był inwigilowany, potwierdziła też niezależnie Amnesty International. Według Citizen Lab senator był 33 razy inwigilowany przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku, kiedy był szefem kampanii KO.

CZYTAJ TAKŻE: Banaś: uważam, że padłem ofiarą nielegalnej inwigilacji

Przedstawiciele rządu wielokrotnie zapewniali, że żadna służba w tej sprawie nie złamała prawa, a kontrola operacyjna - jeśli była podejmowana - była prowadzona legalnie.

W wywiadzie dla tygodnika "Sieci" wicepremier ds. bezpieczeństwa i prezes PiS Jarosław Kaczyński potwierdził, że rząd kupił Pegasusa, jednak ocenił, że kwestia inwigilacji tym systemem to "afera z niczego". Jak tłumaczył, powstanie i używanie Pegasusa jest wynikiem zmiany technologicznej, rozwoju szyfrowanych komunikatorów, których za pomocą starych systemów monitorujących nie można odczytać. "Źle by było, gdyby polskie służby nie miały tego typu narzędzia" - powiedział. Zapewnił jednak, że nie był on używany wobec opozycji. "To całkowite bzdury" - oświadczył.

Autorka/Autor:momo/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości
Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego będą najtrudniejszymi wyborami dla premiera Węgier Viktora Orbana od ponownego przejęcia przez niego władzy w 2010 roku - ocenia politolog Daniel Rona z budapeszteńskiego think tanku 21 Research Center.

Politolog: Orban stoi przed najtrudniejszymi wyborami od czasu dojścia do władzy

Politolog: Orban stoi przed najtrudniejszymi wyborami od czasu dojścia do władzy

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Rozpoczęła się cisza wyborcza przed drugą turą wyborów samorządowych. W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na współpracownika Aleksieja Nawalnego. Z kolei pod Bagdadem doszło do potężnego wybuchu w wyniku "ataku z powietrza". Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 20 kwietnia.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 20 kwietnia

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 20 kwietnia

Źródło:
PAP, TVN24

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

787 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Siemion Jeremin, korespodent wojenny rosyjskiego dziennika "Izwiestija" poniósł w piątek śmierć w południowowschodniej Ukrainie, w rezultacie ataku drona - poinformowała agencja Reutera, powołując się na komunikat dziennika. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Pogoda na dziś, czyli na sobotę 20.04. Dzień przyniesie pochmurną aurę i opady - od deszczu po deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 20.04. Popada śnieg, powieje mocniejszy wiatr

Pogoda na dziś - sobota 20.04. Popada śnieg, powieje mocniejszy wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24