Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opactwo cystersów w Wąchocku kryje prawdziwe skarby. Są rękopisy listów Mickiewicza, Norwida, Konopnickiej czy relikwie świętych (ZDJĘCIA)

Mateusz Dudzik
Mateusz Dudzik
Opactwo cystersów w Wąchocku kryje prawdziwe skarby. Między innymi sztandar z powstania styczniowego, relikwie świętych Mikołaja, Rocha, Anny, Bernarda czy rękopisy listów Mickiewicza, Norwida, Konopnickiej czy Henryka Walezego.
Opactwo cystersów w Wąchocku kryje prawdziwe skarby. Między innymi sztandar z powstania styczniowego, relikwie świętych Mikołaja, Rocha, Anny, Bernarda czy rękopisy listów Mickiewicza, Norwida, Konopnickiej czy Henryka Walezego. Fot. Opactwo Cystersów
Opactwo cystersów w Wąchocku kryje prawdziwe skarby. Nie każdy wie, że w skarbcu czy archiwum opactwa znajdują się sztandar z powstania styczniowego, relikwie świętych Mikołaja, Rocha, Anny, Bernarda czy rękopisy listów Mickiewicza, Norwida, Konopnickiej czy Henryka Walezego. Teraz zbiory ze skarbca zdigitalizowano, dzięki czemu każdy od naukowca po nauczyciela ma do nich dostęp.

- Digitalizacji nie można mylić ze zrobieniem zdjęcia danego przedmiotu. Szczególnie w przypadku przedmiotów przestrzennych trzeba zebrać wiele danych, aby stworzyć pełny obraz. Przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu można wykonać z nich kopie na drukarce 3D. Daje to możliwość przygotowania duplikatów w niczym nieodbiegających od oryginału. Skanowanie pozwala odwzorować najmniejsze detale i ornamenty, nawet mikrouszkodzenia dokonane przez szkodniki. Żaden człowiek nie byłby w stanie tak wiernie odwzorować dzieł sztuki - mówił Przemysław Szajek menadżer projektu

Ostatnio w murach muzeum klasztornego, miała miejsce prezentacja efektów digitalizacji zbiorów, które przechowywane są w opactwie. Prezentacja kończy pierwszy etap prac modernizacji ekspozycji, polegający na pełnej inwentaryzacji oraz właśnie digitalizacji najbardziej reprezentatywnych zabytków.

Aby pokazać możliwość tego typu udostępniania zbiorów, wybrano najbardziej różnorodne materiały, z których są one wykonane – papier, tkanina, drewno, metal czy kamień. Również i szerokie spektrum dotyczyło ich wielkości – od filigranowych relikwiarzy po potężny portal kapitularza. Najciekawsze efekty przyniosły skany zabytków przestrzennych, na czele z relikwiarzami. Jest to jedyna okazja, aby z bliska zobaczyć dzieła sztuki, które na co dzień są przechowywane w skarbcu czy w archiwum opactwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie