Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

24 stycznia 2022 r.
8:56

Przez rok lubelska policja dostała aż 415 takich filmów

Autor: Zdjęcie autora sko
9 9 A A
Co roku w Polsce sprzedaje się kilkaset tysięcy sztuk kamer samochodowych
Co roku w Polsce sprzedaje się kilkaset tysięcy sztuk kamer samochodowych (fot. Maciej Kaczanowski)

Rekordową liczbę nagrań piratów drogowych dostała w ubiegłym roku policja. Filmy z kamer w prywatnych samochodach pomagają też ustalić przebieg wypadków drogowych czy pomóc w poszukiwaniach osób zaginionych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Najtańsze kosztują około 100 zł, ale jak mówi nam sprzedawca w jednym z elektromarketów, najczęściej klienci wybierają urządzenia za 200-350 zł. – Sprzedajemy tego sporo. Zaczęło się jakieś pięć lat temu – wyjawia.

Co roku w Polsce sprzedaje się kilkaset tysięcy sztuk kamer samochodowych. Trendu nie zahamowała nawet pandemia. To istotne, bo w 2020 roku – po raz pierwszy od lat – ruch na drogach zmalał. Za to w 2021 padł rekord w liczbie wideodonosów.

Od 2015 r. każdy kierowca, który nagrał innego popełniającego wykroczenie drogowe, może przesłać film na specjalną policyjną skrzynkę. Takie skrzynki utworzono w każdej komendzie wojewódzkiej. W Lublinie to stopagresjidrogowej@lu.policja.gov.pl.

Okazuje się, że kierowcy coraz częściej z tej opcji korzystają. Jeszcze w 2015 r. wysłali policji 7,5 tysiąca nagrań, rok później – 8,1 tys., w 2017 r. już 10,9 tys. 2018 r. to 16 tys., trzy lata temu licznik zatrzymał się na 12,1 tys. żeby rok później osiągnąć wynik 16,5 tysiąca. W 2021 r. padł rekord – 24,8 tysięcy filmów.

Najwięcej takich donosów przyszło na warszawski adres policji – 5394. We Wrocławiu było 4305 filmów, w Poznaniu 2390 powiadomień, w Krakowie 2193, w Katowicach 2000.

Jak na tym tle wypada Lublin?

– W 2021 r. policjanci otrzymali 415 filmów. Rok wcześniej wpłynęło 277 zgłoszeń – wylicza kom. Andrzej Fijołek, rzecznik KWP Lublin.

Statystyka z lat poprzednich to 243 wideozgłoszenia w 2018 i 214 w 2019.

Kiedy policja otrzymuje film, przekazuje go drogówce. Ta analizuje nagranie, namierza sprawcę i podejmuje decyzje co do ukarania kierowcy. Ile razy tak się stało? – Nie prowadzimy statystyki ukaranych osób na tej podstawie – ucina Fijołek.

Kierowcy tłumaczą, że wcale nie kupują takiego sprzętu, aby na własną rękę tropić piratów drogowych.

– Mam kamerę od dwóch lat – mówi pan Tomasz, lubelski taksówkarz. – Dla własnego bezpieczeństwa. Gdy dojdzie do kolizji, w spornych sytuacjach mogę udowodnić, że ja jechałem prawidłowo. Nagranie może się też przydać, gdy przyjdzie dochodzić odszkodowania – dodaje. I zapewnia, że jeszcze nigdy na innego kierowcę na policję nie doniósł. Ale gdyby chciał, to dowodów miałby mnóstwo. – Sytuacje miałem takie, że głowa mała.

Kamery przydają się także w innych sytuacjach.

Od ponad 10 dni policja z Ryk poszukuje zaginionego Pawła Micha. Policjanci przypuszczają, że mężczyzna mógł udać się pieszo w kierunku drogi krajowej nr 48 (Dęblin-Kock). Dlatego wszyscy kierowcy, którzy w nocy z 11 na 12 stycznia podróżowali tą drogą z włączonymi kamerami samochodowymi, są proszeni o pomoc.

– Jeśli na zapisie znajduje się osoba podobna do zaginionego, prosimy o zabezpieczenie nagrania i pilny kontakt z KPP w Rykach – mówiła nam kilka dni temu st. asp. Agnieszka Marchlak, rzecznik ryckiej komendy.

Podobne apele pojawiają się także, gdy policja chce ustalić przebieg jakiegoś wypadku.

Nagrania można wysyłać na adres: stopagresjidrogowej@lu.policja.gov.pl. W mailu trzeba podać datę, godzinę i miejsce zdarzenia, numer rejestracyjny i markę nagranego pojazdu, a także dane osoby zgłaszającej. Plik filmowy musi być w formacie MPEG4 lub AVI. Nagranie można też przynieść osobiście na dowolną komendę.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium