Przejdź do artykułu

Mam pozytywny wynik testu na koronawirusa – co dalej? [WYJAŚNIAMY]

Paulina Wójtowicz
Konsultacja merytoryczna Lek. Aleksandra Witkowska

Zgodnie ze swoją misją, Redakcja Medonet.pl dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne treści medyczne poparte najnowszą wiedzą naukową. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany artykuł został zweryfikowany przez lekarza lub bezpośrednio przez niego napisany. Taka dwustopniowa weryfikacja: dziennikarz medyczny i lekarz pozwala nam na dostarczanie treści najwyższej jakości oraz zgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

Nasze zaangażowanie w tym zakresie zostało docenione m.in. przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia, które nadało Redakcji Medonet.pl honorowy tytuł Wielkiego Edukatora.

4 min czytania

Piąta fala zakażeń koronawirusem spowodowała, że do punktów wymazowych COVID-19 ustawiają się coraz dłuższe kolejki. Znaczna część oczekujących po kilkunastu godzinach od pobrania próbki otrzyma informację o pozytywnym wyniku testu. Co to dla nich oznacza? Poniżej wyjaśniamy podstawowe zagadnienia związane z izolacją zakażonych koronawirusem.

Mam pozytywny test na koronawirusa – co dalej? | Cryptographer / Shutterstock

SPIS TREŚCI

  1. Po otrzymaniu informacji o pozytywnym wyniku testu PCR trafiasz na izolację
  2. W ciągu kilkudziesięciu godzin od potwierdzenia zakażenia kontaktuje się z tobą sanepid
  3. Twoi współdomownicy muszą zgłosić się na wymaz w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2
  4. Nie masz obowiązku korzystać z aplikacji "Kwarantanna domowa"
  5. W środę izolacja domowa może zostać skrócona — informuje rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz
  6. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onet

Izolacja może zostać skrócona

Poniżej przedstawiamy krok po kroku zasady izolacji w Polsce. Prawdopodobnie już w środę 9 lutego ten czas zostanie jednak skrócony, o czym informuje rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zmiana zasad ma być związana z wysoką zakaźnością wariantu Omikron.

— Widzimy przy tej zakaźności wirusa, jak szybko wyłączane są osoby z rynku pracy, co nie pozostaje bez wpływu na gospodarkę naszego kraju. Te decyzje jeszcze dziś, góra do jutra powinny zapaść. (Odbędzie się) Sztab kryzysowy w Ministerstwie Zdrowia i w środę chcemy państwu to zakomunikować — mówił Andrusiewicz.

Wojciech Andrusiewicz podkreślił jednocześnie, że na ten moment nie jest planowane skracanie okresu kwarantanny.

Trafiasz na izolację

Od momentu otrzymania skierowania na test PCR obowiązuje cię kwarantanna. Trwa ona do czasu otrzymania wyniku badania. Jeżeli wynik będzie pozytywny, kwarantanna zmienia się w izolację. Od tej chwili musisz przebywać w odosobnieniu przez 10 dni. Lekarz może wydłużyć ten czas, jeśli będzie tego wymagał twój stan zdrowia.

Jeżeli wykonujesz zawód medyczny, jesteś żołnierzem lub funkcjonariuszem twoja izolacja może być krótsza i wynosić siedem dni od dnia uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 lub pięć dni, jeśli wynik testu wykonany nie wcześniej niż w piątej dobie jest negatywny. Takie zasady obowiązują od 2 lutego.

  1. Sprawdź, czym różni się izolacja od kwarantanny

W praktyce oznacza to, że im szybciej zgłosisz się do punktu wymazowego, tym lepiej. Jeśli wynik będzie negatywny, kwarantanna zostanie zdjęta już kolejnego dnia (w sytuacji gdy wynik w systemie pojawia się rano, kwarantanna trwa do północy tego dnia).

Ważne: jeżeli nie zgłosisz się na test PCR mimo wystawionego skierowania, nadal obowiązuje cię kwarantanna.

  1. Przeczytaj też: Rząd skrócił kwarantannę do siedmiu dni. Jak to ocenia lekarz?

Zgłaszasz pracodawcy nieobecność w pracy

Jeżeli pracujesz, a obowiązki wykonujesz poza domem, zgłoś swojemu pracodawcy nieobecność w pracy. Informacja o nałożeniu na ciebie kwarantanny lub izolacji powinna trafić do niego automatycznie, ale na wypadek opóźnienia w aktualizacji informacji w ZUS, warto przedłożyć odpowiedni dokument samodzielnie.

Ważne: jeśli twój stan zdrowia umożliwia ci pracę, a obowiązki zawodowe możesz wykonywać zdalnie, z domu, nie ma przeszkód, byś pracował. Szczegóły ustal ze swoim pracodawcą.

  1. Przeczytaj: Gigantyczne kolejki do punktów wymazowych! Tego jeszcze nie było

Nie musisz korzystać z aplikacji "Kwarantanna domowa"

Jako osoba zakażona nie masz obowiązku instalowania i korzystania z aplikacji "Kwarantanna domowa". Jak sama nazwa wskazuje, obowiązek ten dotyczy osób przebywających na kwarantannie. To narzędzie służące potwierdzeniu, że osoby narażone na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 pozostają w domach. Ty, jako chory na COVID-19, nie jesteś na kwarantannie, a na izolacji. Zakłada się, że jako zakażony odpowiedzialnie izolujesz się od innych.

Ważne: z aplikacji muszą jednak korzystać osoby, które z tobą mieszkają. Instrukcje otrzymają telefonicznie, gdy tylko do systemu trafi informacja, że miały kontakt z osobą z pozytywnym wynikiem testu (czyli z tobą) i są objęte kwarantanną.

Czekaj na kontakt sanepidu

Wkrótce po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa skontaktuje się z tobą pracownik sanepidu. Telefon powinien zadzwonić w ciągu kilkunastu godzin od wyniku (zwykle następnego dnia) jednak w obecnej sytuacji, gdy zakażeń jest bardzo dużo, kontakt ten może być opóźniony. Sanepid potwierdzi pozytywny wynik testu i zapyta cię o samopoczucie. Jeśli odczuwasz objawy zakażenia, zasugeruje konsultację z lekarzem. Rozmówca zada ci również pytanie, z kim w ciągu ostatnich dni miałeś kontakt, więc zastanów się, z kim, oprócz współdomowników, się widziałeś.

Ważne: Rozmowa z pracownikiem powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej to dobry moment na zadanie nurtujących cię pytań. Sanepid posiada aktualne i wiarygodne informacje na temat obowiązujących zasad.

Twoi współdomownicy muszą wykonać test PCR

Od 15 grudnia 2021 r. osoby współzamieszkujące z chorym na COVID-19 (z pozytywnym wynikiem testu PCR) muszą poddać się testowi na obecność wirusa SARS-CoV-2. Z obowiązku tego nie są zwolnione ani osoby zaszczepione, ani ozdrowieńcy; na wymaz trzeba zgłosić także dzieci. Skierowanie na test można pozyskać samodzielnie, wypełniając formularz TUTAJ, lub uzyskać je od pracownika sanepidu dzwoniącego do osoby zakażonej, jeśli podamy dane współdomowników.

Ważne: negatywny wynik testu zwalnia z kwarantanny osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Osoby niezaszczepione taki test mogą wykonać dopiero po skończonej izolacji zakażonego (i potwierdzonego) domownika (czyli twojej), a więc najwcześniej w 11. dobie od pozytywnego wyniku testu. Jeżeli wtedy otrzymają negatywny wynik, są zwolnione z kwarantanny.

  1. Zobacz też: Bezpłatne testy na COVID-19 w aptekach. "Mam obawy związane z wykonaniem pomysłu rządu"

Monitoruj swój stan zdrowia

Bez względu na to, czy COVID-19 przechodzisz bezobjawowo, czy odczuwasz dolegliwości, obserwuj swój organizm. Symptomy zakażenia koronawirusem mogą wystąpić dopiero po kilku dniach od kontaktu z patogenem, mogą też być niespecyficzne, dlatego konieczna jest wzmożona czujność. W przypadku objawowej infekcji, zwracaj uwagę na każde nasilenie się objawów. Jeśli coś cię zaniepokoi, skontaktuj się z lekarzem, najlepiej w ramach teleporady.

  1. Co mieć w domowej apteczce na wypadek Omikronu? Lekarz wymienia

Redakcja poleca:

  1. Prof. Pyrć: jeżeli duży odsetek Polaków będzie chorych, może to sparaliżować życie społeczne
  2. Prof. Gut: pomimo wzrostu zakażeń ludzie chorują łagodniej
  3. Bezpłatne testy na COVID-19 w aptekach. "Mam obawy związane z wykonaniem pomysłu rządu"
  4. Osoby otyłe ciężej przechodzą COVID-19. Operacja bariatryczna wyraźnie zmniejsza ryzyko

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Rekomendowane dla Ciebie

Hej, zaczekaj - mamy coś dla ciebie! Sprawdź, co jest zakazane przy dużej wadze Sprawdź →