Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Duży dzik spacerował po Nowym Dworze. Mieszkańcy się boją [FILM]

mk
Dzik szedł rano ul. Żernicką koło pętli autobusowej
Dzik szedł rano ul. Żernicką koło pętli autobusowej Krzysztof
Wielkiego dzika spacerującego po ul. Żernickiej sfilmował mieszkaniec Wrocławia. To nie pierwszy raz, gdy do miasta zaglądają dzikie zwierzęta, które szybko się uczą, że w mieście jest łatwo o pożywienie. Jednak tak bliski kontakt z dzikim zwierzęciem może być niebezpieczny.

Dzikie zwierzęta często odwiedzają Wrocław. Swoje stałe trasy mają tu lisy, do miasta nierzadko zapuszczają się sarny. Niebezpiecznie robi się, gdy po Wrocławiu spacerują większe zwierzęta, jak jelenie czy dziki. W ubiegły piątek duże zwierzę udało się sfilmować panu Krzysztofowi. Dzik mógł w nocy penetrować ogródki działkowe pomiędzy ul. Nowodworską i Bystrzycką, bo z tamtego kierunku szedł rano ul. Żernicą w stronę Żernik.

Tej wielkości zwierzę może stanowić dla człowieka zagrożenie. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku na Maślicach dzik sforsował drzwi tarasowe, wpadł do domu i poranił mieszkankę tego osiedla.
Czytaj więcej

Także w roku 2021 urzędująca na Pilczycach wataha dzików poraniła psa, z którym opiekun wyszedł na wieczorny spacer.
Czytaj więcej

Gdy w czerwcu 2021 r. po Wojszycach spacerował jeleń szlachetny, dr Tomasz Kokurewicz adiunkt w Instytucie Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wskazywał, że takie wchodzenie zwierząt do miasta i ich życie obok ludzi jest nienaturalne i może być niebezpieczne. Zwierzęta mogą rozprzestrzeniać choroby, a zderzenie samochodu z dzikiem czy jeleniem albo kopnięcie, czy szarża mogą być bardzo groźne.

W przypadku zauważenia dzikiego zwierzęcia w mieście należy zachować ostrożność i można powiadomić miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Odławianiem i wywozem dzikich zwierząt zajmują się miejskie służby. - W 2021 r. z terenu miasta były usunięte 160 dziki, a do ośrodka rehabilitacji współpracującego z miastem trafiło 174 dzikich zwierząt. Łącznie w ubiegłym roku pogotowie do spraw dzikich zwierząt podjęło 1 175 interwencji po zgłoszeniach mieszkańców - mówi Grzegorz Rajer z biura prasowego Wrocławia.

Rok wcześniej wywieziono 222 dziki, do ośrodka rehabilitacji przetransportowano 111 zwierząt, a wszystkich interwencji było łącznie 991.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska