Nieoficjalnie: Porozumienie nie poprze wniosku o odwołanie Terleckiego. "Zrozumiał swój błąd"

W środę 23 czerwca po godzinie 20 posłowie zajmą się wnioskiem o odwołanie z funkcji wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego. Jest to pokłosie wpisu, jaki polityk skierował do Swiatłany Cichanouskiej, w którym polecił białoruskiej polityczce "szukania pomocy w Moskwie".
Zobacz wideo Bielan: Terlecki chciał zwrócić uwagę na wkręcanie pani Cichanouskiej w nasze wewnętrzne spory

Rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka przekazała, że posłowie ugrupowania zagłosują za pozostaniem Ryszarda Terleckiego na stanowisku wicemarszałka Sejmu. Później Sejm zajmie się także wnioskami opozycji o wyrażenie wotum nieufności wobec wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego i szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka.

Porozumienie zagłosuje za pozostaniem Terleckiego na stanowisku? "By nie zaostrzać sytuacji"

Z nieoficjalnych informacji, do jakich udało się dotrzeć Wirtualnej Polsce, Porozumienie zdecydowało się zagłosować za pozostaniem Terleckiego na stanowisku, "by nie zaostrzać i tak trudnej sytuacji wewnątrz" - przekazał portalowi jeden z przedstawicieli partii. Inny powiedział natomiast, że ugrupowanie "ma wrażenie, że marszałek zrozumiał swój błąd". Jak pisaliśmy, wicemarszałek zapewnił już, że przed głosowaniem jest "w dobrym nastroju", a w klubie będzie obowiązywała dyscyplina. - Zobaczymy, jaki będzie wynik - powiedział. Głosowanie odbędzie się w środę 23 czerwca wieczorem.

Ryszard Terlecki skomentował udział opozycjonistki w mityngu Rafała Trzaskowskiego

Na początku miesiąca białoruska opozycjonistka spotkała się w Warszawie z prezydentem miasta Rafałem Trzaskowskim, który ogłosił, że będzie ona jedną z uczestniczek organizowanego przez niego wydarzenia Campus Polska Przyszłości. "Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego, to niech szuka pomocy w Moskwie, a my popieramy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników" - skomentował sprawę Ryszard Terlecki we wpisie na Twitterze. Słowa te wywołały falę oburzenia, jednak polityk nie zdecydował się za nie przeprosić, tłumacząc, że opozycjonistka "zgadza się brać udział w mityngu opozycji, która w Polsce nie uznaje wyniku demokratycznych wyborów, kwestionuje legalność państwowych instytucji i wspiera łamiących prawo sędziów". Koalicja Obywatelska zdecydowała się więc na złożenie wniosku o odwołanie Terleckiego z funkcji wicemarszałka Sejmu. "Dość kompromitowania Polski" - pisał na Twiterze przewodniczący PO Borys Budka. 

Później Terlecki powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że wystosował do Cichanouskiej list. - Przepraszać z pewnością nie będę. Nie widzę powodu, żeby ujawnić pewną sprawę, która się dopiero toczy. Nawet napisałem taki list do pani Cichanouskiej wyjaśniający z kim ma do czynienia zadając się z Campusem - powiedział. Sprawę tę opisywaliśmy szerzej tutaj:

Emerytury - to temat, który czytelnicy Gazeta.pl wybrali w głosowaniu jako pierwszy do omówienia w naszym nowym programie - Q&A. Teraz czas na zadawanie pytań. Co zmieni się w emeryturach w związku z Polskim Ładem, kto zyska, a kto może stracić, czy warto pracować jak najdłużej - przesyłajcie swoje pytania na adres: next.redakcja@agora.pl. Zadamy je ekspertowi w programie na żywo - w najbliższy czwartek o 12:00. Naszym gościem będzie prof. Paweł Wojciechowski, wiceprezydent i główny ekonomista Pracodawców RP, były minister finansów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA