Piątek, 19 kwietnia 2024r.

Dziwne chmury nad Polską. Przypominają wymiona. Wyjaśniamy, co to za zjawisko!

Udostępnij
Udostępnij artykuł przez: Facebook X Messenger Wyślij Link

Nad Warszawą i Mazowszem pojawiły się dziwne chmury, przypominające wymiona. To słowo nie pojawia się w tym tekście przypadkiem. Meteorolodzy używają go do opisania tego zjawiska. Bąblowate twory na naszym niebie to tak zwane "chmury mammatus". Wyjaśniamy, czy są groźne?

Chmury nad Warszawą.

Mammatus to po łacinie wymię lub pierś. Chmury o podobnym kształcie tworzą "zjawisko mamma". To wypukłości znajdujące się w dolnej części chmury, wyglądem przypominające wymiona.

Około godziny 16.00 zobaczyli je dziś warszawiacy i mieszkańcy Mazowsza:

Zdjęcia chmur pojawiły się na Twitterze i Facebooku:

Czym są chmury mammatus, które wyglądają jak bąble?

Zjawisko to występuje w różnych typach chmurach, takich jak Cirrus, Cirrocumulus, Altostratus, Altocumulus, Stratocumulus, Cumulonimbus.

Odmiana ta występuje zwłaszcza przy chmurach typu stratocumulus i cumulonimbus u ich podstawy lub, jak to ma najczęściej miejsce u cumulonimbusa, w dolnej części tak zwanego kowadła.

Tę odmianę obserwuje się czasem u chmur cirrus, prawdopodobnie wówczas, gdy pochodzą one z rozpadającego się kowadła (podstawy) chmury cumulonimbus.

Istnienie wielu różnych typów chmur mammatus, z których każdy ma inne właściwości i występuje w innych środowiskach. Jest też wiele hipotez na temat ich powstawania.

Jeden trend jest wspólny jednak dla wszystkich mechanizmu powstawania chmur mammatus: to ostre różnice temperatury, wilgotności i pędu (ścinanie wiatru) na granicy pomiędzy "chmurą kowadłową" a "podchmurą".

Jak powstają chmury jak wymiona?

Jedna z teorii zakłada, że gdy górna część chmury (kowadło) cumulonimbus stopniowo obniża się, wtedy w miarę opadania powietrze się ogrzewa. Z tym że zachmurzone powietrze będzie ogrzewać się wolniej niż suche powietrze podchmurne. Z powodu różnicy w ociepleniu, warstwa chmur/podchmurna destabilizuje się i może wystąpić grudkowata baza chmurową.

Według Międzynarodowego Atlasu Chmur WMO, mammatus jest raczej cechą chmury, a nie jej rodzajem, gatunkiem lub odmianą. Wyraźne "grudkowate" spody są tworzone przez zimne powietrze opadające w dół i tworzące kieszenie. Formacje te zostały po raz pierwszy opisane w 1894 roku przez Williama Clementa Leya

Polska zmaga się ze skutkami burz. Ponad 20 tys. odbiorców bez prądu

Mammatusy są najczęściej związane z chmurami kłębiastymi, a także z silnymi burzami. Często rozciągają się od podstawy cumulonimbusa, ale mogą również występować pod chmurami altostratus i cirrus, a także chmurami pyłu wulkanicznego.

Co zapowiadają chmury jak mammatus?

Występując w cumulonimbusie, mammatusy często wskazują na szczególnie silną burzę. Lotnikom zaleca się unikanie cumulonimbusów z mammatusami, ponieważ wskazują one na możliwość wystąpienia turbulencji.

Pojedyncze płaty mamutów mają średnicę od 1 do 3 kilometrów i długość średnio pół kilometra. Jeden płat może trwać średnio 10 minut, ale całe skupisko mammatów może trwać od 15 minut do kilku godzin. Zwykle składają się z lodu, ale mogą też być mieszaniną lodu i ciekłej wody lub składać się prawie wyłącznie z ciekłej wody.

Zgodnie ze swoim złowieszczym wyglądem, chmury mammatus są często zwiastunem nadchodzącej burzy lub innego ekstremalnego systemu pogodowego.

Ciąg dalszy pogodowego armagedonu w Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia najwyższego stopnia!

Ten artykuł po raz pierwszy ukazał się na stronie Faktu 24.06.2021 r.

Udostępnij
Udostępnij artykuł przez: Facebook X Messenger Wyślij Link

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie historie znajdziecie tutaj. Napisz list do redakcji: List do redakcji