Awantura w Sejmie. Szłapka do Sasina: "Za Lotos będziecie siedzieć!", z sali: "skandal" [WIDEO]

Podczas środowego posiedzenia Sejmu poseł KO Adam Szłapka zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Jacka Sasina. Wytknął im, że mimo przedstawionego w pierwszym kwartale zysku w spółkach PGNiG i Orlen Polacy wciąż muszą borykać się z wysokimi cenami za gaz czy paliwo. - Żerujecie na Polakach - powiedział Szłapka do Sasina, wzywając go na mównicę.

Podczas środowego posiedzenia Sejmu głos zabrał poseł Koalicji Obywatelskiej, Adam Szłapka. Polityk na mównicy zwrócił uwagę na wyniki finansowe w I kwartale 2022 roku w spółkach PGNiG i Orlen. Jak przekonywał, mimo zysków (odpowiednio 4 mld zł netto, 2,79 mld zł netto) Polacy wciąż muszą borykać się z wysokimi cenami za gaz i paliwa. 

Sejm. Adam Szłapka do Mateusza Morawieckiego: Żerujecie na Polakach

- Polacy zapłacili za to rachunkami o 600 procent większymi za gaz. Kto za to płaci? Polacy za to płacą. Codziennie tankując na stacjach benzynowych, myślą sobie o pałacykach Obajtka, o wynagrodzeniu Doroty Kani, o radach nadzorczych takich ludzi, jak żona posła Sobolewskiego. Żerujecie na Polakach - mówił Szłapka. Dopytywał też: "gdzie jest premier?", ale szefa rządu jednak w tym czasie nie było na sali. Z ław opozycji słychać było hasło "skandal".

Całą wymianę zdań można obejrzeć poniżej:

Zobacz wideo Awantura w Sejmie. Szłapka do Sasina: Za likwidację Lotosu będziecie siedzieć

Więcej informacji na głównej stronie Gazeta.pl

Poseł zażądał, aby minister aktywów państwowych Jacek Sasin odpowiedział na pytanie, jak planuje podzielić się "tym żerem" z Polakami. - Za likwidację Lotosu będziecie siedzieć w więzieniu! - mówił. Na koniec wywołał Sasina, by odpowiedział na jego pytania.

Sasin: Orlen to dziś międzynarodowy koncern, który działa na wielu rynkach

Minister aktywów państwowych wyszedł na mównicę i stwierdził: 

- Bardzo proszę, żeby pan przestał kłamać w tej izbie. Ta wysoka izba zasługuje na prawdę, a prawda jest taka, że Orlen uzyskuje zyski głównie z rynków zagranicznych -  mówił Sasin. - Orlen to dziś międzynarodowy koncern, który działa na wielu rynkach. My działamy w sposób perspektywiczny. Budujemy Polską potęgę gospodarczą - wskazywał.

Sasin stwierdził, że dzięki działaniom rządu udało się obniżyć ceny paliw i innych surowców energetycznych. - Obniżyliśmy do minimum wymaganego przez Unię Europejską vat i akcyzę. Dzięki temu, że Orlen zminimalizował swoje marże mamy najtańsze paliwo w Europie - dodał wicepremier.

Przekonywał też, że paliwo w Polsce jest bardzo drogie, jednakże jego zdaniem nie jest to wina, ani rządu, ani nikogo w Polsce. - Doskonale o tym wiecie, ale żerujecie na tym, bo chcecie budować swój kapitał polityczny - mówił.

Pozwalaliście Putinowi hulać, to jest wasza wina

- zwrócił się do opozycji, o winę oskarżając też po raz kolejny Donalda Tuska.

Sejm - początek dwudniowego posiedzenia. W planach kluczowe głosowanie nad ustawą o SN

Sejm podczas rozpoczętego dwudniowego posiedzenia zajmie się między innymi rządowym projektem ustawy o kolejnym w 2022 roku dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym, czyli o czternastej emeryturze. Rząd szacuje, że świadczenie trafi do około dziewięciu milionów osób, jego koszt ma wynieść prawie 11 i pół miliarda złotych.

Odbędzie się drugie czytanie prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Przewiduje on między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Nowa Izba od obecnej będzie różnić się sposobem wyboru sędziów. Będzie składać się z 11 osób wskazanych przez prezydenta spośród 33 sędziów wylosowanych wcześniej na posiedzeniu kolegialnym Sądu Najwyższego.

Stanowisko Solidarnej Polski poznamy dopiero podczas sejmowej dyskusji i czwartkowego bloku głosowań, ale - jak przekazał Tadeusz Cymański w Porannej Rozmowie Gazeta.pl - PiS i Solidarna Polska miały się już ostatecznie dogadać w tej sprawie.

- Ja w szczegółach nie siedzę, ale doszło do porozumienia i mam nadzieję, że ta ustawa zostanie przyjęta. Nie było nam łatwo, dlatego że to właśnie lider Solidarnej Polski jest ministrem sprawiedliwości. Nie był to upór błahy. Nie chodziło nam o "moje na wierzchu", ale o to, żeby w praktyce ta ustawa, która jest tak oczekiwana dla kompromisu i KPO, dobrze działała - podkreślił. 

Czytaj więcej: Cymański: "Doszło do porozumienia ws. SN". Rozłam w Zjednoczonej Prawicy?: To byłby czarny dzień

Na czwartek zaplanowano z kolei pierwsze czytanie projektu zmian w konstytucji autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada on wyłączenie z limitu zadłużenia publicznego, nieprzekraczającego 60 procent rocznego PKB, finansowania potrzeb obronnych Polski. W projekcie dodaje się też przepisy mówiące o tym, że "w razie napaści zbrojnej dokonanej przez obce państwo na terytorium RP lub powodującej bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa wewnętrznego, będzie możliwe przejęcie na rzecz Skarbu Państwa majątku osób fizycznych niebędących obywatelami polskimi, osób prawnych oraz innych podmiotów, gdy można domniemywać, że majątek ten jest lub może być wykorzystany do finansowania lub wspierania napaści zbrojnej dokonanej przez obce państwo lub działań związanych z tą napaścią".

W porządku obrad jest też pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Jedną z propozycji jest wprowadzenie czterech miesięcy wakacji kredytowych w tym roku i kolejnych czterech miesięcy w przyszłym.

Sejm ma się też zająć wnioskiem opozycji o wyrażenie wotum nieufności ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze.

Przypomnijmy, że akceptacja KPO jest niezbędna do wypłacenia Polsce 36 mld euro z Funduszu Odbudowy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.