Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa rekrutacja do największej i najstarszej wojskowej uczelni w Polsce. Akademia Wojsk Lądowych prawie podwoiła liczbę miejsc

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Dni Otwarte to okazja, by zobaczyć uczelnię od wewnątrz.
Dni Otwarte to okazja, by zobaczyć uczelnię od wewnątrz. Akademia Wojsk Lądowych
To nie są zwykle studia. Akademia Wojsk Lądowych kształci przyszłych oficerów Wojska Polskiego. W ciągu ostatnich kilku lat prawie że podwoiła liczbę studentów wojskowych.

W 2016 roku podchorążowie stanowili tylko 30 procent ogólnego stanu studiujących na tej uczelni. W roku 2020 studenci wojskowi byli już w zdecydowanej większości - ponad 70 procent.

Akademia Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki przyjmuje coraz więcej studentów. Od października naukę rozpocznie tam 588 osób. Dla porównaniu przed rokiem było to 360. Całkiem niedawno limity przyjęć zwiększył znacznie Minister Obrony Narodowej.

Pewna przyszłość, gwarancja pracy, możliwość rozwoju

W środę (25 maja) uczelnia przeprowadzała Dzień Otwarty dla chętnych. W jego ramach odbyło się spotkanie z rektorem-komendantem, pokazy sprzętu wojskowego, walki wręcz, medycyny taktycznej, musztry paradnej, laserowego symulatora strzelań, wspinaczki wysokogórskiej oraz próbny egzamin z wychowania fizycznego i tor przeszkód.

"Studia w Akademii Wojsk Lądowych to pewna przyszłość, gwarancja stałego zatrudnienia i możliwość rozwoju. Ustawa o obronie ojczyzny gwarantuje młodym ludziom, którzy zdecydują się na studia wojskowe, usamodzielnienie się, a ich uposażenie nie będzie niższe niż 4560 zł. Ponadto podchorążowie mają prawo do bezpłatnego zakwaterowania, umundurowania i wyżywienia. Po zakończeniu nauki otrzymają tytuł zawodowy magister inżynier lub magister, promocję na pierwszy stopień oficerski – podporucznika Wojska Polskiego oraz zapewnioną służbę w Siłach Zbrojnych RP" - mówi płk dr hab. Piotr Płonka, rektor komendant AWL.

Podkreśla przy tym, że droga do Akademii, a potem do oficerskich gwiazdek nie jest łatwa. Kandydat na oficera powinien cechować się dobrą kondycją fizyczną, umiejętnością pracy w zespole, opanowaniem, odpornością na stres i zdyscyplinowaniem.

"Należy pamiętać, że żołnierz to patriota, który dla dobra ojczyzny w razie konieczności jest gotowy do najwyższych poświęceń. Bardzo dobrze obrazują to słowa roty przysięgi wojskowej, którą składa kandydat po szkoleniu podstawowym: „Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić...”. Kandydat powinien być przygotowany na intensywne szkolenie wojskowe i 5 lat nauki – to wszystko po to, by posiadł wiedzę i umiejętności, które pozwolą mu być dobrym dowódca i sprawdzić się na pierwszym stanowisku służbowym" - opisuje płk Płonka.

Jego zdaniem, Akademia Wojsk Lądowych to miejsce dla ludzi z powołaniem. Studia wojskowe to przede wszystkim służba ojczyźnie, a bycie żołnierzem to wyrzeczenia i ciężka praca. Nie każdy jest w stanie temu sprostać.

Jak naukę i szkolenie w AWL-u odbierają sami podchorążowie?

"Każdy dzień nauki niesie za sobą pewną wartość. Nawet pozornie nic nieznaczące czynności, które musimy wykonywać na co dzień, mają znaczenie. Biorąc za przykład ścielenie łóżka, pastowanie butów, robienie rejonów - te proste czynności wykonywane codziennie uczą nas systematyczności" - opowiada sierż. pchor. Kinga Grabska z trzeciego roku specjalność zmechanizowana.

Najwięcej stara się czerpać z zajęć z doświadczoną kadrą, która na bazie swojej służby, potrafi przygotować młodych żołnierzy do wcielenia się w rolę dowódcy. Jest to duża odpowiedzialność.

"Poza czasem służbowym mam wiele możliwości, aby rozwijać swoje pasje i zainteresowania w kołach zainteresowań i sekcjach. Dzięki nim m.in. skoczyłam pierwszy raz ze spadochronem, wspięłam się na kilkudziesięciometrową skałę z własną asekuracją i... zaśpiewałam wraz z chórem w Narodowym Forum Muzyki! Możliwości jest wiele, tylko czas ograniczony, bo studia (niestety) kiedyś się kończą" - uśmiecha się sierż. pchor. Grabska.

Na co powinien być gotowy przyszły student AWL?

"Na poświęcenie dużego nakładu czasu na naukę i treningi sportowe. Dzień zaczynamy o 5:30, a jesteśmy wolni po 15:30. Po tej godzinie uczymy się i trenujemy, by ostatecznie zaliczyć egzaminy na wysoką ocenę. Należy być zdolnym do wyrzeczeń i adaptacji do żołnierskiego rzemiosła. Od siebie mogę polecić przygotowanie się pod względem fizycznym i znajomość języka angielskiego przed rozpoczęciem roku akademickiego. Potencjalnemu kandydatowi nie powinno zabraknąć nastawienia patriotycznego, gdyż nikt inny jak podchorąży i oficer Wojska Polskiego ma świecić przykładem społeczeństwu" - mówi szer. pchor. Krystian Hawryluk z pierwszego roku na specjalności artyleria lufowa.

Wtóruje mu sierż. pchor. Filip Wawro z piątego roku specjalność zmechanizowana. Jego zdaniem każdy, kto myśli o rozpoczęciu studiów w AWL, powinien być gotowy na liczne wyrzeczenia.

"Połączenie szkolenia wojskowego z nauką akademicką jest niezwykle obciążające i wymaga wielkich nakładów pracy połączonych z umiejętnością dostosowania się do surowych warunków życia oraz reguł panujących w uczelni. Należy spodziewać się również wzmożonego wysiłku fizycznego, który jest nieodzownym elementem procesu kształcenia. Ponadto trzeba być świadomym, że służba wojskowa niesie za sobą pewne ograniczenia dotyczące życia osobistego. Żołnierze bardzo często muszą wykonywać swoje zadania w weekendy lub wyjeżdżać w podróże służbowe lub na szkolenia, które mogą trwać nawet kilka tygodni" - opowiada sierż. pchor. Wawro.

Termin rejestracji i składania dokumentów na studia wojskowe został przedłużony decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej do 1 lipca 2022 r.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska