Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kąpią się tam zwierzęta, bezdomni i...dzieci. Fontanny to siedlisko paskudnych chorób

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
W ciepłe dni wielu mieszkańców szuka ochłody przy fontannach.
W ciepłe dni wielu mieszkańców szuka ochłody przy fontannach. Tomasz Rusek
W ciepłe i słoneczne dni miejskie fontanny kuszą ochłodą. Działają jak magnes na dzieci, które uwielbiają się w nich beztrosko pluskać. Ale taka niewinna zabawa może skończyć się poważnymi problemami.

Fontanny działają od maja

W Gorzowie jest w sumie dziewięć miejskich fontann. Dwie są obecnie w remoncie, ale pozostałe zostały uruchomione po zimowej przerwie na początku maja. Wodą trysnęła między innymi fontanna na Placu Grunwaldzkim, na Kwadracie, w Parku Górczyńskim, w pobliżu murów obronnych przy ulicy Jagiełły oraz w Parku Wiosny Ludów. W pogodne dni przeżywają prawdziwe oblężenie. Trzeba jednak pamiętać, że kąpiele w tego typu miejscach mogą być bardzo niebezpieczne.

Przeczytaj też: Gorzów. Fontanna w Parku Róż już działa. Leje wodę, a także świeci

Fontanna jest do ozdoby

Fontanny stanowią ozdobne elementy architektury i nie są przeznaczone do kąpieli. Nawet jeśli woda w nich jest przejrzysta, nie świadczy to wcale o jej czystości. Bo tej nikt nie sprawdza.

W zdecydowanej większości fontann obieg wody jest zamknięty, co oznacza, że zużyta woda nie jest odprowadzana do ścieków, tylko wraca z powrotem. Nie zostaje oczyszczona i nie jest poddawana żadnym zabiegom dezynfekcji, więc wszelkie chorobotwórcze patogeny mogą się w niej namnażać. A wysokie temperatury tylko sprzyjają rozmnażaniu się drobnoustrojów - mówi Justyna Muranowicz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie.

Nie wszyscy zdają sobie też sprawę z tego, że miejskie fontanny są kąpieliskiem dla dzikich zwierząt, a nierzadko korzystają z nich także osoby bezdomne, które na przykład piorą tam swoje ubrania.

Bakterie, wirusy i pasożyty

Woda w fontannie to prawdziwe siedlisko niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zarazić się można gronkowcem, salmonellą albo paciorkowcem.

W fontannach, które mają obieg zamknięty może znajdować się kilkadziesiąt różnych drobnoustrojów. Oprócz bakterii gronkowca czy salmonelli to również pałeczki legionelli, bakterie kałowe oraz różnego rodzaju wirusy, pasożyty i niebezpieczne mikroorganizmy - wylicza Justyna Muranowicz.

Te groźne drobnoustroje powodują przede wszystkim nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ale nie tylko, bo mogą doprowadzić również do:

  • reakcji alergicznych w postaci wysypki
  • zapalenie płuc
  • zapalenia spojówek
  • zapalenia uszu
  • zapalenia gardła, tchawicy lub oskrzeli
  • zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

Kąpiele w fontannie są szczególnie niebezpieczne dla młodszych dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, aby móc zwalczyć poważną infekcję.

Za to grozi też mandat

Ale z pozoru beztroskie pluskanie w fontannie grozi nie tylko niebezpiecznymi chorobami. Za kąpiel w tego typu miejscach można dostać nawet pięćset złotych mandatu. Dotyczy to obiektów, na których widnieją odpowiednie ostrzeżenia dotyczące zakazu kąpieli.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska