Środa, 24 kwietnia 2024r.

Przemysław Czarnek: Wobec skrajnej lewicy nie ma mowy o tolerancji

Udostępnij
Udostępnij artykuł przez: Facebook X Messenger Wyślij Link

– W przypadku skrajnych środowisk lewicowych, liberalnych, wielu rzekomych reprezentantów społeczności LGBT nie ma mowy o tolerancji – powiedział Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki w rozmowie z tygodnikiem „Sieci”. Szef resortu edukacji odniósł się też do zmian w prawie oświatowym, które planuje rząd.

INAUGURACJA NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0 W WARSZAWIE Foto: Grzegorz Krzyżewski / Fotonews

Minister edukacji i nauki w wywiadzie dla tygodnika „Sieci” porusza kwestię wolności i tolerancji w kontekście organizowania parad równości. Zdaniem ministra, to osoby ze skrajnej lewicy i niosące na sztandarach symbole LGBT posuwają się do wykluczania osób inaczej myślących.

– Ci ludzie wychodzą na ulicę, w wulgarny sposób obrażają katolików, wykrzykują niecenzuralne hasła, zachowują się obscenicznie i to ma być w porządku? Natomiast gdy nasza strona mówi, że to nie jest zachowanie normalne, a wręcz demoralizujące, to wtedy się okazuje, że jesteśmy wrogami świata postępu i równości. Tak być nie może. Albo mamy równość i każdy może powiedzieć, co myśli, albo tej równości nie ma. W przypadku skrajnych środowisk lewicowych, liberalnych, wielu rzekomych reprezentantów społeczności LGBT nie ma mowy o tolerancji – podkreślił Czarnek.

Awantura o niepełnosprawne dzieci na jubileuszu szkoły. Przemysław Czarnek jest oburzony: Ktoś rozsiewa plotki

Przemysław Czarnek: Samobójstwa dzieci LGBT to efekt demoralizacji

Na pytanie, jak więc rozumie równość i tolerancję szef MEiN stwierdza, że choć każdy człowiek jest równy wobec prawa i równy „w godności osoby ludzkiej”, to nie mamy takich samych uprawniań, bo te zależą od naszych zachowań.

– Człowiek, który zachowuje się obscenicznie i wulgarnie, nie może mieć takiego samego prawa do spaceru po mieście, jak człowiek, który zachowuje się normalnie i spaceruje z dzieckiem. Ktoś, kto zakłóca porządek, sieje zgorszenie, demoralizuje innych, pozbawia się sam tego prawa – zaznaczył minister.

Pytany o tragedie młodych ludzi, którzy mają problem z identyfikacją płciową Czarnek zauważył, że do takich tragedii dochodzi „dlatego, że pozwala się na demoralizowanie młodzieży, która później nie radzi sobie z piętrzącymi się przez to problemami”. – Receptą jest wychowanie na wartościach, a nie nihilizm i etyka „róbta, co chceta”. Nie ma wolności bez odpowiedzialności – podkreślił.

– Mamy dziś problem oderwania młodzieży od wartości i serwowania kłamstwa pod postacią prawdy, a zła pod płaszczykiem dobra. (...) Często się zastanawiam, dlaczego ludzie zamiast mówić prawdę, wolą wejść do szafy i siedzieć cicho. Jeśli przemilczymy zło, to ono będzie się rozprzestrzeniać, a zło rozprzestrzenia się dlatego, że ludzie dobrzy są bierni – dodał.

Ludzie premiera ostrzegali przed Czarnkiem. Wysyłali sobie okładkę Faktu

Przemysław Czarnek: Potrzebna będzie zgoda kuratora

Czarnek odniósł się też do zmian w prawie oświatowym. – Ta ustawa daje większe bezpieczeństwo tym rodzicom, dla których jest ważny system wartości, który chcą przekazać. Będą mieć większą pewność, że za ich plecami nie będą przekazywane treści, których nie akceptują. Bez zgody kuratora nic poza podstawami programowymi przekazywane nie będzie – podkreślił minister.

Rząd pracuje nad zaproponowaną przez resort Przemysława Czarnka nowelizacją prawa oświatowego, która ma zostać przyjęta przez radę ministrów w trzecim kwartale tego roku. Opozycja zarzuca projektowi pozbawienie szkól autonomii i upartyjnienie ich, przejęcie ich od samorządów i ubezwałsnowolnienie dyrektorów szkół względem władz centralnych (kuratorów oświaty).

Udostępnij
Udostępnij artykuł przez: Facebook X Messenger Wyślij Link

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie historie znajdziecie tutaj. Napisz list do redakcji: List do redakcji