Kup subskrypcję
Zaloguj się

Polacy za pozostaniem Ukraińców nad Wisłą, ale stawiają warunki

Ponad 70 proc. respondentów sondażu IBRiS dla czwartkowej "Rzeczpospolitej" chce, by uchodźcy z Ukrainy zostali w Polsce, ale pod warunkiem, że podejmą pracę i będą utrzymywali się samodzielnie. Na 2. miejscu wśród warunków pozostania jest edukacja dzieci w polskiej szkole, a na 3. – podjęcie nauki polskiego.

Co trzeci Polak chce, by Ukraińcy, którzy uciekli przed wojną do Polski, pracowali na swoje utrzymanie
Co trzeci Polak chce, by Ukraińcy, którzy uciekli przed wojną do Polski, pracowali na swoje utrzymanie | Foto: Wojciech Strozyk/REPORTER / East News

Jak zaznacza dziennik, badaczy nie dziwią takie wyniki. "Chcemy być równo traktowani. Mówimy: wsparcie tak, ale na równych zasadach" – wskazuje, cytowany przez "Rz" dr Robert Staniszewski z UW.

Zdaniem prof. Piotra Długosza z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie tego samego chcą także Ukraińcy. "Badania robione wśród uchodźców pokazują, że większość z nich chce pracować, uczyć się języka i wysyłać dzieci do szkoły, czyli zamierzają się integrować z polskim społeczeństwem. I my chcemy tego samego" – podkreśla.

Gazeta informuje, że co trzeci Polak chce, by Ukraińcy, którzy uciekli przed wojną do Polski, pracowali na swoje utrzymanie. "To najczęściej wskazywane kryterium ich pobytu w naszym kraju" – wynika z sondażu IBRiS dla "Rz".

Zobacz także: Kanclerz Niemiec o pomocy dla Ukrainy. Nawiązał do odbudowy po II wojnie światowej

"Co ciekawe taki warunek pobytu w Polsce przez Ukraińców wskazało 76 proc. mężczyzn, najwięcej w przedziale 30–39 lat (aż 83 proc.) i głównie mieszkających w dużych i mniejszych miastach – 90 proc. i 82 proc. Aż 97 proc. ankietowanych to ojcowie rodzin mający co najmniej dwójkę dzieci" — podano.

Jak wskazano, sondaż IBRiS koresponduje z badaniami, jakie niedawno przeprowadził Uniwersytet Warszawski pod kierunkiem dra Roberta Staniszewskiego. "Wynikało z nich, że większość Polaków, mimo iż bardzo przychylna Ukraińcom, jest przeciwna przyznawaniu im w Polsce świadczeń 500 plus i zasiłków socjalnych. W oczekiwania Polaków wpisuje się także sam rząd, który od 1 lipca nie chce już finansować noclegu i wyżywienia dla ukraińskiego uchodźcy. Rząd chce, by Ukraińcy usamodzielniali się" — czytamy.

Zobacz także: Rosyjska inwazja i jej konsekwencje dla świata. Te kraje ucierpią najmocniej

Dziennik pyta, Dlaczego nastroje w Polsce wobec Ukraińców się zmieniły? "Bo chcemy być równo traktowani. Mówimy: "wsparcie tak, ale na równych zasadach". Na taki pogląd niewątpliwie wpływ ma coraz trudniejsza sytuacja polskich rodzin, wysoka inflacja. Dlatego akceptacja pomocy socjalnej dla Ukraińców w Polsce będzie malała, co sprawdzimy jesienią, powtarzając badania percepcji uchodźców wojennych w naszym kraju" – mówi "Rz" dr Staniszewski.

Dodano, że poza podjęciem pracy przez Ukraińców Polacy wskazują także inne kryteria ich dalszego pobytu w Polsce. To wysłanie dzieci do polskiej szkoły (38,7 proc.) i nauka języka polskiego (27,6 proc.). 12,1 proc. respondentów wskazało warunek zakupu mieszkania.