Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po wyroku natychmiast za kratki. Jest projekt zmian w Kodeksie karnym

Blanka Aleksowska
Blanka Aleksowska
Jednym z kluczowych punktów reformy jest obowiązek natychmiastowego doprowadzenia skazanego do zakładu karnego od razu po ogłoszeniu wyroku.
Jednym z kluczowych punktów reformy jest obowiązek natychmiastowego doprowadzenia skazanego do zakładu karnego od razu po ogłoszeniu wyroku.
Koniec z przywilejami i opieszalstwem - według nowego rządowego projektu zmian w kodeksie karnym, skazańcy będą kierowani do zakładu karnego od razu po usłyszeniu wyroku w sądzie. Będą także częściej podejmować fizyczną pracę oraz wspierać służby państwowe. Dzięki tym zmianom, liczba skazanych, którzy unikają wykonania kary, może się zmniejszyć.

Zmiany były zapowiadane już wiele miesięcy temu jako element kompleksowej reformy dotyczącej zakładów karnych i kwestii odbywania kar, przygotowanej przez resort sprawiedliwości. Program nosi nazwę "Nowoczesne Więziennictwo".

Jednym z kluczowych punktów reformy jest obowiązek natychmiastowego doprowadzenia skazanego do zakładu karnego od razu po ogłoszeniu wyroku. Oznacza to, że sądy nie będą dłużej wyznaczały skazanemu terminu stawienia się w areszcie śledczym - po wydaniu orzeczenia, zostanie on przewieziony z sądu do więzienia przez policję. Dzięki temu nie będzie mowy o unikaniu odsiadki poprzez ukrywanie się. Według zmian, “oczywiście bezzasadne wnioski” skazańców będą od razu odrzucane. Obecnie policja może aresztować skazańca dopiero po bezskutecznym wezwaniu przez sąd. Najbardziej zdemoralizowani nieletni, skazani za najcięższe przestępstwa, będą też osadzani w zakładach karnych z dorosłymi.

Reforma zakłada też wydawanie listów gończych za ukrywającymi się skazańcami oraz objęcie dozorem elektronicznym większej liczby skazanych. Ponadto, zlikwidowane mają zostać także przywileje więźniów, takie jak wizyty u lekarzy specjalistów bez kolejki. Będą oni za to mogli odpracować niezapłacone grzywny poprzez pracę przy likwidowaniu skutków klęsk żywiołowych, przez co przysłużą się społeczeństwu i wesprą służby ratunkowe.

Praca to bardzo ważny element resocjalizacji. Bardzo dobrze, że więźniowie coraz częściej są w nią angażowani - komentuje prof. Brunon Hołyst, prawnik i kryminolog. Bardziej sceptycznie ocenia pomysł osadzania nieletnich z dorosłymi. - Nieletni powinien mieć szansę, przebywanie z dorosłymi skazanymi będzie miało na nich negatywny wpływ. To pogłębi tylko problem demoralizacji tych osób - uważa.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Areszt Śledczy w Poznaniu to nie tylko druty, kraty i wypełnione przestępcami cele. Wewnątrz murów aresztu osadzeni próbują "normalnie" funkcjonować. Mają profesjonalną opiekę medyczną, pracują, mogą grać w xboxa (choć nie wszyscy) i czytają. To wszystko ma wpłynąć na proces ich resocjalizacji. Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

W takich warunkach żyją więźniowie! Oto zdjęcia z Aresztu Śl...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski