Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kujawsko-Pomorskiem mamy najniższy w Polsce odsetek ludzi z wyższym wykształceniem

(wixad)
Znakiem rozpoznawczym Kujawsko-Pomorskiego jest zawodówka.
Znakiem rozpoznawczym Kujawsko-Pomorskiego jest zawodówka. Bartosz Frydrych
Zagłębie technologii i ośrodki naukowe w Kujawsko-Pomorskiem? Zapomnijmy! Mamy najniższy w Polsce odsetek ludzi z wyższym wykształceniem.

Dane statystyczne nie kłamią – według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności odsetek osób z wykształceniem wyższym na terenie naszego województwa wyniósł 22,7.

Odstajemy nawet od Lubuskiego i Podlasia

Zaledwie, bo w Mazowieckiem dyplomem wyższej uczelni może poszczycić się aż 39,1 proc., a w Pomorskiem – 33,8. Marną pociechą jest to, że w ciągu 12 lat wskaźnik ten polepszył się o ponad 8 proc., bo na przykład na Podlasiu - aż o 11 proc., dzięki czemu Podlasie może poszczycić się dziś całkiem niezłym wynikiem – 29,6 proc. W 2010 roku z podobnego pułapu startowały m.in. Lubuskie (15,1 proc.) oraz Opolskie (15,2), a niewiele lepszy rezultat miała Wielkopolska (16,7). W każdym z tych województw progres był jednak większy niż u nas.

Zawodówka symbolem Kujawsko-Pomorskiego

Nieco lepiej jest w kategorii „policealne i średnie zawodowe”, tu mieścimy się w granicach krajowej średniej. Tak samo wygląda odsetek absolwentów liceów ogólnokształcących – zadziwiająco podobny we wszystkich województwach (około 10 proc.). Wyjątkiem jest Łódzkie, w którym na ogólniaku wykształcenie skończyło 13 proc. mieszkańców.

Znakiem rozpoznawczym Kujawsko-Pomorskiego jest zawodówka. W zestawieniu „ludzi z fachem w ręku” jesteśmy na jednym z czołowych miejsc z wynikiem 25,7 proc. Większy odsetek ludzi po zawodówkach od nas ma tylko Opolskie. Za to o potężnym deficycie fachowców z zawodowym przygotowaniem może mówić Mazowieckie. Ich odsetek jest tam aż o 10 proc. niższy!

Gorzej tylko na Warmii i Mazurach

W niezbyt chlubnej tabeli dotyczącej osób z najniższym wykształceniem (podstawowe i niższe), Kujawsko-Pomorskie znowu bryluje, zajmując drugą pozycję z 16,7 proc. Gorzej jest tylko w województwie warmińsko-mazurskim, w którym wykształcenia nie posiada prawie co piąty mieszkaniec. Co ciekawe, najmniej takich osób jest w województwie śląskim, w przeciwieństwie do Dolnośląskiego, w którym wynik jest zbliżony do naszego.

Z podstawówki na bezrobocie

Warto przyjrzeć się, jak problem wykształcenia przekłada się na bezrobocie w naszym województwie. Na koniec grudnia 2021 roku większość bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy stanowiły osoby z wykształceniem gimnazjalnym, podstawowym i niepełnym podstawowym oraz zasadniczym zawodowym (odpowiednio 32,4% i 27,3% ogólnej liczby bezrobotnych). Łącznie stanowiły one ponad połowę populacji bezrobotnych (59,7% ). Charakter bezrobocia wśród kobiet był nieco inny niż w przypadku mężczyzn. Wykształcenie średnie i wyższe posiadało 48,2% kobiet, podczas gdy odsetek mężczyzn o tym poziomie wykształcenia wyniósł 28,8%.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska