Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Ustawa licznikowa wchodzi w życie. Dobre zmiany dla klientów firm energetycznych

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
44
Podziel się:

W sobotę zaczyna obowiązywać większość przepisów nowelizacji w Prawie energetycznym. Nowe cyfrowe liczniki, które będą musiały zastąpić stare, zmienią zasady płacenia za prąd i dadzą możliwości łatwego zmieniania dostawcy energii.

Ustawa licznikowa wchodzi w życie. Dobre zmiany dla klientów firm energetycznych
Nowe przepisy zakładają, że w ciągu najbliższych siedmiu lat u co najmniej 80 proc. odbiorców w Polsce zainstalowane zostaną inteligentne liczniki ze zdalnym odczytem zużycia energii (PAP, Wojciech Pacewicz)

Najważniejsze dla klientów w tej noweli jest wprowadzenie wymogu instalacji tzw. inteligentnego opomiarowania liczników zdalnego odczytu. Istotna jest też budowa centralnego systemu informacji rynku energii (CSIRE).

Co da nam digitalizacja i jak będzie przeprowadzana? Nowe przepisy zakładają, że w ciągu najbliższych siedmiu lat u co najmniej 80 proc. odbiorców w Polsce zainstalowane zostaną inteligentne liczniki ze zdalnym odczytem zużycia energii.

Pozwoli to obserwować bieżące zużycie, dostosowywać je do zmieniających się taryf w ciągu dnia np. i łatwiej ma być też zmienić na tej podstawie sprzedawcę prądu. Z kolei dostawcom energii umożliwi to wprowadzenie taryf dynamicznych.

Zobacz także: Jarosław Gowin "nie ma wyjścia"? Wicemarszałek Senatu: Kaczyński próbował go zgładzić

Klienci zyskają też lepszą pozycję względem dostawcy. Dzięki monitorowaniu jakości energii elektrycznej będzie można reklamować przerwy w dostawie i dochodzić praw do bonifikat.

Digitalizacja spowoduje, że wszyscy uczestnicy rynku zyskają nowe dane do analizy zużycia prądu.Dane te będą gromadzone w Centralnym Systemie Informacji Rynku Energii (CSIRE). Za ich przetwarzanie i zarządzanie systemem odpowiedzialny będzie Operator Informacji Rynku Energii (OIRE).

Nowela wprowadza też ujednoliconą magazynu energii, tak wążnego dla rozwoju fotowoltaiki. Zapisano w ustawie zasady przyłączenia magazynu do sieci i wymóg uzyskania koncesji dla magazynów o mocy powyżej 10 MW.

Zmiany pozwolą wreszcie na rozliczanie energii elektrycznej wprowadzonej do sieci trakcyjnej w czasie hamowania pociągów czy tramwajów.

Nowelizacja wprowadza też zakaz zawierania umów sprzedaży energii i gazu z odbiorcami w gospodarstwach domowych poza lokalem przedsiębiorstwa. To rozwiązanie było postulowane miedzy innymi przez Prezesa URE, w związku licznymi przypadkami oszustw i wprowadzania w błąd odbiorców podczas sprzedaży bezpośredniej w tzw. formule door-to-door.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(44)
Rodzic
3 lata temu
A propos dwóch taryf. Mam takowe taryfy w PGE. Teoretycznie w czasie godz 7 do godz 14 w domu zużycie prądu było minimalne. Do niedawna. Co się zaś działo w czasie lock-downu? Żona w domu na zdalnej i troje dzieci każde na swoim kompie/lapku/smartfonie. Do tego głodne towarzystwo piekło pizzę, zapiekanki i inne 'wysokoenergetyczne' śniadanka i drugie śniadanka. Do tej pory dzieci jadły w szkole, a żona w pracy. Zużycie w tym okresie wzrosło nam gigantycznie w stosunku do okresy sprzed lock-downu. Koszty energii zresztą również. Do tego konieczność zmiany planu internetowego na ten wydajniejszy - same koszty. A szkoły w tym czasie były puste. Państwo w zgrabny sposób przesunęło koszty edukacji na rodziców. Co w zamian?
2taryfiarz
3 lata temu
Płacimy ekstra za napięcie powyżej 230V. Dlaczego ? Wahania napięcia to ok 10% ale w momencie, kiedy produkujący konsumenci dodają swój 'wkład' z fotowoltaiki, który nie jest kompensowany odbiorami, napięcie w sieci wzrasta. Konsumenci płaca za moc w jednostce czasu wiec wyższe napięcia to wyższe rachunki. Liczniki ... na koszt klienta? Sama radość.
Raffi
3 lata temu
PGE założyło mi licznik, który naliczał 50% więcej za prąd. Złożyłem wniosek o wymianę licznika i co??? Wymienili a za wymianę mnie obciążyli. Mało tego, przeprowadzili testy zdjętego licznika i obciążyli mnie kosztami tych testów twierdząc, że licznik był sprawny. A nowy licznik zlicza właściwie, czyli 50% niżej. I gdzie tu sprawiedliwość??
Golić frajeró...
3 lata temu
Czy na pewno monopolista jest zainteresowany tym aby klient mniej płacił?
Oczywista ocz...
3 lata temu
Czyli co? Obniżka tzn. podwyżka.
...
Następna strona