Raportu synodu archidiecezji krakowskiej ciągle nie ma. Abp Jędraszewski miał zablokować publikację

30 czerwca miał zostać opublikowany raport zawierający wnioski z synodu w archidiecezji krakowskiej. Do dzisiaj cały dokument nie ujrzał światła dziennego, przedstawiono jedynie jego syntezę. Jak donosi "Wyborcza", publikację całości blokuje abp Marek Jędraszewski. Wnioski krakowskiego synodu mają być bowiem niekorzystne dla krakowskiego metropolity.

  • Rządy metropolity krakowskiego to duszpasterska katastrofa. Wszyscy to wiedzieliśmy, ale co innego mówić o tym między sobą w zaciszu parafii, a co innego zobaczyć dokument, który to potwierdza — powiedział "Wyborczej" jeden z krakowskich księży
  • Wierni z archidiecezji wskazali wprost jedno wydarzenie, które ich zgorszyło. To głośny ślub Jacka Kurskiego w sanktuarium w Łagiewnikach w 2020 r.
  • W innych polskich diecezjach synody mają uroczyste zakończenia — to w końcu jedno z największych świąt dla wspólnoty wiernych. W sierpniowym kalendarzu abpa Jędraszewskiego na próżno szukać takiego wydarzenia
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu. Jeśli nie chcesz przeoczyć żadnych istotnych wiadomości — zapisz się na nasz newsletter
reklama

— Rządy metropolity krakowskiego to duszpasterska katastrofa. Wszyscy to wiedzieliśmy, ale co innego mówić o tym między sobą w zaciszu parafii, a co innego zobaczyć dokument, który to potwierdza — powiedział "Wyborczej" jeden z krakowskich księży. Ze względu na konsekwencje, jakie grożą mu ze strony krakowskiej kurii, nie ujawniono jego nazwiska.

Inny duchowny, również proszący o anonimowość, także zwraca uwagę na krytyczne wobec abpa Jędraszewskiego wnioski synodalne.

— Ta synteza jest krytyczna wobec tego, co dzieje się na Franciszkańskiej. W ankietach, które posłużyły do stworzenia analizy problemów i wyzwań krakowskiego Kościoła, wierni bez pardonu wskazują winnego. Wielokrotnie arcybiskup Jędraszewski jest określany jako ktoś, kto upolitycznia Kościół i wystawia go na pośmiewisko.

Ślub Kurskiego zgorszył diecezjan

Wierni z archidiecezji wskazali też wprost jedno wydarzenie, które ich zgorszyło. To głośny ślub Jacka Kurskiego w sanktuarium w Łagiewnikach w 2020 r.

"W wielu wypowiedziach pojawił się casus pana Jacka Kurskiego i jego (jak pisało naprawdę bardzo wielu) powtórnego małżeństwa. Oczywiście, nie można w tym przypadku pominąć wątku politycznego, który przewijał się w pełnych złości komentarzach osób biorących udział w synodzie" — można przeczytać w syntezie.

Przypomnijmy, że był to drugi ślub kościelny prezesa TVP. Wcześniej żył on w związku małżeńskim. Po wielu latach, ku zaskoczeniu opinii publicznej, została stwierdzona nieważność poprzedniego małżeństwa. Jak ujawniliśmy w Onecie, zgodę na ślub kościelny w Łagiewnikach wydał abp Jędraszewski.

Kiedy zakończenie synodu w Krakowie? Nie wiadomo

W innych polskich diecezjach synody mają uroczyste zakończenia — to w końcu jedno z największych świąt dla wspólnoty wiernych. W sierpniowym kalendarzu abpa Jędraszewskiego na próżno szukać takiego wydarzenia.

— To element strategii. Metropolita chyba zamierza udawać, że synodu nie było, a swoją aktywność ograniczy do koniecznego wysłania jakiejś wersji opracowanego dokumentu do episkopatu. Nie dowiemy się, czy ocenzurował dokument, bo jego treści nie poznały nawet osoby z komitetu organizacyjnego synodu — mówi "Wyborczej" katecheta K.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pod koniec czerwca przedstawiona została synteza końcowego raportu synodalnego.

reklama

— Ujął mnie realizm wypowiedzi. Są one świadectwem tego, że wiemy, czym jest Kościół i że niełatwo go reformować, ale potrafimy nakreślić perspektywy na przyszłość – ocenił na początku lipca koordynator prac komitetu synodu krakowski biskup pomocniczy Janusz Mastalski.

Wyróżniono kilka głównych tematów kluczy: parafia, rodzina, duszpasterstwo dzieci i młodzieży, kapłani, modlitwa i liturgia oraz współczesne wyzwania Kościoła. Respondenci podkreślali konieczność krytycznego spojrzenia na model wspólnoty parafialnej. Wielu uważa, że parafia w obecnym kształcie jest przeżytkiem.

– Ludzie są mobilni, wybierają sobie miejsca modlitwy, wielu nie utożsamia się ze wspólnotą w miejscu zamieszkania. Parafia w sensie terytorialnym zamiera – komentował bp Mastalski.

Więcej świeckich, mniej polityki

Uczestnicy konsultacji zwracali uwagę na potrzebę większego zaangażowania świeckich i poszerzenie obszarów ich odpowiedzialności, tak aby np. rady parafialne były bardziej decyzyjne, a nie "marginalizowane przez proboszczów". Postulowano m.in. kadencyjność proboszczów, większą transparentność, zwłaszcza w kwestiach personalnych i finansowych.

Sporo słów krytycznych padło w ocenie jakości kazań. Wytykano np. zbyt długie i zawiłe homilie, brak przygotowania do głoszenia, upolitycznienie kazań. "Takie upolitycznienie orędzia zbawczego zniechęca wiernych do Kościoła. Jest to na tyle istotny problem, że wielu respondentów domagało się surowych kar dla kapłanów polityków" – czytamy w syntezie synodalnej. Doceniano za to jakość i styl kazań dla dzieci.

reklama

Uczestnicy konsultacji sygnalizowali brak adekwatnych propozycji duszpasterskich dla rodzin, potrzebę pogłębiania ich formacji biblijnej i integracji z parafią. Pojawiły się postulaty zweryfikowania nauki Kościoła w kwestii związków niesakramentalnych. – Niektórzy podnosili potrzebę ich udziału w sakramentach, a jednocześnie inni zarzucali zbyt luźne podejście do stwierdzenia nieważności małżeństwa – zauważył bp Mastalski.

Nowa jakość katechezy

Najwięcej zastrzeżeń zgłaszano jednak na temat jakości katechezy. – To kryzys wychowania. Młodzież ma poczucie, że nikt nie ma na nich pomysłu, a katecheza w wielu wypowiedziach to czas stracony – relacjonował hierarcha. Dodaje, że zwracano również uwagę na brak więzi między dziećmi i młodzieżą a wspólnotą parafialną. "Samo gromadzenie się i imprezowanie nie sprawia, że parafia jest dla młodych ludzi miejscem atrakcyjnym" – można przeczytać w podsumowaniu synodu. Respondenci podkreślają przy okazji znaczenie dobrych relacji z duszpasterzami i mobilizacji ewangelizacyjnej młodych.

Dokument porusza także kwestie poziomu liturgii, podkreślając rolę istniejącej szkoły ceremoniarzy i dbałość o piękno liturgii w parafiach. — To mocna strona naszej archidiecezji — podkreślił bp Mastalski.

Wiele kontrowersji budzi podejście do współczesnych wyzwań społecznych. Respondenci zarzucają Kościołowi homofobię, ksenofobię i brak postawy miłości. Do najważniejszych problemów, z którymi musi się zmierzyć, zaliczają odchodzenie młodych z Kościoła, antyklerykalizm, sojusz ołtarza z tronem i postawę "Bóg tak, Kościół nie".

Źródło: KAI, "Wyborcza"

reklama
reklama

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Subskrybuj Onet Premium. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

GRS

Data utworzenia: 1 sierpnia 2022, 11:15
reklama
Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.