Trwa ładowanie...

Zmiany w szczepieniach w Polsce. Wchodzą w życie w sierpniu

 Katarzyna Prus
17.08.2022 13:07
MZ: Personel medyczny może już przyjąć drugą dawkę przypominającą
MZ: Personel medyczny może już przyjąć drugą dawkę przypominającą (East News, Getty Images)

Od środy 17.08. personel medyczny może szczepić się czwartą dawką przeciwko COVID-19. W grupie, która ma do tego prawo, są nie tylko pracownicy placówek medyczych, ale też aptek i lecznic dla zwierząt oraz studenci kierunków medycznych.

spis treści

1. Medycy mogą się zaszczepić czwartą dawką

Od środy 17 sierpnia następuje kolejna zmiana w szczepieniach w Polsce - pracownicy wykonujący czynności zawodowe w placówkach ochrony zdrowia, w tym w aptekach i punktach aptecznych, i studenci kierunków medycznych, mogą zaszczepić się drugą dawką przypominającą przeciwko COVID-19. Szczepieniu podlegają również pracownicy medyczni zakładów leczniczych dla zwierząt.

Należy zachować odstęp co najmniej czterech miesięcy od podania pierwszej dawki przypominającej.

Zobacz film: "Szczepionka na grypę i COVID jednocześnie"

Ministerstwo Zdrowia podnosi, że w pierwszej kolejności szczepienia powinny objąć personel medyczny mający bezpośredni kontakt z pacjentami i materiałem zakaźnym lub narażony na zakażenie wirusem SARS-COV-2.

2. Tylko dwie szczepionki

W drugim szczepieniu przypominającym stosowane są wyłącznie szczepionki mRNA. Są to Comirnaty (Pfizer-BioNTech) i Spikevax (Moderna). Do podania drugiej dawki przypominającej zaleca się ten sam preparat, którym zrealizowano pierwszą dawkę przypominającą.

Medycy mogą się już szczepić czwartą dawką
Medycy mogą się już szczepić czwartą dawką (Getty Images)

Resort informował, że nie zaleca się wykonywania badań serologicznych w celu oceny odpowiedzi na dotychczasowe szczepienie.

Skierowania na szczepienie przy spełnieniu warunku kryterium kwalifikacji z zachowaniem odstępu (minimum 120 dni) dla przyjęcia drugiej dawki przypominjącej mRNA będą wystawione automatycznie przez system. W razie braku automatycznie wystawionego e-skierowania na podanie drugiej dawki przypominającej lekarz w punkcie szczepień może samodzielnie wystawić e-skierowanie na szczepienie osobom uprawnionym do szczepienia, oceniając odstęp od ostatniego szczepienia i przynależność do grupy ryzyka.

Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 55 704 314 szczepionek.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze