Obserwuj w Google News

Ambasada USA reaguje ws. projektu ustawy medialnej. "Rosnący niepokój"

2 min. czytania
09.07.2021 00:11
Zareaguj Reakcja

USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej. Wolna prasa ma kluczowe znaczenie dla demokracji - podkreślił w czwartek chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu. To reakcja Amerykanów na projekt autorstwa posłów PiS. 

TVN
fot. Bartosz Krupa/East News (zdjęcie poglądowe)

W środę grupa posłów PiS wniosła do Sejmu projekt zmiany ustawy o radiofonii i telewizji. W projekcie wskazano m.in, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

"Warunkiem jest to, by taka osoba zagraniczna nie była zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - czytamy w projekcie. Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł PiS Marek Suski.

Zarząd TVN: nie ugniemy się pod żadnymi naciskami

Dokument potocznie zwany jest "ustawą anty-TVN", ponieważ jego założenia wprost uderzają w telewizję TVN, której obecnym właścicielem jest amerykański koncern Discovery Communication. W przyszłym roku połączy się z inną spółką z USA - WarnerMedia. Discovery zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

Przypomnijmy, że TVN jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji na nadawanie na terenie naszego kraju. Obecna wygasa 26 września. Dotychczas decyzje KRRiT ws. przedłużania koncesji różnym podmiotom medialnym były określane jako czysta formalność. 

Redakcja poleca

Zarząd  TVN wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie, w którym podano: "Dla TVN najważniejsi są widzowie i ich prawo do rzetelnej, sprawdzonej informacji. To w ich imieniu nasi dziennikarze zadają pytania i od ponad 20 lat patrzą na ręce każdej władzy. W nocy przedstawiono projekt ustawy, którym usiłuje nam się zamknąć usta, a widzów pozbawić prawa do wyboru. Pod pozorem walki z obcą propagandą próbuje się ograniczyć wolność mediów. Nie ugniemy się pod żadnymi naciskami i pozostaniemy niezależni, działając w imieniu naszych widzów".

Ambasada USA reaguje ws. ustawy medialnej. "Rosnący niepokój"

Co na to amerykańska administracja? Doniesienia ws. ustawy medialnej skomentował już w mediach społecznościowych charge d'affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu.

"USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej. TVN od ponad 20 lat jest istotną częścią polskiego krajobrazu medialnego. Wolna prasa ma kluczowe znaczenie dla demokracji" - napisał na Twitterze.

Morawiecki: w Polsce muszą obowiązywać podstawowe reguły

W czwartek o złożony przez posłów PiS projekt pytany był premier Mateusz Morawiecki. - W Polsce muszą obowiązywać całkowicie podstawowe reguły - takie, jakie obowiązują w krajach Europy Zachodniej, w innych krajach UE - podkreślił premier.

Szef rządu przywołał potencjalną sytuację, w której medium miałoby być kupione przez podmiot rosyjski, chiński czy z krajów arabskich. - Czy chcielibyśmy jako obywatele mieć wtedy prawo powiedzieć: "nie"? Chyba 99 proc. Polaków odpowie w tym przypadku - łącznie z tym panem, którego pan redaktor był łaskaw zacytować - że chcielibyśmy mieć narzędzia, które byłyby możliwe do zastosowania, aby zapobiec takim przejęciom - ocenił.

RadioZET.pl/PAP/Twitter