Kup subskrypcję
Zaloguj się

Carrefour sprzedaje wodę w szklanych butelkach zwrotnych

Carrefour jako jedna z pierwszych na polskim rynku sieci handlowych wprowadziła do oferty wodę gazowaną w szklanych butelkach kaucyjnych o pojemności 1 l. To kolejne konkretne działanie firmy związane z ograniczaniem zużycia plastiku.

Przy pierwszym zakupie klient wnosi kaucję za butelki wody Jurajskiej. Potem już nie ponosi dodatkowych kosztów, gdy wymienia opakowania.
Przy pierwszym zakupie klient wnosi kaucję za butelki wody Jurajskiej. Potem już nie ponosi dodatkowych kosztów, gdy wymienia opakowania. | Foto: Carrefour Polska / materiały prasowe

Na półkach hipermarketów i supermarketów Carrefour pojawiła się woda gazowana Jurajska w większym szklanym opakowaniu o pojemności 1 l. To, co wyróżnia ją na rynku to fakt, że zarówno szklane butelki, jak też skrzynki do ich transportu, są objęte systemem kaucyjnym w sieci Carrefour.

Przy pierwszym zakupie klient wnosi kaucję za butelki i skrzynkę, a przy kolejnych zakupach wymienia je na pełne opakowania już bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

- Zachęcamy Polaków do aktywnego ograniczania ilości generowanych odpadów szklanych oraz rozwoju systemu kaucyjnego opakowań zwrotnych, jednocześnie dostarczając im konkretne rozwiązania. Kolejnym naturalnym krokiem w kierunku zero waste jest rozszerzenie gamy opakowań szklanych, które będzie można wymienić - z korzyścią dla środowiska i domowego budżetu - podkreśla Marek Lipka, dyrektor handlowy i członek zarządu Carrefour Polska, cytowany w komunikacie.

Dodajmy, że od kwietnia klienci hiper- i supermarketów Carrefour mogą oddawać szklane butelki zwrotne bez konieczności okazania paragonu - wymieniają je na e-bony do tych sklepów stanowiące zwrot pełnej kaucji za opakowania.

Polska bez uregulowanego systemu kaucyjnego

Jak pokazują pierwsze wyniki - klienci zwracają większą uwagę na oznaczenia opakowań i chętniej sięgają po produkty w butelkach zwrotnych - podaje firma. Carrefour jest pierwszą siecią, która wprowadziła takie rozwiązanie.

Według danych Deloitte obecnie jedynie w 10 europejskich krajach funkcjonuje uregulowany prawnie system kaucyjny, a z systemu korzysta nieco ponad 133 mln mieszkańców. Średni poziom zwrotu w tych krajach wynosi ok. 91 proc. wszystkich opakowań włączonych do systemu. W Polsce nadal brakuje ścisłego uregulowania kwestii opakowań kaucyjnych.