Trwa ładowanie...

Prof. Andrzej Zoll o "Lex TVN": To nie jest temat dla Trybunału Konstytucyjnego

Gdyby Sejm nie przyjął ustawy "Lex TVN", sprawą mógłby zająć się Trybunał Konstytucyjny - wynika z nieoficjalnych informacji, które podała Wirtualna Polska. Prof. Andrzej Zoll ma w tej sprawie jasne zdanie: - To nigdy nie powinno stać się przedmiotem zainteresowań Trybunału - mówi w rozmowie z WP były prezes TK.

Prof. Andrzej Zoll krytycznie o "Lex TVN" Prof. Andrzej Zoll krytycznie o "Lex TVN" Źródło: East News
d48z3wu
d48z3wu

Czy Prawo i Sprawiedliwość wykorzysta Trybunał Konstytucyjny w walce z TVN? Jak ujawniła Wirtualna Polska, takie są plany, gdyby w Sejmie nie udało się zebrać odpowiedniej liczby głosów poparcia dla ustawy "Lex TVN".

Prof. Zoll o "Lex TVN": To nie jest temat dla Trybunału Konstytucyjnego

Doniesienia w rozmowie z WP skomentował prof. Andrzej Zoll, który w przeszłości stał na czele Trybunału Konstytucyjnego, pełnił również funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Aby Trybunał Konstytucyjny zajął się daną sprawą, musi być norma prawna, która zostanie zaskarżona. Projekt "Lex TVN" i cała ta nowelizacja prawa, która dotyczy de facto jednego podmiotu, nigdy nie powinna stać się przedmiotem zainteresowań Trybunału Konstytucyjnego - mówi prof. Andrzej Zoll.

Jego zdaniem nie ma normy prawnej, którą w tym przypadku mógłby zająć się Trybunał, a na dodatek, której rozpatrzenie mogłoby skutkować koniecznością wprowadzenia przepisów ustawy "Lex TVN".

d48z3wu

Nie wyklucza jednak, że upolityczniony przez PiS Trybunał Konstytucyjny mógłby zająć się tą sprawą.

Zobacz także: PGZ: Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne

- Dwa lata temu, przy tym samym stanie prawnym, TVN otrzymał koncesję. Nie widzę podstawy, aby Trybunał Konstytucyjny zmienił coś w tej sprawie. To nie jest temat dla Trybunału - uważa prof. Andrzej Zoll.

Trybunał Konstytucyjny zajmie się "Lex TVN"?

Przypomnijmy, że PiS na początku lipca złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Ten zakłada, że firmy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, mogłyby kontrolować jedynie do 49 proc. udziałów w polskich firmach. To zmusiłoby amerykańskie Discovery do sprzedania TVN-u.

d48z3wu

Wszystko wskazuje na to, że rząd nie zdobędzie poparcia dla swojego projektu w Sejmie, ponieważ Porozumienie Jarosława Gowina zapowiedziało już, że będzie przeciwne ograniczaniu wolności mediów w Polsce.

Michał Wróblewski na łamach Wirtualnej Polski przedstawił jednak "plan B", który zakłada zwrócenie się w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego. Wiele wskazuje na to, że posłowie PiS mają już przygotowany wniosek. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d48z3wu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48z3wu
Więcej tematów