Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński odebrali na Stadionie Olimpijskim w Tokio złote medale za triumf w sztafecie mieszanej 4x400 metrów. Po raz pierwszy w tych igrzyskach rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Polscy siatkarze pokonali Kanadę 3:0 (25:15, 25:21, 26:16) i zajęli pierwsze miejsce w grupie A turnieju olimpijskiego. Było to czwarte zwycięstwo w pięciu meczach podopiecznych Vitala Heynena, którzy w ćwierćfinale zmierzą się z czwartym zespołem grupy B. 40 stopni Celsjusza wskazywał termometr ustawiony 50 metrów od linii mety na Stadionie Olimpijskim w Tokio przed południem w niedzielę, najcieplejszym dotychczas dniu igrzysk. Przy wilgotności na poziomie 60 procent to właśnie pogoda była największym rywalem sportowców. Zmagania Polaków śledziliśmy na bieżąco na RMF24: zobaczcie naszą relację!

00:30 GOLF

Amerykanin Xander Schauffele został mistrzem olimpijskim w golfie. Srebro wywalczył pochodzący z RPA, ale startujący pod słowacką flagą, Rory Sabbatini. Brąz, po 7-osobowej dogrywce, wywalczył Pan Cheng-tsung z Tajwanu. Adrian Meronk zajął 51. miejsce.

01:30 JEŹDZIECTWO

Jan Kamiński na Jardzie zajmuje 30. miejsce po próbie terenowej, czyli drugiej konkurencji olimpijskiej rywalizacji we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego (WKKW). Drużynowo Polska plasuje się na 13. pozycji.

Kamiński, który pierwotnie miał być rezerwowym, ale zastąpił Pawła Spisaka, gdy jego koń nie przeszedł przeglądu weterynaryjnego, po ujeżdżeniu był 32., ale 30. wynik w próbie terenowej pozwolił mu się nieznacznie przesunąć w górę klasyfikacji.

Joanna Pawlak (Fantastic Frieda) zajmuje 41. pozycję, a Małgorzata Cybulska na koniu Chenaro 2, która po ujeżdżeniu była 18., została wyeliminowana z dalszej rywalizacji.

Duże straty poniósł prowadzący po ujeżdżeniu złoty medalista olimpijski z Londynu i Rio de Janeiro Michael Jung, który spadł na 10. miejsce. Ekipa niemiecka miała jednak zastrzeżenia do działania systemu bezpieczeństwa podczas jego przejazdu i złożyła protest.

Liderem został Brytyjczyk Oliver Townend, który wyprzedza Niemkę Julię Krajewski i swoją rodaczkę Laurę Collett.

Rezultaty uwzględniane są także w rywalizacji drużynowej, w której biało-czerwoni spadli z 12. na 13. pozycję w stawce 15 reprezentacji. Na czele jest Wielka Brytania, przed Australią i Francją.

Ostatnia część rywalizacji WKKW - skoki przez przeszkody - odbędzie się w poniedziałek.

02:00 SIATKÓWKA

Polscy siatkarze pokonali Kanadę 3:0 (25:15, 25:21, 26:16) i zajęli pierwsze miejsce w grupie A turnieju olimpijskiego w Tokio. To było czwarte zwycięstwo w pięciu meczach podopiecznych Vitala Heynena, którzy w ćwierćfinale zmierzą się z czwartym zespołem grupy B.

Biało-czerwoni rywala poznają dopiero po ostatnim spotkaniu USA - Argentyna. W grupie B sytuacja w tabeli jest bardzo wyrównana, czwarte miejsce oprócz Amerykanów i Argentyńczyków mogą zająć również Francuzi lub Brazylijczycy.

Kanada, mimo porażki, również zagra w ćwierćfinale.

Polacy we wcześniejszych spotkaniach przegrali z Iranem 2:3 oraz pokonali Włochy 3:0, Wenezuelę 3:1 i Japonię 3:0.

02:10 LEKKOATLETYKA

Dwukrotna mistrzyni olimpijska Anita Włodarczyk, która już w pierwszej próbie uzyskała minimum kwalifikacyjne, oraz Malwina Kopron i Joanna Fiodorow wystąpią we wtorek w finale rywalizacji w rzucie młotem.

Minimum kwalifikacyjne wynosiło 73,50, a Włodarczyk (AZS AWF Katowice) posłała młot na odległość 76,99, co było najdłuższym rzutem tej części olimpijskich zmagań. To jednocześnie rezultat o 94 cm gorszy od jej najlepszego tegorocznego osiągnięcia.

35-letnia Włodarczyk praktycznie na dekadę zdominowała tę konkurencję. Do dwóch tytułów mistrzyni olimpijskiej (w Londynie przegrała z Tatianą Łysenko, ale Rosjanka została zdyskwalifikowana za doping) dołożyła po cztery złote medale mistrzostw świata i Europy. Od 28 sierpnia 2016 do niej należy też rekord globu - 82,98.

Dwa ostatnie sezony miała jednak stracone z powodu kłopotów zdrowotnych, a poza tym zmieniła trenera - teraz ćwiczy pod okiem Chorwata Ivicy Jakelica.

Kopron (AZS UMCS Lublin) uzyskała w najlepszej próbie 73,06, a Fiodorow (OŚ AZS Poznań) - 72,32, co dało im w kwalifikacjach - odpowiednio - siódmą i 10. lokatę oraz awans do finału, mimo że nie osiągnęły minimum, gdyż granicę 73,50 przekroczyło jedynie pięć zawodniczek.

Polki w grupie B wynikiem 72,55 rozdzieliła DeAnna Price. Amerykanka otwiera tegoroczną listę światową - 26 czerwca w Eugene rzuciła 80,31 m.

Finał rzutu młotem z udziałem 12 zawodniczek zaplanowano na wtorek na godz. 13.35 czasu polskiego.

02:40 LEKKOATLETYKA

Żadna z sióstr Konieczek nie zdołała awansować do finału biegu na 3000 metrów z przeszkodami w igrzyskach olimpijskich w Tokio. W eliminacjach Alicja miała 20. rezultat - 9.31,79, natomiast Aneta była 40. - 10.07,25.

Najszybsza w eliminacjach była Winfred Yavi z Bahrajnu - 9.10,80.

03:37 PŁYWANIE

Pływaczka Katarzyna Wasick zajęła piąte miejsce w finale 50 m stylem dowolnym w igrzyskach w Tokio. Polka miała rezultat 24,32 s. Triumfowała Australijka Emma McKeon, która wynikiem 23,81 ustanowiła rekord olimpijski.

Ze srebrnego medalu cieszyła się Szwedka Sarah Sjoestroem - 24,07, a z brązowego Dunka Pernille Blume - 24,21.

Przed Polką uplasowała się jeszcze Holenderka Ranomi Kromowidjojo - 24,30. Natomiast taki sam czas co Wasick osiągnęła Chinka Wu Quingfeng.

W majowych mistrzostwach Europy w Budapeszcie Wasick zajęła drugie miejsce ex aequo z Blume. Wówczas czasem 24,17 ustanowiła rekord Polski. Gdyby w niedzielę powtórzyła ten rezultat, stanęłaby na najniższym stopniu podium.

Wasick zakończyła zmagania Polaków na olimpijskiej pływalni w Tokio. Igrzyska w stolicy Japonii są czwartymi z rzędu, na których żaden z biało-czerwonych nie stanął na podium. Ostatnią była Otylia Jędrzejczak - w 2004 roku z Aten przywiozła jeden złoty medal i dwa srebrne.

03:45 LEKKOATLETYKA

Karol Zalewski nie awansował do półfinału biegu na 400 m w igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Mistrz olimpijski z Tokio w sztafecie mieszanej 4x400 m po pokonaniu jednej czwartej dystansu wyraźnie zwolnił i dotarł do mety "spacerem" w czasie 2.15,38.

W tej konkurencji nie miał szans na sukces i może teraz w spokoju przygotowywać się do startu w męskiej sztafecie 4x400 m. Jego występ po zgłoszeniu do eliminacji był jednak ważny ze względów proceduralnych.

"Taka zapadła decyzja, żeby dziś - po nieprzespanej praktycznie nocy - nie forsować organizmu, nie narażać się na jakąś przypadkową kontuzję. Lepiej ten dzień poświęcić na regenerację i skupić się na starcie w sztafecie, w której możemy powalczyć o dobry wynik" - tłumaczył polski lekkoatleta po odebraniu złotego medalu olimpijskiego.

Zalewski (AZS AWF Katowice) był jedynym Polakiem w tej konkurencji.

05:00 ŻEGLARSTWO

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill spadły po dwóch niedzielnych wyścigach olimpijskiej rywalizacji w żeglarskiej klasie 470 na drugie miejsce. W klasie Laser Radial triumfowała Dunka Anne-Marie Rindom, a w Laser Standard Australijczyk Matt Wearn.

Czwartego dnia zmagań w klasie 470 Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Ogar-Hill (UKS Wiking Toruń) nie pływały źle, bowiem w gronie 21 załóg wywalczyły piątą i czwartą lokatę. Jeszcze lepiej radziły sobie jednak mistrzynie świata sprzed dwóch lat i wicemistrzynie Europy Hannah Mills (to aktualna mistrzyni olimpijska) i Eilidh McIntyre, które były pierwsze oraz trzecie i to Brytyjki wyprzedziły prowadzące od początku Polki.

Biało-czerwone tracą jednak do nowych liderek tylko punkt, mają natomiast dziewięć "oczek" przewagi nad brązowymi medalistkami igrzysk w Rio de Janeiro z 2016 roku oraz mistrzyniami Starego Kontynentu Francuzkami Camillą Lecointre i Aloise Retornaz oraz 16 nad Szwajcarkami Lindą Fahrni i Mają Siegenthaler.

12:45 LEKKOATLETYKA

Klaudia Siciarz i Pia Skrzyszowska nie awansowały do poniedziałkowego finału biegu na 100 metrów przez płotki w igrzyskach olimpijskich w Tokio.

W pierwszej serii Siciarz zajęła piąte miejsce - 12,84. W drugiej, z udziałem Skrzyszowskiej, doszło aż do trzech falstartów. Polka uplasowała się na szóstej pozycji - 12,89.

W niedzielnym półfinale najlepszy wynik uzyskała Portorykanka Jasmine Camacho-Quinn - 12,26 (rekord olimpijski), triumfatorka ostatniego, trzeciego biegu.

Z każdego z nich awans wywalczyły po dwie zawodniczki plus dwie kolejne z najlepszymi czasami.

13:25 LEKKOATLETYKA

Patryk Dobek wygrał pierwszy bieg półfinałowy - 1.44,60 i awansował do środowego finału na 800 metrów w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Odpadł zaś Mateusz Borkowski.

Dobek popisał się skutecznym finiszem po wewnętrznej i wyprzedził Kenijczyka Emmanuela Kipkurui Korira 1.44,74 oraz Meksykanina Jesusa Tonatiu Lopeza 1.44,77.

W drugiej serii Borkowski był ostatni, ósmy - 1.46,54. Zwyciężył Australijczyk Peter Bol - 1.44,11.

Najlepszy czas w półfinale uzyskał triumfator trzeciego biegu Kenijczyk Ferguson Cheruiyot Rotich - 1.44,04.