Nord Stream 2 coraz bliżej. Kim jest najważniejszy człowiek tego przedsięwzięcia?

Agenturalna przeszłość w Stasi, przyjaźń z Władimirem Putinem, biznesowe działanie pomiędzy Niemcami a Rosją, seria lukratywnych posad w gigantycznych spółkach. Poznajcie jednego z najbardziej wpływowych biznesmenów naszej części Europy. Oto Matthias Warnig.

  • Początki relacji Putina z Warnigiem nie są jasne. Bardzo prawdopodobne, że poznali się jeszcze w latach 80. w Dreźnie. Wiadomo na pewno, że ich przyjaźń rozkwitła w latach 90. w Sankt Petersburgu
  • Warnig to kolekcjoner lukratywnych posad w uzależnionych od Kremla spółkach
  • Ale jego największe przedsięwzięcie to gazociąg Nord Stream
  • Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl
reklama

Przyszłość korpulentnego enerdowca zdefiniowały dwa elementy: Stasi i Władimir Putin. Do wschodnioniemieckiego wywiadu zwerbowano go jeszcze podczas służby wojskowej. Poszedł na ekonomię, okazało się, że ma talent i inteligencję. Skończył studia w Berlinie i został wysłany na Zachód, objął posadę w filii Dresdner Banku w Dusseldorfie. Teoria ekonomii komunistycznej zderzyła się z praktyką ekonomii wolnorynkowej. Są lata 80. i dla coraz większej grupy ekonomistów zawalenie się wschodniego systemu jest coraz bardziej jasne. Wiedza, praktyka i znajomości, jakie Warnig zawrze w tym czasie, będą potem stanowić o jego sukcesie. Szczególnie znajomość z jednym człowiekiem.

Z Putinem prawdopodobnie poznał się właśnie w Dreźnie. Prawdopodobnie, bo żaden z zainteresowanych jednoznacznie się na ten temat nigdy nie wypowiedział. Ale historia logicznie się spina. Major wywiadu Stasi, ekonomista z kontaktami na Zachodzie z podpułkownikiem KGB z powodzeniem mogli nawiązać bliską znajomość.

To czas, kiedy historia zaczyna się w Europie gwałtownie zmieniać. Ponure, szare i pozbawione nadziei lata 80. zmieniają się w kolorowe, rozdygotane i dające mnóstwo okazji lata 90.

Dalsza część tekstu znajduje się pod wideo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rekomendacja od Putina

Putin jest wówczas z powrotem w Rosji, pracuje w Petersburgu u mera Anatolija Sobczaka. I rekomenduje Warniga wpływowym znajomym. Niemiec zakłada w Petersburgu filię Dresdner Banku, to pierwszy zagraniczny bank w Rosji. Znaleźć się w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie z odpowiednimi znajomymi - to w niepewnych, ale perspektywicznych czasach recepta na zdobycie fortuny i władzy. Warnig i Putin zdobędą wkrótce i jedno, i drugie.

Przedsiębiorczy Niemiec nawiązuje w Petersburgu mnóstwo znajomości, uczy się języka, a z Putinem stają się sobie coraz bliżsi. Kiedy więc Putin zostaje za sprawą Jelcyna premierem, Warnig przenosi się za nim do Moskwy. Ekonomista z praktyką na Zachodzie i doskonałą znajomością specyfiki krajów Wschodu, które dopiero niedawno weszły na ścieżkę kapitalizmu, był dla Putina bezcenny. Zwłaszcza że jedną z obsesji prezydenta Rosji (którym Putin stał się w 2001 r.) było uzyskanie wpływów nad bajecznie bogatymi oligarchami, żeby nie skończyć jak omotany ich wpływami Jelcyn. A do tego potrzebna była wiedza.

Stanowisko w Nord Stream jako nagroda

To Warnig przeprowadza w 2003 r. ekonomiczno-prawną operację przejęcia aktywów Jukosu, należącego do najbogatszego wówczas Rosjanina Michaiła Chodorkowskiego koncernu. Chodorkowski skończył w łagrze, teraz jest na emigracji. A Warnig w nagrodę dostał posadę prezesa spółki Nord Stream. I osiem lat później, w nikomu nieznanym miasteczku na niemieckim Pomorzu, mógł świętować otwarcie pierwszej nitki gazociągu.

reklama

Ale Nord Stream to bynajmniej niejedyne przedsięwzięcie, w które jest zaangażowany w ostatnich dwóch dekadach Warnig. Zasiadał bądź wciąż zasiada na wysokich stołkach w firmach Rosnieft i Transnieft. W tej pierwszej zresztą, razem z innym niemieckim przyjacielem Putina, byłym kanclerzem Niemiec Gerhardtem Schroederem. Do tego potężny VTB Bank i petersburski bank Rosja. Oraz największy światowy producent stali Rusał, a na dokładkę piłkarski klub Schalke 04 Gelsenkirchen. Który to klub sponsoruje nie kto inny jak Gazprom.

Życie prywatne pilnie strzeżone

O Warnigu stało się też na chwilę głośno, bo jego nazwisko pojawiło się w opublikowanym kilka miesięcy przez Aleksieja Nawalnego filmie o posiadłości Putina nad Morzem Czarnym. Rosyjski opozycjonista przytacza wymianę korespondencji pomiędzy niemieckim przyjacielem Putina a jego żoną Ludmiłą, z połowy lat 90. Warnig miał wtedy pomóc Putinom zorganizować operację Ludmiły i jej leczenie po wypadku samochodowym.

Sam Warnig bardzo dba o prywatność, unika rozgłosu i nie sposób od niego wyciągnąć żadnych plotek z Kremla. W 2018 r. udzielił wywiadu austriackiej gazecie "Die Presse". Przyznał jedynie, że "choć Władimir Putin nie ma telefonu komórkowego, więc niełatwo o bezpośredni i szybki do niego dostęp, to w razie potrzeby zawsze może zorganizować z prezydentem Rosji spotkanie".

Dwaj przyjaciele dziesięć lat po oddaniu Nord Stream 1 są coraz bliżej powtórzenia sukcesu, czyli otwarcia drugiej nitki łączącego Rosję z UE gazociągu.

reklama
reklama

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Subskrybuj Onet Premium. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło: Media
Data utworzenia: 20 maja 2021, 12:51
reklama
Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.