Obserwuj w Google News

Najbardziej przepłacane zawody. Zdaniem Polaków te osoby zarabiają za dużo

2 min. czytania
29.03.2024 12:48
Zareaguj Reakcja

Na wysokość wypłaty wpływa wiele czynników. Ważne jest wykształcenie, doświadczenie, umiejętności… ale nie zawsze. Niektórym wystarczy trochę szczęścia. Które zawody Polacy uważają za najbardziej przepłacone? Które profesje cenimy najbardziej? Na te pytania odpowiada najnowsze badanie "Ranking zawodów 2024”, przeprowadzone przez No Fluff Jobs.

Najbardziej przepłacane zawody
fot. EastNews

Które profesje uznajemy za najbardziej wymagające, a które są zbyt wysoko cenione? Wnioski z badania "Ranking zawodów 2024" mogą zaskoczyć. W ankiecie wzięło udział 1000 aktywnych zawodowo osób między 18. a 64. rokiem życia. Respondenci byli pytani o zdanie na temat zarobków w konkretnych zawodach. Pierwsze miejsce nie jest chyba zaskoczeniem. Według badanych zbyt dużo zarabiają politycy. Jednocześnie zawód ten cieszy się najmniejszym zaufaniem wśród ankietowanych. Dalej w rankingu przepłacanych zawodów znaleźli się kolejno influencerzy (dla 69. proc. badanych ich zarobki są za wysokie) i prawnicy. Następnie:

  • sportowcy
  • dziennikarze
  • lekarze

Wśród zawodów, w których zarobki są adekwatne do wiedzy i umiejętności, ankietowani najczęściej wymieniali księgowych, przedstawicieli handlowych i programistów.

Pracownicy tych sektorów nadal zarabiają za mało

Jeśli chodzi o dziedziny, w których pensje są zbyt niskie, ankietowani najczęściej mówili o ochronie zdrowia, rolnictwie i edukacji. Pielęgniarki i pielęgniarze to według 65 proc. ankietowanych, zawód wynagradzany za nisko. Drugie w tym zestawieniu znalazły się osoby parające się rolnictwem (59 proc.), a na trzecim miejscu pojawili się nauczyciele i nauczycielki (54 proc.).

Aż 88 proc. badanych uważa zawód lekarski za neutralny pod kątem płci. Tymczasem ta profesja składa się niemal w 60 proc. z kobiet. Podobnie jest w przypadku osób pracujących w rekrutacji – choć społecznie jest to zawód postrzegany jako neutralny płciowo (77%), to jest on silnie sfeminizowany.

Komu nie ufamy? Czarna lista zawodów

Oprócz polityków najmniejszym zaufaniem Polacy darzą influencerów. Na trzecim miejscu w niechlubnym zestawieniu znaleźli się policjanci. Badanie pokazało też, że politycy i influencerzy wykonują najmniej wartościowe społecznie zawody. Trzecie miejsce w tej kategorii zajęli specjaliści ds. marketingu.

Nie przegap