Kup subskrypcję
Zaloguj się

Polska emerytura dla Ukraińców. Na jakich zasadach jest wypłacana?

Emerytura dla Ukraińców nie jest ukłonem ze strony Polski wykonanym w momencie, kiedy Rosja napadła na naszych wschodnich sąsiadów. Zapisy dotyczące świadczenia emerytalnego dla osób z Ukrainy zostały wprowadzone przeszło dekadę temu. Wyjaśniamy, jak jakich zasadach jest wyliczana emerytura dla Ukraińców.

Polska emerytura dla Ukraińców. Na jakich zasadach jest wypłacana
Polska emerytura dla Ukraińców. Na jakich zasadach jest wypłacana | Foto: Sheviakova Kateryna / Shutterstock

Polska emerytura dla Ukraińców to świadczenie, które — mimo pojawiających się niekiedy informacji — ma niewiele wspólnego z trwająca za naszą wschodnią granicą, pełnoskalową wojną. Obywatele Ukrainy, którzy są aktywni zawodowo w Polsce, mają prawo ubiegać się o emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jednak muszą — tak jak Polacy — spełnić szereg rygorystycznych warunków.

Zobacz także: Prezesi największych firm nienawidzą swojej pracy. "Głębia samotności jest trudna do opisania słowami"

Jak wyjaśnia ZUS na swojej stronie internetowej, "umowa między Polską a Ukrainą o zabezpieczeniu społecznym z 18 maja 2012 r. mówi o tym, że osoba, która pracowała i podlegała ubezpieczeniom społecznym w Polsce i na Ukrainie, emeryturę może uzyskać zarówno z Polski, jak i z Ukrainy". Co ważne — na co zwraca uwagę Zakład Ubezpieczeń Społecznych — nie jest prawdą, że polski ZUS finansuje emerytury i renty obywateli Ukrainy za okresy pracy na terenie ich macierzystego kraju. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca uwagę, że podobne uprawnienie przysługuje Polakom mieszkającym w Ukrainie i innych krajach, z którymi Polska zawarła umowy oraz na obszarze Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Polska emerytura dla Ukraińców. Na jakich zasadach jest wypłacana

Aby starać się o emeryturę w Polsce, obywatele Ukrainy muszą przede wszystkim spełnić warunek osiągnięcia wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Ponadto niezbędne jest udokumentowane opłacanych składek na ubezpieczenia społeczne lub emerytalne i rentowe. Warunkiem wypłacania minimalnej emerytury przez ZUS obywatelom Ukrainy jest ich stałe zamieszkanie na terytorium Polski. Oprócz osiągnięcia wieku emerytalnego konieczne jest również posiadanie okresu ubezpieczenia (20 lat dla kobiet, 25 lat dla mężczyzn).

Zobacz także: Ile pracujących przypada na jednego emeryta? Drastyczne różnice w Polsce [MAPA]

Kolejną zasadą, którą stosuje się przy wyliczaniu emerytury dla Ukraińców, jest zasada sumowania okresów emerytalnych. "Pozwala ona na uwzględnienie okresów zatrudniania przy nadaniu uprawnień np. do minimalnej emerytury. W takim przypadku zsumowane zostaną polskie i ukraińskie okresy pracy, ale – co bardzo istotne – wyrównanie świadczenia do kwoty minimalnej emerytury nastąpi od kwoty zsumowanych świadczeń wypracowanych w Polsce i w Ukrainie" – wyjaśnia ZUS na swojej stronie internetowej. I podaje przykład: "jeżeli obywatel Ukrainy przepracuje 15 lat w ojczyźnie i 10 lat w Polsce, osiągnie okres uprawniający do minimalnej emerytury. Następnie zsumowane zostanie świadczenie wypracowane na Ukrainie".