Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Odszkodowanie za sąsiedztwo lotniska. Ważny wyrok Sądu Najwyższego

5
Podziel się:

Kilkunastu właścicieli działek domaga się od lotniska Kraków-Balice odszkodowania za objęcie ich przed laty strefą obszaru ograniczonego użytkowania (OOU). Sąd Najwyższy zdecydował w tej sprawie.

Odszkodowanie za sąsiedztwo lotniska. Ważny wyrok Sądu Najwyższego
Kilkunastu właścicieli działek domaga się od lotniska Kraków-Balice odszkodowania za objęcie ich strefą obszaru ograniczonego użytkowania (Adobe Stock, Volker Schlichting)

Mieszkańcy jako podstawę wskazują art. 129 ust. 2 prawa ochrony środowiska, który stanowi, że w związku z ograniczeniem sposobu korzystania z nieruchomości jej właściciel może żądać odszkodowania za poniesioną szkodę, która obejmuje również zmniejszenie wartości nieruchomości - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Od pomocnika hydraulika do kontraktu na najwyższy budynek w Europie - Marcin Ziopaja w Biznes Klasie

Jak czytamy w "Rz", władze lotniska twierdzą, że właściciele nie wykazali, aby ustanowienie tego obszaru wprowadziło nowe ograniczenia w korzystaniu z nieruchomości i miało bezpośredni wpływ na powstanie i wysokość szkody

Sąd Rejonowy uznał rację właścicieli działek i zasądził od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych odszkodowania plus odsetki za kilkanaście lat, uznając, że samo zmniejszenie się wartości nieruchomości stanowi szkodę - czytamy w dzienniku.

Sąd Okręgowy, w związku z rozbieżnymi stanowiskami w orzecznictwie, skierował do SN pytanie prawne, czy właścicielowi nieruchomości, której wartość zmniejszyła się na skutek wprowadzenia OOU, przysługuje odszkodowanie.

SN uznał, że właścicielowi nieruchomości, której wartość zmniejszyła się na skutek wprowadzenia OOU, jednak bez związku ze szczególnymi ograniczeniami wynikającymi z art. 135 ust. 3a (np. nowe wymagania techniczne budynków), przysługuje odszkodowanie - informuje "Rzeczpospolita".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Ex-pert
2 tyg. temu
Założę się że budowali dom wiedząc że jest tam lotnisko. Teraz tylko poczekać jak sprzedadzą ziemię jakiejś firmie za ogromne pieniądze pod budowę terminala kargo i zarządać odszkodowania na rzecz państwa razem z odsetkami to się nie wygrzebią. Wszystko też zależy o jakie ograniczenia chodzi. Jeżeli tylko o zakaz budowy wieżowców to plany zagospodarowania sa różne i nie wszędzie można je budować (bez związku z lotniskiem) więc nie wiem o co tyle hałasu. Lotnisko cywilne istnieje od 1964 a wcześniej było lotnisko wojskowe i też pewnie były ograniczenia choć się inaczej nazywały.
Migotek
2 tyg. temu
Ja bym takich właścicieli dał na czarną listę światowego lotnictwa. Nie wierzę ,że ani razu nie leciał któryś z nich samolotem. Druga sprawa to wina gminy, skoro wiedzieli, że lotnisko w Balicach jest blisko i działa prężnie to po co wydawało pozwolenia na budowę domu??? Większość mieszkańców Okolic tego lotniska nie ma problemów z jego istnieniem ,tylko przygłupy z pisu i konfederacji mogą tak działać jak oni czyli na szkodę.
Stanisław
2 tyg. temu
Tylko ci co tam mieszkali przed drugą wojną światową powinni dostać odszkodowanie a cwaniacy którzy kupowali tanie działki i się tam w latach 70, 80 i później się budowali oni powinni płacić lotnisku
Ktos
2 tyg. temu
Ja mieszkałem całe dziciństwo w jednostce lotnictwa myśliwskiego (28PLM) i nie narzekał nikt. Teraz czasy przyszły takie, że na wszystkim ludzie chcą się dorobić. Jak za darmo to biere. Samolot pasażerski? Haaa. Posluchaj dźwięku MIGów 😉
Obywatel
2 tyg. temu
Jedynym kryterium powinno być, kto był pierwszy!