Obserwuj w Google News

Pierwsi specjaliści dostali przydziały do wojska. Przysługuje im rekompensata

2 min. czytania
15.04.2024 10:11
Zareaguj Reakcja

Polskie wojsko pracuje nad przydziałami i kartami mobilizacyjnymi dla osób z wykształceniem specjalistycznym. Kto będzie musiał stawić się w jednostkach wojskowych na wypadek wojny? Pierwsi specjaliści otrzymali już wezwania. Za związaną z tymi formalnościami nieobecność w pracy przysługuje im rekompensata.

Wojsko wzywa specjalistów. Będzie rekompensata
fot. NewsLubuski/East News

Wojsko wzywa specjalistów, którym w regionalnych centrach rekrutacji nadaje się przydziały wraz z kartami mobilizacyjnymi. Sprawa dotyczy osób z branży IT. Portal bankier.pl dotarł do informacji, z której wynika, że specjaliści otrzymujący wezwania to m.in. programiści oraz operatorzy dronów.

Specjaliści wezwani do wojska. Co mówią przepisy?

Więcej informacji na ten temat należy szukać u źródła, czyli w dokumentach prawnych. W kontekście wzywania przez wojsko różnych osób (również tych z wykształceniem specjalistycznym) można sięgnąć do Ustawy o obronie Ojczyzny, uchwalonej w 2022 r. Zgodnie z art. 531 przydziałów mobilizacyjnych nie nadaje się tylko obywatelom, którzy:

  • nie ukończyli 18 roku życia;
  • ukończyli 60 lat (nie licząc osób zatrudnionych w jednostce wojskowej albo komórce organizacyjnej, które wyraziły zgodę na nadanie im tego przydziału);
  • sędziami, asesorami sądowymi lub prokuratorami;
  • są funkcjonariuszami Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Ochrony Kolei, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej lub pracownikami specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych w jednostkach organizacyjnych podległych, podporządkowanych lub nadzorowanych przez ministrów, kierowników urzędów centralnych, wojewodów, Prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz Krajową Radę Radiofonii i Telewizji;
  • są wyłączeni z obowiązku pełnienia służby wojskowej;
  • są zaliczani do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności albo umiarkowanym stopniu.

W ustawie można przeczytać również: „ Żołnierzy rezerwy, których w pierwszej kolejności przewiduje się powołać do służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, przeznacza się do tej służby przez nadanie w czasie pokoju przydziału mobilizacyjnego na stanowiska służbowe lub do pełnienia funkcji wojskowych, które są określone w etacie jednostki wojskowej i występują w czasie wojny”.

Redakcja poleca

Rekompensata od wojska. Od czego zależy kwota?

Jeżeli pracownik otrzymał wezwanie w sprawie nadania przydziału mobilizacyjnego, pracodawca udziela mu w pracy usprawiedliwionej nieobecności bez prawa do wynagrodzenia. Kadrowa Agnieszka Nowak w rozmowie z bankier.pl wyjaśnia, że następnie pracownik może dostać wezwanie również na trwające od 2 do 30 dni ćwiczenia wojskowe.

Za utracony w związku z tym zarobek przysługuje mu jednak rekompensata. Co ciekawe, zarobki powołanego pracownika nie mają przy jej ustalaniu znaczenia. Wysokość rekompensaty ustala się bowiem na poziomie najniższej krajowej obowiązującej w poprzednim roku.

Źródło: Radio ZET/bankier.pl/Ustawa o obronie Ojczyzny

Nie przegap