Jedyny konfederata, który może przejąć ratusz. "Może pan Sławek otworzy u nas firmę browarniczą"

Źródło:
tvn24.pl
Patryk Marjan wygrał pierwszą turę wyborów w Bełchatowie
Patryk Marjan wygrał pierwszą turę wyborów w Bełchatowie
wideo 2/2
Patryk Marjan wygrał pierwszą turę wyborów w Bełchatowie

Patryk Marjan ma 32 lata, jest członkiem Nowej Nadziei (wchodzącej w skład Konfederacji) i za sobą zwycięstwo w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Bełchatowie. W niedzielnej dogrywce będzie walczyć z dotychczasową gospodynią ratusza, popieraną przez PiS Mariolą Czechowską. Odwiedziliśmy jedyne w Polsce miasto, w którym dojdzie do takiego pojedynku.

Z czym się kojarzy Bełchatów? W pierwszej kolejności najpewniej z elektrownią znajdującą się szesnaście kilometrów od południowych rogatek miasta. W drugiej z siatkówką - tutejsza drużyna obecnie plasuje się w środku tabeli, ale jeszcze kilka lat temu była europejskim potentatem, który regularnie pojawiał się w ścisłej czołówce siatkarskiej ligi mistrzów. 

- Tutaj wszytko, włącznie z siatkówką, związane jest z wydobyciem węgla i spalaniem go przy produkcji prądu. Bez tego nie ma u nas niczego, ani pracy, ani perspektyw - opisuje pan Waldemar. Taksówkarz, z którym rozmawiamy na placu Narutowicza, najważniejszym w tym 50-tysięcznym mieście na południu województwa łódzkiego. Po dwóch stronach długiego na 200 metrów placu stoją gmachy urzędu miasta i interaktywnego muzeum zarządzanego prze Polską Grupę Energetyczną. Pomiędzy nimi leży kostka brukowa poprzerywana drzewami i złożonymi na czas deszczu parasolami ogródków tutejszych restauracji.

Plac Narutowicza w Bełchatowietvn24.pl

- Problem w tym, że nasze miasto stoi nad przepaścią. Elektrownia jeszcze nie przestała działać, a z miasta już ucieka kto tylko może. Zostają tylko starsi, młodsi nie widzą dla siebie perspektyw. Dlatego ludzie chcą zmian, innej polityki - kontynuuje swój wywód pan Waldemar odnosząc się do zaskakujących wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich. 

Bełchatowska sensacja

W pierwszej turze wygrał Patryk Marjan. Rok temu był "jedynką" Konfederacji w wyborach do Sejmu w 10 okręgu wyborczym. Zdobył ponad 15 tysięcy głosów (3,91 proc. wszystkich oddanych w okręgu) i - jak sam podkreślał - otarł się o mandat poselski. Ale ponieważ ostatecznie na Wiejską się nie dostał, po raz drugi w swoim życiu wystartował w wyścigu o najważniejsze stanowisko w bełchatowskim ratuszu.

W 2018 roku Marjan zajął piąte miejsce, wyprzedzając dwoje rywali. Teraz, w pierwszej turze członek Nowej Nadziei sensacyjnie zajął pierwsze miejsce. Poparło go 5444 głosujących bełchatowian, co stanowiło 38,36 proc. wszystkich głosów. Dotychczasowa prezydent, Mariola Czechowska otrzymała poparcie 31,97 proc. głosujących. 

- Ludzie poparli Marjana, bo młody, fajny, dynamiczny i obiecuje zmiany. Ale jak wożę ludzi, to słyszę, że część już na niego nie zagłosuje, bo czują się oszukani. Facet startował niby ze swojego komitetu, a tak naprawdę jest z Konfederacji. A ludzie nie chcą Konfederacji - kończy pan Waldemar. Z bełchatowskim taksówkarzem nie możemy już dłużej rozmawiać, bo zbliża się termin spotkania ze zwycięzcą pierwszej tury wyborów.

Patryk Marjan przychodzi punktualnie. Zaznacza, że chce jako prezydent skupić się między innymi na walce z "monokulturą gospodarczą", rozwoju miasta i zwalczaniu bezrobocia. Dodaje, że nie może pozwolić, żeby "Bełchatów był złożony na ołtarzu zielonego ładu". Już na początku rozmowy zaznacza, że do wyścigu wyborczego startował z lokalnego komitetu, a z Konfederacji (co podkreśla w każdym wywiadzie) wziął "to, co najlepsze". Czyli co? 

- Niskie, proste podatki, kwestie rozwoju przedsiębiorczości i oczywiście sprzeciw wobec zielonego ładu - wylicza szybko kandydat. Potem zapewnia, że jego sukces polega między innymi na tym, że nie popierają go tylko zwolennicy partii Sławomira Mentzena i Krzysztofa Bosaka. - Głosują na mnie wyborcy Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, a nawet lewicy. Samorząd nie powinien mieć jednoznacznych barw politycznych - dodaje.

W walce o ratusz pozostali kandydaci popierani przez Konfederację i PiStvn24.pl

Możesz nie chcieć Konfederacji, ale…

- Czyli, jak rozumiem, odcina się pan od polityki centralnej? Mówi pan Mentzenowi i Bosakowi: wara od Bełchatowa, tu jest samorząd? 

- Polityka centralna ogólnie powinna odchodzić od samorządu. Idea samorządu polega na tym, że koncentrujemy się na głosowaniu na ludzi. W polityce centralnej jest tak, że głosuje się na szyldy partyjne, dlatego widzimy wielu kandydatów, którzy są zrzucani ze spadochronu do różnych rejonów i uzyskują dobre wyniki. Samorząd jest czymś innym - opowiada zwycięzca pierwszej tury wyborów w Bełchatowie. 

Czytaj też: Wyborcza dogrywka w Rzeszowie. "Obaj kandydaci mają niemal równe szanse"

Po tej - nieco separatystycznej - deklaracji, zeszłoroczna jedynka Konfederacji wraca do ciepłych słów o swoich liderach:

- Wierzę, że chociażby moje kontakty ze Sławomirem Mentzenem spowodują, że uda się sprowadzić do Bełchatowa ciekawych przedsiębiorców. Może akurat pan Sławek otworzy u nas jakąś firmę browarniczą czy zakład produkcyjny? Zobaczymy - mówi Patryk Marjan.

Twierdza ratusz

Bełchatowem od dziesięciu lat rządzi Mariola Czechowska. Ma 53 lata. Zanim zajęła się samorządem, przez 15 lat uczyła matematyki i informatyki w jednej z bełchatowskich podstawówek. Była też dyrektorem Gminnego Zespołu Obsługi Szkół w Bełchatowie.

Do wyborów w 2014 roku Mariola Czechowska wystartowała z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wygrała pierwszą (25,34 proc. głosów) i drugą turę, w której poparło ją 61,92 proc. głosujących. Do walki o reelekcję przystępowała już z własnego komitetu. Trzeba jasno zaznaczyć, że walka o utrzymanie funkcji w ratuszu nie była dla niej łatwa. W 2018 roku też przegrała pierwszą turę i otarła się o wypadnięcie z wyborczego wyścigu - zdobyła nieco ponad 200 głosów więcej od Piotra Wysockiego, który ostatecznie zajął trzecie miejsce. 

Kogo poprą mieszkańcy w drugiej turze?
Kogą poprą mieszkańcy w drugiej turze?tvn24.pl

Dariusz Matyśkiewicz (startujący z lokalnego komitetu wyborców plus) wygrał pierwszą turę, ale w dogrywce musiał uznać wyższość kandydatki startującej z poparciem PiS-u, którą w drugiej turze poparło 51,8 proc. wyborców. Czy na podobny scenariusz liczy urzędująca prezydent? Na to i na inne pytania nie mieliśmy okazji usłyszeć odpowiedzi, chociaż na rozmowę z Mariolą Czechowską umawialiśmy się od kilku dni. 

Czytaj też: "Województwo łódzkie będzie miało Koalicję 15 października"

W magistracie jej nie zastaliśmy, bo - jak przekazano nam w sekretariacie - pani prezydent wzięła urlop na ostatnie dni kampanii, żeby móc się w nią w pełni zaangażować. Rozmowy z przedstawicielem jej komitetu zakończyły się deklaracją, że kandydatka umówi się z naszą redakcją, jeżeli wyrazi taką wolę. Do momentu publikacji tekstu jej nie wykazała. 

Trzeba odnotować przy tym, że obecna prezydent Bełchatowa jest konsekwentna w oszczędnej komunikacji z mediami. 

- Do tej pory były trzy debaty prezydenckie w Bełchatowie, ale pani prezydent nie wzięła udziału w żadnej z nich. Pojawiła się tylko podczas spotkania w TVP Łódź, ale tam nie było możliwości konfrontacji - po prostu mieliśmy dwie minuty, żeby odpowiedzieć na zadane przez dziennikarzy pytania i tyle - komentuje kontrkandydat urzędującej prezydent, Patryk Marjan. 

Co uradzi rada?

Bełchatowska rada miejska składa się z 23 radnych. Najwięcej mandatów - dziewięć - mają kandydaci z listy Koalicji Obywatelskiej. Siedem ma PiS, a pięć KWW Bełchatowianie, z którego startuje Patryk Marjan. Po jednym radnym wprowadziło KWW Plus i KWW Marioli Czechowskiej. Przedstawiciele lokalnych struktur KO na tym etapie nie chcieli analizować, jak może wyglądać powyborcza koalicja. 

Jeżeli - hipotetycznie - Patryk Marjan wygra w drugiej turze interesujące będzie to, czy będzie szukał koalicji z PiS, czy z KO. Co na to sam zainteresowany? Na razie wypowiada się mocno dyplomatycznie:

- Wierzę, że będziemy mogli działać w sposób projektowy, że stworzy się środowisko ponad podziałami politycznymi i wspólnie będziemy wypracowywać rozwiązania dla mieszkańców - mówi. 

- Wie pan, to ładnie brzmi. Takie deklaracje o działaniu zadaniowym i ponad podziałami. Ale prawda też jest taka, że rządzenie bez koalicji może być po prostu mało wydajne - odpowiadamy. 

- Najpierw trzeba wygrać wybory, żeby w ogóle myśleć o budowaniu większości. Mam nadzieję, że tym zagadnieniem będę się zajmować w powyborczy poniedziałek - odpowiada Patryk Marjan. 

Efekt mrożący

O skomentowanie sytuacji w Bełchatowie poprosiliśmy dra Pawła Stępnia, politologa z Uniwersytetu Łódzkiego. - Mówimy o mieście, które od dawna jest prawicowym bastionem, dlatego nie dziwi fakt, że do drugiej tury nie wszedł kandydat Koalicji Obywatelskiej. Fascynujące jest to, że teraz wyborcy centrowo-liberalni będą musieli wybrać pomiędzy ofertą Prawa i Sprawiedliwości i Konfederacji. To bodaj jedyna taka sytuacja w tych wyborach w Polsce - zaznacza ekspert.

Spodziewa się, że wyborcom KO mimo wszystko bliżej może być do Konfederacji, niż kandydatki popieranej przez partię Jarosława Kaczyńskiego. - Myślę, że strategia anty-PiS jest tak silna, że kandydat z ugrupowania Sławomira Mentzena może na tym skorzystać - ocenia dr Stępień. 

Podkreśla, że nie dziwi go fakt, że Patryk Marjan zdecydował się na start z lokalnego komitetu. - To częsty zabieg u kandydatów wywodzących się ze skrajnych partii. Chodzi o to, żeby nie doświadczał negatywnych skutków związanych z silnymi emocjami wokół danego ugrupowania - dodaje politolog. 

Dr Stępień komentuje też fakt, że urzędująca prezydent Bełchatowa - co nie jest normą podczas kampanii wyborczej - dość oszczędnie pojawia się w mediach. - Myślę, że jest to konsekwencją efektu mrożącego spowodowanego niespodziewanie słabym wynikiem w pierwszej turze. Komitet wyborczy może po prostu nie mieć pomysłu, co zrobić w takiej sytuacji i wybiera bierność. Czasami to przynosi dobre efekty - zaznacza rozmówca tvn24.pl.

Patryk Marjan, zwycięzca pierwszej tury w Bełchatowie zaznacza, że w 2018 roku prezydent Mariola Czechowska też unikała debat. 

Wtedy udało jej się wyprzedzić w drugiej turze kontrkandydata, który pokonał ją w pierwszej turze. 21 kwietnia bełchatowianie zadecydują, jak będzie tym razem. 

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

36-letnia kobieta nie żyje, a 62-letnia kobieta i dwoje dzieci w wieku 9 i 10 lat trafili do szpitala po tym, jak zawaliła się ściana budynku gospodarczego w miejscowości Dębno (woj. małopolskie).

Tragedia w trakcie rozbiórki dachu. Kobiety i dzieci przygniecione przez ścianę

Tragedia w trakcie rozbiórki dachu. Kobiety i dzieci przygniecione przez ścianę

Źródło:
PAP, TVN24

W imieniu prezydenta Joe Bidena zdecydowanie potępiam ten atak na synagogę Nożyków - powiedział w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Naczelny rabin Polski Michael Schudrich stwierdził, że gdyby koktajl Mołotowa trafił kilkanaście centymetrów bardziej w lewo, mogłoby dojść do pożaru synagogi. Ambasador Izraela Jakow Liwne powiedział, że ci, którzy chcieli podpalić budynek, "starali się spalić relacje żydowsko-polskie, a nie możemy pozwolić im na skuteczność tego aktu".

Próba podpalenia synagogi Nożyków i jednoznaczne potępienie. "Łobuzom nie uda się nas podzielić"

Próba podpalenia synagogi Nożyków i jednoznaczne potępienie. "Łobuzom nie uda się nas podzielić"

Źródło:
TVN24, PAP

Przypadek Georgii Meloni, której wizerunek wykorzystano w porno, jest bardzo hardcore'owy, ale deepfake to także imitacja głosu człowieka z banku, który dzwoni w sprawie naszych pieniędzy - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Przegalińska, badaczka AI, filozofka i futurolożka. - Musimy zdawać sobie sprawę, że nowa technologia wchodzi do życia człowieka dość nieoczekiwanie, może je demolować - komentuje wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda na majówkę. Trwa długi weekend majowy, który w tym roku przywitał nas słonecznym niebem i wysoką temperaturą. Pogodowa sielanka powoli jednak się kończy, a na horyzoncie widać chmury, deszcz i wyładowania atmosferyczne. Sprawdź najnowszą aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Liczba ofert sprzedaży działek rekreacyjnych w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosła o 190 procent rok do roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. O ponad jedną trzecią w górę poszła też średnia cena za metr kwadratowy. Z raportu wynika, że podczas pierwszych trzech miesięcy tego roku na portalach internetowych pojawiało się średnio blisko 500 ofert tygodniowo, a w kwietniu liczba ta wzrosła do 1000.

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Źródło:
tvn24.pl

Wzrost poziomu życia, rozwój gospodarczy oraz poprawa zdrowia - to według szwedzkiego dziennika "Dagens Industri" niektóre z sukcesów akcesji 10 państw, w tym Polski, do Unii Europejskiej w 2004 roku. Straconą szansą jest zaś postawa części wschodnioeuropejskich polityków, którzy mogli moralnie odnowić "starą Unię", a stali się awanturnikami.

20 lat w UE. Wiele sukcesów, ale i jedna "stracona szansa"

20 lat w UE. Wiele sukcesów, ale i jedna "stracona szansa"

Źródło:
PAP

Anne Hathaway wyznała, że od kilku lat nie pije alkoholu. - Normalnie o tym nie mówię, ale od pięciu lat jestem trzeźwa - powiedziała. W 2019 roku aktorka przyznała, że problemem był dla niej kac, z którym się zmagała zwykle przez kilka dni.

Anne Hathaway od pięciu lat jest trzeźwa. "Normalnie o tym nie mówię"

Anne Hathaway od pięciu lat jest trzeźwa. "Normalnie o tym nie mówię"

Źródło:
New York Times, Today, People

Tegoroczne wakacje w Turcji cieszą się rekordowym zainteresowaniem. Tak przynajmniej wynika z informacji przekazanych przez Kaana Kavaloglu, prezesa Śródziemnomorskiego Stowarzyszenia Hotelarzy i Operatorów Turystycznych (AKTOB). Jak podkreślił, odnotowano rekordowy wzrost liczby wczesnych rezerwacji w tym kraju. Kavaloglu określił przy tym Polskę mianem "niespodzianki roku".

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Źródło:
tvn24.pl

Telewizja N1 zwróciła uwagę, że są sposoby, aby Chorwację zwiedzać "bez problemu nadmiernych tłumów". To odpowiedź na krytyczne komentarze pod adresem Dubrownika, określanego często jako "perła Adriatyku".

Gorący spór o "perłę Adriatyku"

Gorący spór o "perłę Adriatyku"

Źródło:
PAP

W pobliżu lotniska sportowego należącego do aeroklubu w Pobiedniku Wielkim (woj. małopolskie) doszło do wypadku. Według wstępnych ustaleń, skoczek został zniesiony przez wiatr i niefortunnie upadł. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala.

Wypadek spadochroniarza. "Wiatr zniósł mężczyznę około 150 metrów"

Wypadek spadochroniarza. "Wiatr zniósł mężczyznę około 150 metrów"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło, by źli ludzi, którzy atakują nasze wartości, nie zwyciężyli - mówił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w 20. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jak podkreślił, nadzieje związane z 1 maja 2004 roku "spełniły się z nawiązką".

Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Źródło:
PAP, TVN24

Pamiętajmy dziś o tych, którzy odważnie i z wyobraźnią zaczęli naszą drogę do Unii. Tych, którzy psuli i psują, a dzisiaj przed kamerami stroją dumne miny, nie będę wspominał. Szkoda święta - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Źródło:
tvn24.pl

Rozszerzenie Unii Europejskiej 20 lat temu zmieniło zasadniczo Europę i uczyniło ją silniejszą. To było fantastyczne wydarzenie - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jednocześnie podkreślała, że Wspólnota powinna była bardziej słuchać tego, co mówią kraje Europy Środkowej w sprawie Rosji.

Ursula von der Leyen: powinniśmy byli słuchać Europy Środkowej w sprawie Rosji, bo ma dużo większe doświadczenie

Ursula von der Leyen: powinniśmy byli słuchać Europy Środkowej w sprawie Rosji, bo ma dużo większe doświadczenie

Źródło:
PAP

Zaprosiłem pana premiera, niestety szef rządu nie skorzystał z mojego zaproszenia, ale wierzę w to, że naszą politykę dalszego uczestnictwa w Unii Europejskiej będziemy z powodzeniem rozwijali razem - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Okolicznościowe przemówienie i pretensje z pałacu. "Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia"

Okolicznościowe przemówienie i pretensje z pałacu. "Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 9 czerwca. Ale już dziś wiadomo, że w kolejnej kadencji europarlamentu zabraknie kilkunastu znanych polityków. Niektórzy z nich zasiadali w tej unijnej instytucji od dwudziestu lat. Część sama zapowiedziała przejście na emeryturę, dla innych zabrakło miejsca na listach.

Wybory europejskie 2024. Oni nie znaleźli się na listach

Wybory europejskie 2024. Oni nie znaleźli się na listach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Gazeta Wyborcza"

Nowa odsłona 20-letniego sporu o przyszłość jednej z gmin pod Białymstokiem. Minister spraw wewnętrznych Marcin Kierwiński zapowiedział niedawno wydzielenie gminy Grabówka z Supraśla, zgodnie z rozporządzeniem z czasów rządu Ewy Kopacz. Przeciwnicy secesji chcą natomiast ponownego referendum. A chodzi, jak zwykle, o pieniądze. 

Grabówek chce się odłączyć od Supraśla. Burmistrz ostrzega: wchłonie was Białystok

Grabówek chce się odłączyć od Supraśla. Burmistrz ostrzega: wchłonie was Białystok

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z magazynów w dwóch głównych bazach kolumbijskiej armii zniknęło ponad milion sztuk amunicji wszelkiego rodzaju, w tym tysiące pocisków przeciwczołgowych i RPG - przekazał prezydent Kolumbii Gustavo Petro.

Z dwóch głównych baz wojskowych Kolumbii zniknęło ponad milion sztuk amunicji

Z dwóch głównych baz wojskowych Kolumbii zniknęło ponad milion sztuk amunicji

Źródło:
PAP
Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Turysta kopnął bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Władze parku przekazały, że mężczyzna zaczął zaczepiać stado zwierząt, będąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, w spotkaniu z bizonem turysta odniósł lekkie obrażenia.

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Źródło:
CNN, National Park Service

Ile godzin trwał najdłuższy w historii maraton grillowania? Ile ważyła największa porcja przygotowanego naraz mięsa wołowego, a ile mierzyła najdłuższa wegetariańska kiełbaska świata? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących grilla znajdziecie w poniższym artykule.

10 grillowych rekordów z całego świata

10 grillowych rekordów z całego świata

Źródło:
Guinness World Records

27 książek z prywatnej biblioteki Jakuba i Wilhelma Grimmów znalazły naukowczynie z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Bibliotece Uniwersyteckiej. Wcześniej woluminy uważane były za zaginione podczas wojny. W wielu z nich w środku znajdują się odręczne notatki autorów słynnych baśni.

Księgozbiór braci Grimm odnaleziony w Poznaniu. W środku są ich notatki

Księgozbiór braci Grimm odnaleziony w Poznaniu. W środku są ich notatki

Źródło:
tvn24pl

Premier Donald Tusk obiecał, że na 25. rocznicę wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków. "Lepiej być w Unii" - dodał szef rządu.

"Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

"Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Dokładnie 20 lat temu Polska, wraz z dziewięcioma innymi krajami, stała się członkiem Unii Europejskiej. Dziś politycy komentują rocznicę tego wydarzenia w mediach społecznościowych.

20 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Komentarze polityków

20 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Komentarze polityków

Źródło:
tvn24.pl

Minister w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski pouczał w radiowym wywiadzie, że to nie Rada Ministrów "wyznacza prezydentowi tematy i zakres rozmów" oraz że konstytucja "mówi o współdziałaniu". Co do współpracy prezydenta z rządem wypowiedział się już jednak kiedyś Trybunał Konstytucyjny. Przypominamy, co orzekł.

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
Konkret24

Brytyjscy naukowcy opracowują nowy rodzaj białego pieczywa. Chcą, by smakowało tak samo, jak pieczywo z klasycznej mąki pszennej, ale było jednocześnie tak zdrowe i bogate w wartości odżywcze, jak pieczywo ciemne.

Białe pieczywo będzie tak samo zdrowe jak ciemne? Naukowcy opracowują przepis

Białe pieczywo będzie tak samo zdrowe jak ciemne? Naukowcy opracowują przepis

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24