Obserwuj w Google News

Nowy zakaz obejmie wszystkich Polaków. Ustawa gotowa, niebawem trafi na rząd

2 min. czytania
29.04.2024 09:34
Zareaguj Reakcja

Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek poinformował w Radiu ZET, że w resorcie zakończyły się prace nad ustawą o zakazie mowy nienawiści wobec mniejszości. – Za kilka tygodni Rada Ministrów będzie przyjmowała ten projekt – zapowiedział.

Krzysztof Śmiszek w Sejmie
fot. Slawomir Kaminski/Agencja Wyborcza.pl

– Ustawa o zakazie mowy nienawiści jest gotowa w Ministerstwie Sprawiedliwości. Niebawem trafi na rząd oraz do prac i pod głosowanie w Sejmie – powiedział w programie "Gość Radia ZET" wiceszef MS  Krzysztof Śmiszek, który zapowiedział start w wyborach do europarlamentu. – Mam poczucie, że zrobiłem sporo. [...] Nie zmarnowaliśmy w resorcie sprawiedliwości żadnej godziny i ja też nie zmarnowałem żadnej godziny – dodał.

Redakcja poleca

Będzie zakaz mowy nienawiści wobec mniejszości

Na początku roku wiceminister Śmiszek mówił PAP o rozpoczęciu prac nad zmianami w przepisach Kodeksu karnego dotyczących mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści. – Głównie chodzi o poszerzenie katalogu przesłanek, które będą traktowane jako dyskryminacyjne - w kontekście dyskryminacyjnych czy pogardliwych wypowiedzi czy czynów – mówił wówczas polityk Lewicy.

Tłumaczył, że obecnie "te przepisy dotyczą takich przesłanek jak rasa, pochodzenie etniczne, religia czy bezwyznaniowość", a - jak dodał - zgodnie z umową koalicyjną, przepisy będą poszerzone o takie przesłanki jak płeć, orientacja seksualna, tożsamość płciowa, wiek czy niepełnosprawność.

RPD apeluje o poszerzenie zakresu ochrony

"Wyrażam zdecydowane poparcie dla planowanych zmian legislacyjnych mających na celu poszerzenie ochrony prawnokarnej przed przestępstwami motywowanymi nienawiścią wobec grup mniejszościowych, narażonych na dyskryminację, a w szczególności osób LGBTQ lub osób z niepełnosprawnością" – napisała w piśmie do MS rzeczniczka praw dziecka mec. Monika Horna-Cieślak.

Jednocześnie zaapelowała, by poszerzyć zakres ochrony, tak, żeby polem kryminalizacji objąć również przestępstwo ludobójstwa motywowane chęcią eksterminacji osób z niepełnosprawnościami lub osób LGBT. "Wprawdzie brzmienie art. 118 k.k. będzie wówczas odbiegać od brzmienia art. II konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, ale różnica ta jest dopuszczalna, w związku z zapewnieniem szerszego zakresu ochrony" – poinformowała RPD.

Całą rozmowę Iwony Kutyny z wiceszefem MS Krzysztofem Śmiszkiem można zobaczyć na RadioZET.pl.

Źródło: Radio ZET

Nie przegap