Rewolucja w PIT? Zmiany liczone w miliardach złotych

Ministerstwo Finansów przygotowuje zmiany w PIT, które odmienią finanse samorządów - donosi we wtorek Money.pl. Samorządy dostaną określony udział w dochodach mieszkańców, a nie w podatku, jak jest obecnie. Jednocześnie ograniczone mają zostać subwencje.

Po reformie, PIT stanie się de facto podatkiem samorządowym, a budżetowi pozostaną co najwyżej jakieś "resztówki" - money.pl cytuje anonimowego rozmówcę znającego kulisy przygotowań. W zamian, państwo będzie przyznawać lokalnym władzom mniejsze środki z subwencji budżetowej.

Więcej pieniędzy dla samorządów?

Wprowadzenie zmian ma spowodować, że w samorządowe finanse nie będą uderzać choćby ew. obniżki stawek PIT, tak jak to miało miejsce niedawno. Resort finansów przekonuje nawet, że gdyby zmieniony system obowiązywał już w ubiegłym roku, dochody własne samorządów byłyby wyższe o grubo ponad 20 mld zł.

Reklama

Przypomnijmy: obecny system opiera się na określonym udziale procentowym w PIT i CIT, które dostają samorządy. W 2019 roku mieliśmy znaczne obniżki podatków (stawek) co skutkowało istotnym obniżeniem gminnych dochodów własnych. Państwo starało się zasypać tę dziurę subwencjami.

Samorządy dostaną udział w dochodzie podatników PIT

W nowym systemie ma się zmienić sposób wyliczania dochodów własnych dla jednostek samorządu terytorialnego. Brany pod uwagę będzie udział (określony) w dochodzie podatników PIT mieszkających w danej gminie.

Money.pl informuje, że dla gmin udział ten wyniesie 6,5 proc., dla powiatów - 1,6 proc., dla miast na prawach powiatu - 8 proc., a dla województw 0,145 proc. W przypadku CIT udziały te wyniosą odpowiednio: 1,2 proc., 1,35 proc., 1,32 proc., a dla województw - 2,58 proc. 

Resort finansów jest przekonany, że po wprowadzeniu zmian (miałyby zacząć obowiązywać już w przyszłym roku) dochody gmin staną się nie tylko niewrażliwe na zmiany w samych podatkach, ale automatycznie wzrosną.

Subwencje dla samorządów - transfery z budżetu centralnego mają zostać ograniczone

Zmiany szykowane przez resort finansów mają doprowadzić do ograniczenia subwencjonowania gmin z budżetu centralnego. Jak czytamy, nowy pomysł rządu zakłada, że ocenione zostaną potrzeby samorządów w czterech wymiarach: ekologicznym, wyrównawczym, oświatowym i rozwojowym.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | podatki lokalne | PIT | samorządy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »