Dziś (8 maja) mija ostateczny termin na dostosowanie się do nowych reguł wystawiania recept rocznych. Lekarze, którzy tego nie zrobili, nie będą mogli wystawić e-recepty 360. W trakcie zapisu pojawi się komunikat błędu. Co to znaczy dla pacjentów?

W środę (8 maja) dobiega końca okres przejściowy, w trakcie którego lekarze mogli wystawiać recepty roczne tak, jak dotychczas, a farmaceuci nadal mieli możliwość liczenia wydawanych dawek na starych zasadach. Teraz okres dobiegł końca i działanie na starych zasadach już nie przejdzie.

Recepty roczne. Zmiany od 8 maja 2024

Przypomnijmy, że 1 marca 2024 r. zmienił się sposób, w jaki lekarze opisują na e-receptach dawkowanie leku. Nie zmieniło to w niczym zasad realizacji recept przez pacjentów.

Od 1 marca farmaceuci mogą korzystać z nowej funkcji systemu, która podpowiada im, ile dawek leku mają każdorazowo wydać pacjentowi, który ma roczną e-receptę. Z tego powodu zmienił się sposób, w jaki lekarze opisują dawkowanie preparatów.

Nowy schemat ułatwi osobie wystawiającej e-receptę precyzyjne zapisanie informacji o schematach dawkowania oraz okresie stosowania – przekonywało Ministerstwo Zdrowia.

W okresie przejściowym (do 8 maja 2024 r.) lekarze mogli wystawiać e-recepty tak, jak dotychczas, a farmaceuci nadal mieli możliwość liczenia wydawanych dawek na starych zasadach. Wszystkie e-recepty były więc realizowane. Jednak od 8 maja nie ma już możliwości działania na starych schematach - system informatyczny odrzuci próby zapisu e-recepty wystawionej niezgodnie z nowym schematem.

Blokady na "stare" recepty od 8 maja. Co to znaczy dla pacjentów?

Na pewno nie oznacza to, że pacjenci powinni popadać w panikę. Zmiany, które nastąpiły od 8 maja, dotyczą lekarzy i sami pacjenci, którzy korzystają z rocznych recept, nie muszą nic robić. To lekarze powinni byli dostosować swoje oprogramowania gabinetowe do nowych reguł.

Problem pojawić się może wtedy, gdy nasz lekarz nie dostosował się do tych wymagań. Wtedy możemy mieć problem z otrzymaniem recepty rocznej na wybrany lek od 8 maja.

AKUALIZACJA

Ważne

Tuż przed 8 maja resort zdrowia skierował do konsultacji publicznych rozporządzenie zmieniające rozporządzenie ws. recept, które ponownie przedłużyło okres przejściowy - tym razem do 30 czerwca 2024 roku.

Więcej szczegółów na temat wydłużenia terminu oraz powodach, dla których ministerstwo zdecydowało się na ten ruch, przeczytasz w artykule: Zmiany w receptach od 1 lipca. Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia

Lekarze rodzinni protestują

Tymczasem Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce wystosowało do minister zdrowia Izabeli Leszczyny pismo, w którym zdecydowanie sprzeciwia się zmianom, które zostały wprowadzone 1 marca.

Jak zauważają medycy, programy gabinetowe, w których prowadzona jest dokumentacja medyczna przez lekarzy rodzinnych są obecnie nieprzygotowane na wprowadzane zmiany i nie są w stanie zapewnić sprawnego wypisywania recept, co istotnie zakłóca ich codzienną pracę.

Jako środowisko lekarzy skupionych wokół Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce stanowczo protestujemy przeciwko wprowadzaniu zmian obciążających lekarzy dodatkowymi obowiązkami administracyjnymi i utrudniających naszą codzienną pracę. Lekarze w swojej pracy powinni koncentrować się przede wszystkim na kwestiach klinicznych - czytamy w piśmie KLRwP.

Lekarze rodzinni uważają, że w przypadku ordynacji leków "obowiązkiem lekarza powinno być wyłącznie: wybranie odpowiedniego preparatu wraz z dawką, określenie sposobu dawkowania oraz czasu terapii. Wszystkie pozostałe parametry potrzebne do realizacji recepty (wielkość opakowania, liczba opakowań) powinny być wyliczane automatycznie przez system informatyczny. Proponujemy uwzględnienie powyższego rozwiązania w pracach dostosowawczych Platformy P1."

Lekarze POZ oczekują wycofania się z wdrażanych zmian do czasu przygotowania rozwiązań we współpracy ze środowiskiem lekarzy rodzinnych. "Czas oraz sposób realizacji zaplanowanych zmian musi uwzględniać okres potrzebny na skuteczne dostosowanie programów gabinetowych, poprzedzony fazą testów na małej populacji, tak aby sprawdzić konsekwencje nowo wprowadzanych zmian" - argumentują.

Jak realizować roczną e-receptę?

Mimo że e-recepta jest wystawiona na 365 dni, to lekarz może przepisać lek maksymalnie na 360 dni kuracji. Jak zrealizować e-receptę roczną?

  • Pierwsze opakowanie leku należy wykupić, nim minie 30 dni od daty wystawienia e-recepty. Jeśli zrobimy to po 30 dniach, farmaceuta wyda mniejszą ilość leku. Obliczy ją proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia e-recepty albo od daty „realizacji od” (jeśli lekarz ją zaznaczył).
  • Jednorazowo możemy wykupić zapas leku na 120 dni; nie ma możliwości wykupienia leku na cały rok. Kolejną porcję leków, na następne 120 dni, wykupimy po upływie ¾ tego okresu, czyli po 90 dniach od realizacji pierwszej porcji leków.
  • Wszystkie przepisane opakowania jednego leku trzeba wykupić w tej samej aptece, w której wykupiliśmy pierwsze.