Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Polskie pomysły miały "zabijać COVID". Jednak wciąż ich nie widać

291
Podziel się:

Pierwszy na świecie lek na COVID, autorska szczepionka, a nawet "covidowy alkomat", wykrywający zakażenie w 10 sekund. Pomysłów na epidemię było w Polsce sporo, a politycy chętnie je promowali. Money.pl sprawdza, jak idą prace nad projektami, które miały być "przełomowe".

Polskie pomysły miały "zabijać COVID". Jednak wciąż ich nie widać
Andrzej Duda prezentuje urządzenie, które ma w 10 sekund wykrywać koronawirusa (PAP)

- To jest naprawdę rewolucja, chcę wyrazić ogromną radość, że ona dzisiaj dzieje się w Polsce - mówił prezydent Duda, gdy oglądał urządzenie firmy ML System z Podkarpacia.

Pomysł faktycznie wydawał się przełomowy. Wykrywacz koronawirusa miał działać niczym policyjny alkomat i dawać wynik nawet w 10 sekund. "Rewolucyjne" urządzenie opracowała firma, która nie miała wiele wspólnego z medycyną. Jak wynika ze strony ML System, firma zajmuje się przede wszystkim fotowoltaiką.

Od prezentacji z Andrzejem Dudą minęło już kilka miesięcy, ale nic o prowadzeniu na rynek urządzenia nie słychać. Próbowaliśmy się dopytać w firmie, jak idą prace. Odpowiedzi jednak nie otrzymaliśmy.

Zobacz także: Dr Sutkowski o paszportach covidowych. "W jakiejś formie na pewno się pojawią"

Miał zabijać COVID, ale jeszcze nie zabija

Jeszcze ambitniejsze plany miała spółka Biomed Lublin. Pod koniec września 2020 szefostwo firmy wraz z senatorem PiS Grzegorzem Czelejem zaprezentowało "lek na COVID" - miał być to pierwszy taki preparat na świecie. - Zabija COVID-19 - zachwalał preparat polityk.

Także ówczesny prezes spółki był bardzo optymistyczny. Opowiadał, że preparat "działa niemal na 100 procent". Eksperci, z którymi wówczas rozmawiał money.pl, studzili entuzjazm, mówiąc, że dopuszczenie na rynek preparatu to żmudna i długa procedura.

Marcin Piróg, wówczas szef spółki, odpowiadał, że takie słowa to zbytni pesymizm.

Jak wygląda sytuacja dzisiaj? Ostatni komunikat w sprawie leku spółka wysłała w połowie marca. Mówił o tym, że "przygotowuje się do komercjalizacji".

- Chcemy, aby produkt trafił do obrotu najszybciej, jak jest to możliwe - przekonywali przedstawiciele firmy - dodając, że czekają jeszcze na decyzję Agencji Badań Medycznych. Decyzji w sprawie dopuszczenia leku więc jeszcze nie ma - i nie wiadomo, kiedy będzie.

Dopytujemy w firmie Biomed Lublin, czy nic od połowy marca nie wydarzyło się w sprawie leku. Słyszymy, że skoro nie ma nowego komunikatu, to nie. Agencja Badań Medycznych natomiast nie odpowiada na nasze pytania.

Optymistyczny prezes Piróg już natomiast nie jest prezesem spółki. Według oficjalnych komunikatów, jego odejście nie było jednak związane ze sprawą leku.

Gdy tylko lek został zaprezentowany, kurs akcji Biomedu Lublin wystrzelił. Sprawie przyglądała się zresztą KNF, ale żadnych nieprawidłowości się nie dopatrzyła.

Polska szczepionka czy szczepionka z Polski?

Polskich projektów na pokonanie pandemii było więcej. - Powstaje polska szczepionka na COVID-19 - ogłosili w połowie 2020 roku naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego oraz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Czy pracę nad preparatem trwają? Kiedy można się spodziewać ewentualnych rezultatów? Takie pytania zadaliśmy kierowniczce projektu, lecz na razie pozostają bez odpowiedzi.

Jeśli nie polska szczepionka, to może chociaż szczepionka produkowana w Polsce? Na początku marca premier Morawiecki ogłosił współpracę polskiej firmy biotechnologicznej Mabion z amerykańskim Novavax.

Według rządowych zapowiedzi "produkcja przemysłowa" szczepionki może się zacząć jeszcze w Polsce w III kwartale. Jednak amerykański preparat ciągle nie został dopuszczony do użytku w Unii.

Prace w polskiej firmie mają być zaawansowane. - Transfer technologii trwa, ma się on zakończyć planowo w okolicach połowy roku - słyszymy w biurze prasowym Mabion. I wtedy można będzie już czekać na zielone światło dla szczepionki od władz unijnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(291)
allo
3 lata temu
Mafia farmaceutyczna nie dopuści żadnej konkurencji, niczego, co nie nabije ich kieszeni. Tak jest od dawna. Wszystkie skuteczne leki na nowotwory, wirusy są blokowane, zamiatane pod dywan, nawet zioła są zakazane. Teraz biorą się za wprowadzenie zakazu uprawy czosnku!
Dario
3 lata temu
Ja mam 100 % środek przeciw convid : rosyjski samogon . Nadaje się również jako paliwo do piecyków turystycznych i do spryskiwaczy samochodowych . O ile przeżyjesz tę kurację , to jesteś 180 % oporny . Jak nie przeżyjesz , to nawet 1000 % oporny .
Zwd
3 lata temu
Warto było się tak blaznic tym artykułem? Wiadomo było ze testy detektora trwają i lada moment będą wyniki ale redaktorzy money wiedzą lepiej...
Cleo.
3 lata temu
A czy to przypadkiem nie jest tak, że wpływowa BIG PHARMA stoi za wszystkimi tymi niepowodzeniami? Przecież nasi pożal się Boże politycy są już do szału przez nią doprowadzeni (albo tak soczyście skorumpowani), że chodzi im po głowach godzina policyjna dla niezaszczepionych, jak by to miało mieć jakikolwiek sens.
Krzych
3 lata temu
Przy polskiej organizacji i pieniądzach jakie są przeznaczane na badania i rozwój, możemy tylko klepać nowoczesne kosy. Nic co ktoś uzdolniony wymyślił w naszym kraju nie zostało skomercjalizowane-np. grafen czy specjalne bandaże na poparzenia. Jesteśmy tylko podwykonawcą cudzych pomysłów - jeśli tylko w Polsce pojawi się coś ciekawego zaraz zaczyna się żarcie o kasę i tabuny cwaniaczków z różnych instytutów próbują się "podpiąć" pod projekt. Twórcy są spychani na koniec więc najczęściej p... ten projekt i sprzedają pomysł za granicę. A potem my kupujemy to u innych za ciężką kasę. Wystarczy popatrzeć na statystki NCBiR - widać jak polscy przedsiębiorcy inwestują w B+R. Lepiej kupić nowe BMW dla siebie i rodziny niż zainwestować w komputery, oprogramowanie czy aparaturę. Zresztą: już w 18 wieku Adam Smith pisał o Polsce: " w tym kraju nie produkuje się niczego poza przedmiotami na codzienny własny użytek". Tak wyglądają nasze "wynalazki" i "innowacje".
...
Następna strona