Najbogatsza gmina w Polsce zmienia wójta. Kim jest Dariusz Michałek?

Oficjalne dane PKW potwierdzają, że do zmiany władzy dojdzie także w najbogatszej gminie w Polsce. Kleszczowem od teraz rządzić będzie Dariusz Michałek. Oto jego plany na rozwój gminy.

W drugiej turze wyborów samorządowych Dariusz Michałek zmierzył się z Kazimierą Tarkowską, z którą przegrał w pierwszej batalii o fotel wójta najbogatszej gminy w Polsce. Oficjalne dane Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) potwierdzają: w Kleszczowie dojdzie do zmiany władzy. 

Kleszczów z nowym włodarzem

Od 2013 roku wójtem gminy Kleszczów był Sławomir Chojnowski, który w przedterminowych wyborach uzyskał wówczas 66 proc. głosów. Do przyspieszonych wyborów doszło po uprawomocnieniu się wyroku sądu i wygaszeniu mandatu Kazimiery Tarkowskiej, która ostatecznie startowała także w wyborach w 2024 roku. 

Reklama

Gmina nazywana "polskimi emiratami" doczeka się jednak kolejnych zmian. Dotychczasowy wójt, który zastąpił Tarkowską, startował także w wyborach samorządowych w bieżącym roku. Nie przeszedł jednak nawet do drugiej tury, osiągając wynik 14,69 proc.

W drugiej turze wyborów zmierzyli się Dariusz Michałek i Kazimiera Tarkowska. Batalię wyraźnie wygrał jednak ten pierwszy. Dane PKW ze 100 proc. komisji wyborczych potwierdzają, że Michałek uzyskał 60,45 proc. głosów. Ponad 2 tys. mieszkańców gminy wybrało go na wójta Kleszczowa. Jego konkurentka zyskała 38,55 proc. głosów, co oznacza poparcie 1300 mieszkańców.

- Wygrała inna twarz gminy Kleszczów - uśmiechnięta, otwarta, stroniąca od podziałów, pełna nadziei, oferująca dobre emocje - pisze komitet wyborczy Michałka w mediach społecznościowych.

Jakie plany ma Dariusz Michałek?

Nowy wójt pisze, że wygrana debiutanta nad doświadczoną kontrkandydatką to wynik, który "pójdzie w świat". W przedwyborczym nagraniu sam podkreślał: - Gmina Kleszczów nie idzie w kierunku, którego oczekują mieszkańcy. Zdaniem Michałka priorytetem dla nowych władz powinna być "zapewnienie stałego zatrudnienia mieszkańcom".

- Mamy strefy przemysłowe, które nie są wykorzystywane tak, jak powinny. Obawiam się, że w przyszłości może się to realnie zemścić. Nowe władze powinny dołożyć wszelkich starań, aby te strefy jak najszybciej, a przede wszystkim jak najefektywniej zapełnić - mówił Michałek. Nowy wójt będzie przede wszystkim stawiał na pozyskanie dotacji z UE i zwiększenie kontroli nad wydatkami i inwestycjami gminnymi. 

Michałek chce także zwiększyć wsparcie rolnictwa i lokalnych przedsiębiorców, a ciekawa wydaje się obietnica wprowadzenia usługi "złota rączka" dla osób 65+. Seniorzy, którzy nie mogą liczyć na wsparcie rodziny, od gminy otrzymają pomoc w doraźnych pracach domowych. W planach jest także uruchomienie dofinansowania wymiany wyeksploatowanych już urządzeń OZE i walka z przemysłem śmieciowym, bo "Kleszczów nie może stać się jednym wielkim wysypiskiem". 

Dariusz Michałek ma 35 lat i mieszka w Wolicy. W wyborach samorządowych startował z KWW Stowarzyszenie Wspólna Gmina Kleszczów.

Kleszczów najbogatszą gminą w Polsce

Kleszczów jest od lat najbogatszą gminą w kraju, bo swoje podatki odprowadza tutaj Kopalnia Węgla Brunatnego "Bełchatów". Spółka należąca do PGE płaci w tej gminie podatki, które powodują, że dochód na mieszkańca wynosi w Kleszczowie blisko 18 tys. zł. Dla porównania w sąsiedniej Łodzi dochód na mieszkańca to niespełna 2,5 tys. zł. 

Kleszczów zaliczony został do "polskich emiratów" przez analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ci szukali w naszym kraju gmin, które dochodem na mieszkańca odpowiadają Zjednoczonym Emiratom Arabskim. W Polsce na tę listę trafiły gminy zamożne przez sąsiedztwo dużych kopalni oraz największe kurorty turystyczne i uzdrowiska. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kleszczów | wybory samorządowe 2024 | wójt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »