0:00
0:00

0:00

Prawa autorskie: Źródło: x.comŹródło: x.com

Dzień na żywo. Spłonęło centrum handlowe Marywilska w Warszawie

Na żywo

Pożar centrum handlowego na warszawskiej Białołęce to tragedia dla właścicieli 1400 sklepów. Komendant Główny Straży Pożarnej: „Z reguły nie jest tak, by po 11 minutach prawie cała powierzchnia budynku była objęta pożarem”

Google News

15:08 28-04-2024

Prawa autorskie: Fot. Brendan SMIALOWSKI / AFPFot. Brendan SMIALOW...

Donald Tusk złożył oświadczenie majątkowe. Pokaźna emerytura z Brukseli

Poznaliśmy szczegóły oświadczenia majątkowego Donalda Tuska. Co zaskakujące, premier nie posiada ani jednej nieruchomości.

Przez cały zeszły rok premier Donald Tusk zarobił pojad 67 tys. euro oraz powyżej 168 tys. złotych. Łącznie daje to kwotę równowartości około 460 tysięcy złotych. Kwota w euro pochodzi z emerytury z Brukseli, należnej premierowi po okresie pełnienia funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej. Jako premier w 2023 roku Tusk zarobił ponad 13 tys. złotych, jednak funkcję te pełnił jedynie przez połowę miesiąca w grudniu.

Premier nie posiada żadnych nieruchomości, choć dziennikarze udowodnili, że przepisał je na swoją żonę. Na własność nie posiada też żadnego samochodu.

13:53 28-04-2024

Prawa autorskie: Unia Europejska mat.pras.Unia Europejska mat....

Giorgia Meloni kandyduje do Parlamentu Europejskiego

Premierka Włoch Giorgia Meloni ogłosiła, że będzie liderką kampanii swojego ugrupowania Bracia Włosi.

Szefowa rządu Włoch zaskoczyła, ogłaszając swój start do PE z „jedynki” podczas wiecu w Pescarze. Jak przekonywała, startuje, by pomóc swojej partii w odniesieniu sukcesu, który umożliwi zmianę układu sił w Brukseli i Strasburgu.

„Chcemy stworzyć większość, która połączy siły centroprawicy i pośle do opozycji lewicę również w Unii Europejskiej. Będziemy bronić w UE naszej wspaniałości, naszych granic, naszej tożsamości. Także tym razem powiedzą nam, że jesteśmy szaleni, i że to wyzwanie niemożliwe do wygrania. Tyle razy uznano już nas za przegranych, mówili, że znikniemy. Niech sobie mówią. Czas podnieść poprzeczkę, zmienimy także Unię” – mówiła Meloni.

Meloni nie wyjawiła, czy przyjmie mandat europarlamentarzystki po ewentualnym wyborczym sukcesie.

12:24 28-04-2024

Prawa autorskie: 24.03.2024 Markowa , Muzeum Polakow Ratujacych Zydow podczas II wojny swiatowej im Rodziny Ulmow . Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystosci z okazji Narodowego Dnia Pamieci Polakow ratujacych Zydow pod okupacja niemiecka . Fot. Patryk Ogorzalek / Agencja Wyborcza.pl24.03.2024 Markowa ,...

Prezydencki minister: Duda konsultował Nuclear Sharing z rządem. Tylko że poprzednim

Nie milkną komentarze po tym, jak Andrzej Duda wyraził chęć przyjęcia głowic jądrowych przez Polskę w programie Nuclear Sharing. Prezydencki minister broni głowy państwa mówiąc, że konsultował ten scenariusz z rządem – ale był to rząd Prawa i Sprawiedliwości.

W porannym programie Radia Zet minister kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski powiedział, że ogłoszenie chęci przystąpienia do programu Nuclear Sharing było tematem konsultacji na linii rząd-prezydent. Andrzej Duda rozmawiał jednak o wejściu do NATO-wskiego programu jeszcze z poprzednią ekipą, dowodzoną przez polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Kolarski potwierdził jednocześnie, że Duda jest gotowy porozmawiać o rozmieszczeniu głowic jądrowych w Polsce również z obecnym premierem Donaldem Tuskiem. Według niego takie rozwiązanie jest „w interesie całego Zachodu”.

„Program Nuclear Sharing, to program przechowywania, magazynowania broni nuklearnej. Istnieją mocarstwa nuklearne i pięć krajów, które należą do tego programu: Belgia, Niemcy, Włochy Holandia i Turcja. Obecni uczestnicy tego programu odzwierciedlają trochę historyczne czasy zimnej wojny. Sytuacja się zmieniła przed rokiem, gdy Rosja przesunęła na Białoruś swoje siły nuklearne” – mówił Kolarski.

W sobotę samodzielną decyzję prezydenta o wyrażeniu chęci wejścia w program Nuclear Sharing skrytykował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak zaznaczył, głowa państwa nie ma kompetencji, by samodzielnie kształtować politykę zagraniczną.

„Panu prezydentowi już było powiedziane na najwyższych szczeblach — i żeby było jasne, nie tylko polskich — żeby o tym nie mówić i że nie ma na to najmniejszych szans” – mówił Sikorski w Polsat News. „Rada Ministrów nie dała panu prezydentowi zachęty czy upoważnienia do mówienia o tym publicznie. Natomiast wiem, że już jest odpowiedź rosyjska na to mówienia. Dość oczywista, że każdy taki magazyn będzie celem rosyjskiego ataku” – dodał.

Nuclear Sharing to program odstraszania przeciwników Sojuszu Północnoatlantyckiego, pozwalający na rozmieszczenie broni jądrowej w państwach, które nie mają do niej dostępu. Pociski udostępniają w tym scenariuszu Stany Zjednoczone. Państwo przyjmujące broń jądrową ma nad nią pełną kontrolę, jednak jej użycie jest możliwe jedynie przy zgodzie wszystkich państw Sojuszu.

Przeczytaj także:

10:16 28-04-2024

Prawa autorskie: Benjamin Netanjahu. Fot. Adam Stepien / Agencja GazetaBenjamin Netanjahu. ...

Izrael: politycy koalicji grożą wyjściem z rządu. Domagają się ofensywy na Rafah

Członkowie rządu Benjamina Netanjahu są gotowi zerwać koalicję, jeśli Netanjahu zrezygnuje z ofensywy na Rafah.

Minister finansów Becalel Smotricz i szef resortu bezpieczeństwa Itamar Ben Gwir grożą wyjściem z rządu, jeśli premier Benjamin Netanjahu złagodzi swój kurs wobec Palestyny. Domagają się szybkiego uwolnienia grupy zakładników, którzy wciąż znajdują się w niewoli Hamasu, a także doprowadzenia do ofensuwu na Rafah. Miasto w Strefie Gazy to ostatni bastion Hamasu i schronienie dla ponad miliona uchodźców. Zerwanie koalicji przez skrajnie prawicowych polityków mogłoby doprowadzić do upadku rządu Netanjahu.

Szef rządu przedstawił Hamasowi propozycję rozejmu pod międzynarodowym naciskiem. Oferta jest „ostatnią szansą”, zanim izraelskie siły uderzą na Rafah. Mediatorem w tej sprawie jest Egipt, próbujący ożywić negocjacje, które utknęły w martwym punkcie.

Jak podaje Reuters, powołując się na anonimowe źródło, Izrael w najnowszej propozycji nie zawarł żadnych nowych rozwiązań, chociaż jest skłonny rozważyć ograniczony rozejm, w ramach którego Hamas uwolni 33 zakładników. Wcześniej była mowa o 40 zakładnikach. Przedstawiciel ugrupowania Chalil Al-Hajja odpowiedział, że nie ma mowy o przystaniu na warunki Izraela.

Sytuacja w Rafah już trudna. Groźba katastrofy kumanitarnej

„Dlaczego mam uwalniać więźniów, skoro nie mamy pewności, czy wojna się skończy?” – zapytał retorycznie w rozmowie z agencją AP.

Izraelska ofensywa na Rafah może być ciosem dla Hamasu, ale i humanitarną katastrofą.

„Jeśli armia zaatakuje Rafah, może to oznaczać potencjalnie największy kryzys humanitarny tej i tak dramatycznej pod tym względem wojny. Wojskowi mają takie plany, czekają jednak na decyzję polityków. „HaArec” zapytał armię, gdzie powinna udać się ludność cywilna w przypadku takiego ataku. Armia odmówiła komentarza. UNICEF apeluje do Izraela, by nie prowadzić operacji wojskowych w Rafah i zwraca uwagę, że przebywa tam obecnie 600 tys. dzieci” – pisał na naszych łamach Jakub Szymczak.

Przeczytaj także:

09:22 28-04-2024

Prawa autorskie: Fot. Brendan SMIALOWSKI / AFPFot. Brendan SMIALOW...

Tusk: Kaczyński do PE pójdzie pod rękę z „proputinowskimi partiami”

Politycy reagują na wczorajsze wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego, który nakreślił strategię PiS na kampanię do Parlamentu Europejskiego.

Politycy koalicji rządzącej reagują na wczorajsze wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego podczas wyborczej konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Do słów prezesa PiS odniósł się między innymi premier Donald Tusk, za pośrednictwem platformy X (twitter.com).

„Kaczyński wczoraj o Europie: »Idziemy tam, by powiedzieć temu wszystkiemu NIE, ale nie mówimy NIE, bo jesteśmy dzisiaj na TAK«. Wszyscy się śmieją, a powinni się bać. »Dzisiaj na tak«, dzień po wyborach ruszą z proputinowskimi partiami rozwalać Unię. Bo zabrakło Twojego głosu” – napisał szef rządu w mediach społecznościowych.

W ten sposób Tusk odniósł się do słów Kaczyńskiego na temat wielu wspólnych europejskich projektów. Prezes PiS krytycznie odniósł się między innymi do propozycji przyjęcia euro, utworzenia wspólnych sił zbrojnych i zmiany traktatów, które miałyby zmarginalizować rolę Polski we wspólnocie.

Były premier i obecny europarlamentarzysta Leszek Miller skomentował wskazanie Jacka Saryusza-Wolskiego na lidera PiS-owskiej kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Według Kaczyńskiego polityk mógłby być polskim kandydatem na nowego członka Komisji Europejskiej. Szanse na realizację tego scenariusza są bardzo niewielkie – mówił Miller. „Jacek Saryusz-Wolski może być kandydatem na komisarza pod warunkiem, że wysunie go rząd Donalda Tuska, a rząd Tuska nie może tego zrobić i nie zrobi” – stwierdził w Polsacie News.