Nieprawidłowości w polskiej spółce? "Z kasy państwa wydano 157 mln zł"

Wiceministrowie obrony i aktywów państwowych Cezary Tomczyk oraz Marcin Kulasek poinformowali, iż Polska Grupa Zbrojeniowa zapłaciła 157 mln zł za ubezpieczenie trzech fregat budowanych w ramach programu Miecznik, mimo iż budowa pierwszego rozpoczęła się niedawno. Zarząd spółki złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

Na czwartkowej konferencji w ministerstwie aktywów państwowych poinformowano, że nowe władze Polskiej Grupy Zbrojeniowej wykryły nieprawidłowości przy zakupie ubezpieczenia fregat Miecznik

"Z kasy państwa wydano 157 mln zł". Jest zawiadomienie do prokuratury

Polska Grupa Zbrojeniowa już zapłaciła za ubezpieczenie trzech statków, choć budowa pierwszego zaczęła się niedawno, a kolejnego zacznie najwcześniej za rok.

- Zarząd spółki złożył zawiadomienie do prokuratury i powiadomił służbę kontrwywiadu wojskowego - powiedział wiceminister aktywów państwowych Marcin Kulasek. Zapewnił, że obecny zarząd spółki ma pełne poparcie resortu aktywów państwowych i wdrożył kontrolne działania wewnętrzne, które mają zapobiec takim sytuacjom w przyszłości.

Reklama

Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk zapewnił, ze jego resort sprawę traktuje bardzo poważnie. - Z kasy państwa wydano 157 mln zł na ubezpieczenie statków, których nie ma - mówił.

Podkreślił, że pieniądze zostały zapłacone z góry, ostatnia część tej kwoty została przelana na krótko przed odwołaniem poprzedniego zarządu PGZ.

Program Miecznik. Trwa budowa pierwszego okrętu, wszystkie mają trafić do służby do 2031 roku

Program Miecznik to jeden z największych elementów modernizacji marynarki wojennej. Wart jest 15 miliardów złotych i obejmuje zakup trzech fregat wyposażonych w nowoczesne systemy radiolokacyjne, artyleryjskie i rakietowe.

Te okręty mają być wykorzystywane do obrony wybrzeża i prowadzenia działań bojowych na Bałtyku i Morzu Północnym.

Wyporność każdej z fregat to 7 tysięcy ton, długość 138 metrów, a szerokość 20. Trwa budowa pierwszego okrętu. Wszystkie mają trafić do służby do 2031 roku.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: statki | Polska Grupa Zbrojeniowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »