18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Masowe wymieranie pszczół

A jeśli znikną pszczoły? Scenariusz końca świata

10.05.2024  08:51
A jeśli znikną pszczoły? Scenariusz końca świata
A jeśli znikną pszczoły? Scenariusz końca świata Fot: Shutterstock/Aquir

Jak duże jest znaczenie pszczół? Okazuje się, że gdyby zniknęły pszczoły, dosłownie nastąpiłby koniec świata. ONZ ujawnia dane obrazujące jak pszczoły ważne są dla populacji ludzi środowiska naturalnego. Niestety, masowe wymieranie pszczół już się zaczęło, a jego efektem może być wymieranie ludzi.

Koniec świata w popkulturze niejedno m imię. Graham Masterton pisał o klęsce głodu z powodu zatrutego zboża („Głód”), Stephen King przerażał epidemią wirusa („Bastion”), Bruce Willis ratował świat przed asteroidą („Armageddon”). W grach „Fallout” spadały bomby atomowe, a w „The Walking Dead” ludzkość pożarły hordy zombie. Zawsze jest dramatycznie, z hukiem i zabójczo. A może ktoś nakręciłby film o świecie w którym zabrakło pszczół? To byłby wyjątkowo katastroficzny film o końcu ludzkości. Pszczoły są ważniejsze niż wam się zdaje!

A jeśli znikną pszczoły? Świat bez pszczół, globalna katastrofa

Pszczoła miodna (Apis mellifera) wydaje się owadem niepozornym. Długość życia pszczoły wnosi jedynie 38 dni. W tym czasie pszczoła jest zdolna wyprodukować 1,5 łyżeczki miodu. Serwis Rzeczpospolitej Polskiej nie owija w bawełnę – gdyby zabrakło pszczół, przeżylibyśmy maksymalnie 4 lata. I nie jest to scenariusz przesadzony. Pszczołom zawdzięczamy 1/3 żywności w skali globalnej. Aż 77% gatunków roślin jest zapylanych przez pszczoły – mowa tu o roślinach z których otrzymujemy żywność pochodzenia roślinnego.

pszczoły
pszczoły Fot: Pexels/Pixabay

Masowe wymieranie pszczół. CCD dziesiątkuje pszczele rodziny

Czy czeka nas przyszłość bez pszczół? Niestety, pszczołokalipsa już trwa, pszczoły znikają w zastraszającym tempie. Eksperci alarmują o pojawieniu się Zespołu Masowego Ginięcia Pszczoły Miodnej (ang. Colony Collapse Disorder, CCD). Jest to zespół chorobowy powodujący wymieranie całych pszczelich rodzin. Już w 2006 roku zginęła połowa populacji amerykańskich pszczół i wciąż giną roje i pszczele rodziny. Co gorsza, pszczoły są coraz słabsze i mają osłabioną odporność, więc wiele nie jest w stanie przetrwać zimy. Łatwo padają ofiarą takich chorób jak warroza czy nosemoza. A do tego w ciągu ostatnich 50 lat średnia długość życia pszczoły skróciła się aż o połowę.

Znacznie pszczół dla gospodarki i rolnictwa

Masowe wymieranie pszczół boleśnie uderza w gospodarkę. Przemysł produkcyjny i medyczny odnotowuje coraz większe straty z powodu malejącej pszczelej populacji. Do tego bez pszczół zaburzone zostaje funkcjonowanie ekosystemu. ONZ bije na alarm, że 84 proc. z 264 gatunków roślin uprawianych w Europie wymaga zapylania przez owady, głównie przez pszczoły.

Bez pszczół w Europie zginie ponad 80 proc. gatunków roślin, a produkcja żywności zmaleje o ponad 75 proc.- ostrzega Rzeczpospolita.

Światowa produkcja żywności jest w ponad 3/4 uzależniona od kondycji sektora pszczelarskiego. Bez pszczół po prostu umrzemy z głodu. Znikną m.in. rzepak, gorczyca, mak, słonecznik, lucerna, truskawki, maliny, porzeczki czy agrest. Wymieranie pszczół to koniec 40 gatunków roślin ogrodowych, w tym 15 gatunków drzew owocowych i krzewów, ok. 60 gatunków warzyw i ponad 60 gatunków uprawnych roślin leczniczych.

Wymieranie pszczół dotarło do Polski, przez co tracimy wiele pszczelich rodzin. Mamy coraz mniej samotnych pszczół zapylających, a trzmieli już się praktycznie nie widzi, ponieważ prawie wyginęły- wyjaśnił prof. dr hab. inż. Kazimierz Wiech, entomolog z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. (Gazeta Krakowska)

Dlaczego giną pszczoły?

Los pszczół wisi na włosku. Zanieczyszczenie środowiska, ocieplenie klimatu, uprawy monokulturowe, stosowanie pestycydów, kurczenie się terenów zielonych – pszczoła walczy o przetrwanie i przegrywa. Co roku w wyniku zatruć pestycydami ginie w Polsce 20 proc. rodzin pszczelich. Do tego częste koszenie trawników, a więc pozbywanie się kwitnących roślin, to dla pszczół i trzmieli to głodówka.

Pszczoły
Pszczoły Fot: Damian Klamka/East News

National Geographic uspokaja, że jeśli zniknie pszczoła miodna, nie czeka nas dosłowny koniec świata. Funkcję zapylania kwiatów teoretycznie przejęłyby trzmiele, pszczolinki, miesierki, murarki i inne gatunki dzikich pszczół, które obecnie odpowiadają za 10% zapylania kwiatów. Uratowani? Niekoniecznie. Liczne badania potwierdzają, że te owady również są zagrożone i masowo giną. Populacja owadów w ostatnich latach zmniejszyła się w niektórych krajach nawet o 50%.

Pod hasłem „Pszczoły wracają do lasu” Lasy Państwowe prowadzą liczne działania na ich rzecz, m.in. wieszają kłody bartne, które mają służyć zasiedlaniu przez dzikie pszczoły miodne, sadzą także krzewy i drzewa, których kwiaty są najlepsze dla tych owadów. W wielu miejscach są wysiewane również łąki kwietne- informuje Serwis Rzeczpospolitej Polskiej.

Ciekawostki o pszczołach:

• Aby pszczoły wyprodukowały kilogram miodu, muszą odwiedzić 4 miliony kwiatów• Pszczoła posiada "zegar czasowy", który mówi jej o jakiej porze dana roślina "mioduje"• Pszczoły komunikują się tańcem i wydawanymi dźwiękami• Pszczoły nie rozpoznają koloru czerwonego• Kiedyś w Polsce za kradzież miodu i zniszczenie pszczelej rodziny karano śmiercią przez powieszenie.• Podczas lotu pszczoła wykonuje 350-435 ruchów skrzydłami na sekundę, czyli 11 400 razy na minutę• Albert Einstein nigdy nie powiedział słynnego zdania „Jeśli znikną pszczoły, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia”• Królowe pszczoły mogą żyć do 5 lat, składają około 3 000 jaj dziennieŹródłoParlament EuropejskiPlaneta.pl, Radio Zet, Serwis Rzeczpospolitej Polskiej, Gazeta Kakowska, The Ohio State University, BBC, Polskie Radio, National Geographic, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

logo Tu się dzieje