Zalogowanie się jest jednoznaczne z akceptacją naszego REGULAMINU w aktualnym brzmieniu (ostatnia aktualizacja 30.01.2015 r.)

REJESTRACJA
Akceptuję REGULAMIN
(wymagane)
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Wydawnictwo Westa Druk sp. z o.o. w Łodzi. (wymagane)

MAZURY AIRSHOW ’19 W SUBIEKTYWNEJ RECENZJI!W Polsce jest wiele pokazów lotniczych i co roku pojawiają się nowe, jednak wśród nich zdecydowanie wyróżnia się Mazury AirShow. Nie dość, że jest to jedyna coroczna impreza lotnicza organizowana nieprzerwanie od ponad 20 lat, to jeszcze są to jedyne pokazy lotnicze w Polsce, które mają swój własny periodyk – „Mazury AirShow”. Ten wydawany raz w roku magazyn opisuje nie tylko atrakcje imprezy, ale także ciekawe wydarzenia lotnicze związane z samymi pokazami oraz regionem. Właśnie ukazał się jego drugi numer.

Ubiegły rok był czasem celebrowania 100. rocznicy powstania Lotnictwa Polskiego. Wydarzeń rocznicowych nie zabrakło również na Mazurach. Nie była to jednak jedyna lotnicza rocznica obchodzona w tym regionie. Świętowano także 20-lecie pokazów lotniczych na Mazurach – najpierw w Kętrzynie, a potem również w Giżycku. Relacja z jubileuszowych uroczystości otwiera najnowsze wydanie „Mazury AirShow”, choć takich akcentów jest tu oczywiś­cie więcej.

Wspomniane wyżej unikalne cechy mazurskich pokazów to bynajmniej nie jedyne wyróżniki tej imprezy – i wcale nie najważniejsze. To, co stanowi największą wartość Mazury AirShow wśród pokazów lotniczych, to połączenie dwóch żywiołów: powietrza i wody. Większość atrakcji w powietrzu odbywa się nad jeziorem Niegocin w Giżycku. Dzięki temu organizatorzy stworzyli wyjątkowe miejsce, gdzie szerszej publiczności prezentują się wodnosamoloty, które na czas pokazów często mają swoją bazę na Niegocinie. W najnowszym wydaniu „Mazury AirShow” wiele uwagi poświęcono tematom związanym z tego rodzaju konstrukcjami lotniczymi. Słowa „wodnosamolot” i „hydroplan” odmieniane są przez wszystkie przypadki. Nie mogło zabraknąć największej gwiazdy mazurskich pokazów – samolotu PBY-5A Catalina – łodzi latającej największej zarówno pod względem wymiarów, jak i sławy, jaką ten typ zyskał i jak zapisał się na kartach historii lotnictwa. Możemy więc przeczytać o tych znanych epizodach z historii Cataliny, takich jak wojenne wyczyny tych samolotów, ale także o tych nieznanych – jak udało się ów samolot sprowadzić na Mazury, a był to wyczyn niebywały.

Oczywiście Catalina nie jest jedynym wodnosamolotem goszczącym w Giżycku przy okazji mazurskich pokazów lotniczych. Jej przylot, choć ważny, był jednak jedynie epizodem w historii Mazury AirShow. W Giżycku bywają regularnie inne wodnosamoloty. O związanych z nimi ciekawostkach również można przeczytać w najnowszym „Mazury AirShow”.

Ze względu na unikalne pokazy lotnicze można dziś śmiało powiedzieć, że Giżycko jest polską stolicą wodno­samolotów, jednak nie zawsze tak było. Przed wojną wodnosamoloty w Polsce kojarzyły się nierozerwalnie z Puckiem, gdzie swoją bazę miał Morski Dywizjon Lotniczy należący do Marynarki Wojennej. Organizatorzy mazurskich pokazów chcą propagować tę część polskiej historii lotniczej. W najnowszym wydaniu „Mazury AirShow” ukazała się monografia polskiego lotnictwa morskiego okresu międzywojennego – historia stosunkowo mało znana, jednak obfitująca w ciekawe wydarzenia, a nawet skandale.

Warto podkreślić, że Mazury AirShow to impreza o najwyższym poziomie bezpieczeństwa. Praca zespołu organizacyjnego i ratowników pozostaje w cieniu lotniczych atrakcji. Tak naprawdę jednak sam proces przygotowania i szkoleń przed pokazami również jest interesujący. Po raz pierwszy właśnie na łamach najnowszego „Mazury AirShow” można poznać szczegóły funkcjonowania służb ratowniczych na tak wyjątkowej imprezie.

Na koniec ciekawostka: w najnowszym „Mazury AirShow” zamieszczono galerię zdjęć wykonanych przez foto­amatorów podczas pokazów. Są tam nie tylko zdjęcia samolotów i śmigłowców, ale także publiczności. Kto już bywał na giżyckich pokazach, może odnajdzie na nich siebie, a kto jeszcze tam nie był – niech koniecznie się wybierze...

Dla miłośników lotnictwa unikalne i wyjątkowo eleganckie czasopismo – rocznik „Mazury AirShow ’19” o objętości 164 + 4 strony – to propozycja bardzo ciekawej prezentacji wiedzy i ponadczasowych informacji. Już można go nabyć w niektórych salonach prasowych (warto poszukać), ale i zamówić wysyłkę pocztową, pisząc na adres: port@lotniskoketrzyn.pl i biuro@lotniskoketrzyn.pl. Oczywiście, czasopismo będzie dostępne w Giżycku oraz na lotnisku Kętrzyn-Wilamowo podczas mazurskich pokazów lotniczych w dniach 3 – 4.08.2019 r.


Tekst: Grzegorz Sobczak