Cukrzyca pod kontrolą [materiał sponsorowany]
Francuski kolarz Charles Planet, chorujący na cukrzycę, powtarza: „Nie pozwól, by cukrzyca definiowała, kim jesteś. Jeśli widzisz przed sobą górę, zacznij się wspinać i walcz o swoje marzenia”. To naprawdę możliwe.
Przypomnijmy, że w Polsce na cukrzycę typu 2 choruje ok. 3 mln osób, ale pół miliona z nich nawet nie wie, że są chore. Czynnikami sprawczymi tego metabolicznego schorzenia są najczęściej niezdrowy styl życia i uwarunkowania genetyczne. Częstość zachorowań zwiększa się z wiekiem. Choroba dotyka ok. 25 proc. sześćdziesięciolatków i ok. połowy osiemdziesięciolatków. Oczywiście, rozpoznaje się ją również u trzydziestolatków, najczęściej u osób z nadmierną masą ciała, prowadzących mało aktywny tryb życia. Wielu pacjentom trudno sobie wyobrazić, że są chorzy, bo przecież nic im nie dolega poza podwyższonym cukrem wykazanym w badaniu laboratoryjnym.
Tymczasem cukrzyca jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną, a raz postawionej diagnozy nie da się zmienić. Objawy, jeśli już się pojawiają, zauważalne są po dłuższym czasie, nawet po wielu latach. Jednym z wczesnych objawów cukrzycy typu 2 może być zwiększone pragnienie, picie dużej ilości płynów i częstsze oddawanie większej ilości moczu. Towarzyszy temu też ogólne osłabienie. Jeśli objawy te są lekceważone, to w kolejnym etapie mogą dołączyć m.in. zakażenia dróg moczowych czy skóry, bo wysoki poziom cukru sprzyja infekcjom. Najczęstszymi powikłaniami przewlekłymi źle wyrównanej cukrzycy są także neuropatia, retinopatia oraz tzw. stopa cukrzycowa.
Choć cukrzycy nie można wyleczyć, to można ją kontrolować i zmniejszać tym samym ryzyko ewentualnych powikłań. Podstawowym krokiem w leczeniu cukrzycy jest systematyczne sprawdzanie poziomu glukozy we krwi. Warto o tym przypominać zwłaszcza w przededniu wakacji, bo w okresie letnim częściej zdarzają się przypadki hipoglikemii, czyli sytuacje, gdy poziom glukozy we krwi gwałtownie spada poniżej 70 mg/dl. Może to być spowodowane błędami dietetycznymi, zwiększoną aktywnością fizyczną czy spożyciem alkoholu. Hipoglikemia objawiać się może m.in.: drżeniem mięśniowym, nasilonym uczuciem niepokoju, problemami z koncentracją, zawrotami i bólami głowy, nagłymi potami, szybkim biciem serca (tachykardia), ogólnym osłabieniem, uczuciem zimna, bladością skóry. Warto pamiętać, że każde nietypowe zachowanie osoby z cukrzycą powinno nasuwać podejrzenie hipoglikemii. Dlatego też pacjenci powinni latem w jeszcze większym stopniu prawidłowo kontrolować poziom cukru we krwi, by ograniczyć ryzyko pojawienia się hipoglikemii.
Dzięki temu można:
- Ocenić, czy cukrzyca jest dobrze wyrównana w różnych porach doby,
- Sprawdzić, jak różne czynniki wpływają na stężenie glukozy we krwi
- Zrozumieć swoją chorobę i monitorować efekty zmian stylu życia.
Aż 90 proc. pacjentów z cukrzycą korzysta każdego dnia z zestawu do domowego pomiaru glukozy we krwi. Składa się on z glukometru, testów paskowych i nakłuwacza oraz lancetów. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak z takiego zestawu prawidłowo korzystać, a złe wykonywanie pomiarów rzutuje na uzyskany wynik.
Dlatego też:
Pamiętajmy, że do pomiaru cukru powinno się używać pierwszej kropli krwi i to ona powinna trafić na test paskowy. Wyciskanie kolejnych kropel może sprawić, że rozcieńcza się ona płynem tkankowym i może przez to zaburzyć prawidłowość odczytu.
Przed każdym pomiarem należy dokładnie umyć i wysuszyć ręce, ale bez korzystania ze środków dezynfekujących na bazie alkoholu. W ciepłej dłoni naczynia krwionośne rozszerzają się, co ułatwia pobranie kropli krwi.
Testy paskowe trzeba przechowywać w szczelnie zamkniętej fiolce i nie narażać ich na wilgoć, niską lub wysoką temperaturę.
Nie należy ograniczać się do nakłuwania jedynie opuszka palca. Boczne powierzchnie są cieńsze i lepiej ukrwione. Zaleca się zmienianie miejsc nakłucia. Ważny jest rodzaj stosowanego nakłuwacza, który musi być ostry i precyzyjny.
Przed zakupem glukometru warto poświęcić trochę czasu na porównanie parametrów różnych urządzeń. Powinniśmy dopasować je do własnych potrzeb. Na przykład dla osoby mającej problemy ze wzrokiem lepszy będzie duży, podświetlany ekran. Ważne też, by samo nakłucie było dla nas jak najmniej kłopotliwe i powodowało pobranie jedynie niezbędnej ilości krwi. Istotne znaczenie mają też nowoczesne rozwiązania technologiczne, pozwalające np. połączyć glukometr z dedykowaną aplikacją poprzez Bluetooth, co umożliwia m.in. przesyłanie wyników bezpośrednio do lekarza. Dobrym przykładem takich urządzeń może być glukometr Accu-Chek Instant.
Glukometr dla każdego
Nowoczesny glukometr Accu-Chek Instant jest łatwym i szybkim urządzeniem do monitorowania poziomu glikemii. Pozwala uzyskać wynik pomiaru w mniej niż 4 sekundy. Duży, podświetlany ekran i 9-stopniowa skala zakresu docelowego z pewnością ułatwia odczytywanie wyniku na ekranie nawet przy słabym oświetleniu oraz jego interpretację. W pamięci glukometru mieści się 720 wyników. Możliwe jest przeglądanie średnich z 7, 14, 30 i 90 dni.Bębenek do nakłuwacza Accu-Chek FastClix to 6 niezwykle precyzyjnych lancetów zamkniętych w bezpiecznej obudowie. Takie rozwiązanie uchroni nas przed przypadkowym dotknięciem ostrza, ułatwi też zmianę lancetu po wykonaniu nakłucia (wystarczy jedno kliknięcie). Nakłuwacz Accu-Chek FastClix posiada mechanizm regulacji głębokości nakłucia.
Wspomniany glukometr zapewnia łączność przez Bluetooth lub USB, co umożliwia aktywne korzystanie z aplikacji mySugr, SweetPregna (od NFZ) czy Telemedico. Są one istotnym wsparciem dla pacjenta. Darmowa aplikacja mySugr zastępuje papierowy dzienniczek samokontroli i automatycznie pobiera oraz zapisuje dane z glukometru. Dzięki połączeniu aplikacji mySugr z glukometrem Accu-Chek Instant możliwe jest korzystanie z jej bezpłatnej wersji PRO. Warunkiem jest regularne wykonywanie i przesyłanie – minimum raz w miesiącu – pomiarów do aplikacji. Użytkownik mySugr może – zgodnie z zaleceniami lekarza – zmienić zakres docelowy w glukometrze, a także dodawać rozbudowane wpisy dotyczące wykonywanych pomiarów, notować dodatkowe informacje w postaci tagów itp. Istotna jest też możliwość przesyłania raportów bezpośrednio do lekarza, który – w razie potrzeby – może w oparciu o uzyskane dane odpowiednio modyfikować sposób leczenia. Korzyści odnoszą więc zarówno pacjent, jak i lekarz.
Podmiot prowadzący reklamę: Roche Diabetes Care Polska Sp. z o.o.
Producent: Roche Diabetes Care GmbH.
Glukometr Accu-Chek Instant (służy do pomiaru glikemii), aplikacja mySugr (zarządza danymi dotyczącymi cukrzycy) i nakłuwacz Accu-Chek FastClix (służy do pobrania krwi z opuszki palca) są wyrobami medycznymi.
Szczegółowe informacje na temat produktów znajdują się w instrukcji używania dołączonej do wyrobu